referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
Martin Kukučín: Dom v stráni
Dátum pridania: 31.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zanube
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 584
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Doba vzniku: Román bol napísaný v rokoch 1903 až 1904.
Téma, miesto a čas príbehu: Autor v diele rozvíja námet z prostredia dalmatínskej dediny, no možno v ňom postrehnúť aj obraz pomerov na slovenskom vidieku z konca 19. storočia. V popredí záujmu autora je problém lásky na podklade majetkových a stavovských rozdielností, zasadený do životného príbehu dvoch rodín. Napätie v ľúbostnom príbehu mladých ľudí z týchto rodín odzrkadľuje existujúce sociálne rozpory spoločnosti.
Kompozícia: Dielo sa rozčleňuje na dve časti a na osemnásť kapitol.

Obsah:
Dej sa začína veľkolepou oslavou dalmatínskeho sviatku zvaného fiera. Tejto príležitosti sa zúčastnia i dve dcéry težaka Mateho Berca prichodiace zo služby v meste. Krásou mladšej Katice je okúzlený miestny boháč, statkár Niko Dubčić, ktorý je však povestný svojou prelietavosťou. Zverí sa so svojou láskou matke, múdrej a rozvážnej šore Anzule, ktorá sa najprv snaží priviesť syna k rozumu, no nakoniec mu dá súhlas k sobášu, ktorý sa však musí konať až za rok. Dokonca presvedčí i Mateho, otca nevesty, aby nebránil zaľúbencom vziať sa. Na počiatku Niko chodí navštevovať svoju nastávajúcu každý deň a Katicina prvotná vypočítavosť sa začína pretvárať na lásku. No po čase u Nika dochádza k odcudzeniu v dôsledku rozumovej úvahy, no i hrabivosti a sebeckosti Katinej matky Jery. Od Katice ho odtrhne tiež mladá, krásna Dorica, ktorá sa vracia do svojho rodiska kvôli chorobe otca Iliju, dávneho priateľa Dubčićovcov. Túto očarujúcu devu šora Anzula od malička vychovávala v kláštore, aby sa v dospelosti stala jej synovi dobrou manželkou. Katica spozoruje Nikovo odcudzenie i to, čo ho spôsobilo a upadá do zúfalstva. Jej utrpenie sa znásobuje, keď jej otec Mate ochorie nevyliečiteľnou chorobou a priamo pred jej očami z neho postupne uniká život. Manželstvo a šťastný život jej ponúka mladý, driečny Paško, ktorému sa dávno zasľúbila, no potom ho zradila kvôli Nikovi. I keď Katica vidí jeho lásku k nej, tvrdohlavosť a hrdosť jej zabraňuje priznať sa k náklonnosti k nemu. Nakoniec sa s ním zasnúbi, no až po rozhovore s otcom, ktorý krátko na to zomiera.

Postavy:
Hlavným hrdinom románu je hrdý, sebavedomý težak Mate Berac. Je to silný jednotlivec s pozitívnymi vlastnosťami, predstaviteľ sedliackej patriarchálnosti, tradície.

Katica, najmladšia Bercova dcéra, je ešte nevyhranená bytosť, vo vzťahu k otcovi sa najviac vzdiali od jeho životných predstáv a názorov a stavia sa k nim kriticky. Je hrdá a vypočítavá, odmieta sa stotožňovať s ostatnými težackými dievčatami, lebo zo služby v meste si so sebou priniesla aj rozmarnosť a pýchu.

Predstaviteľkou statkárstva je šora Anzula, ktorú autor obdaril kladnými vlastnosťami, múdrosťou, rozvážnosťou, ráznosťou v rozhodovaní, pracovitosťou a schopnosťou obetovať sa pre blaho iných.

Predstaviteľom podnikateľskej sféry je obchodník Zandome, najlepší Nikov priateľ. Jeho životným cieľom je jedine zisk a bohatstvo.
 
Zdroje: Kukučín, M.: Dom v stráni, Spoločnosť priateľov klasických kníh, Bratislava 1954
Podobné referáty
Martin Kukučín: Dom v stráni SOŠ 2.9373 783 slov
Martin Kukučín: Dom v stráni SOŠ 2.8938 1252 slov
Martin Kukučín: Dom v stráni GYM 2.9245 17853 slov
Martin Kukučín: Dom v stráni SOŠ 2.9276 788 slov
Martin Kukučín: Dom v stráni SOŠ 2.9294 703 slov
Martin Kukučín: Dom v stráni SOŠ 2.9572 9371 slov
Martin Kukučín: Dom v stráni GYM 2.8983 1507 slov
Martin Kukučín: Dom v stráni SOŠ 2.9150 654 slov
Martin Kukučín: Dom v stráni SOŠ 2.9480 1388 slov
Martin Kukučín: Dom v stráni 2.9079 2286 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.