referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
Pierre Corneille: Cid
Dátum pridania: 31.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zanube
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 761
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Doba vzniku: rok 1637
Zaradenie: veršovaná dráma – tragikomédia
Námet: Je čerpaný z renesancie – zo španielskej rytierskej povesti, ktorú vo svojom diele Cidova mladosť spísal de Gastro.

Téma: Hlavnou témou diela je vnútorný svár hrdinu: rozhodnúť sa pre lásku či pre česť a povinnosť.
Čas a miesto príbehu: Dej sa odohráva v španielskom meste Seville v polovici jedenásteho storočia.
Kompozícia: Táto divadelná hra sa člení na päť dejstiev a ďalej na výstupy. Tvorila prechod medzi barokom a klasicizmom; bola porušená jednota času, miesta a deja. Je to klasicistické dielo svojím obsahom – nachádzame tu rozpor medzi citom a povinnosťou.

Obsah:
Láska medzi Donom Rodrigom (Cid) a krásnou Ximénou sa má čoskoro spečatiť sobášom. No ich ceste za šťastím zabránia ich otcovia, ktorí sa veľmi pohádajú. Rodrigov otec, Don Diego, žiada svojho syna, aby pomstil jeho urážku a tak zachoval česť rodiny. Rodrigo je nútený zabiť Dona Goméza, Ximéninho otca, no pritom riskuje , že stratí svoju veľkú lásku. Nakoniec však hlas rozumu zvíťazí nad srdcom a tak Dona Goméza zabije.

Keď sa Xiména dozvie túto zdrvujúcu správu, je rozhodnutá pomstiť otcovu smrť. Rodrigo však medzitým odchádza do vojny proti Maurom, kde sa mu výborne darí. Domov sa vracia so slávou a od kráľa získava meno (titul) Cid. To však Xiména neznesie a vyžiada si súboj medzi jej nápadníkom Donom Sanchom a Rodrigom, lebo pomstu nechce vykonať vlastnými rukami. Víťazovi súboja sľúbila, že sa stane jeho manželkou. Ona sama sa ho však nechce zúčastniť. Cid porazí svojho protivníka, no necháva mu život i lásku Ximény, na ktorú podľa neho nemá právo a nezaslúži si ju. Z boja sa teda ku Ximéne vracia Don Sancho s úmyslom vziať si ju. Pritom jej povie, že Cid je mŕtvy. Xiména je nešťastná a je odhodlaná prenechať majetok Sanchovi a navždy oplakávať smrť otca i milenca. Tým sa však prezradí, že Rodriga miluje.

Koniec je šťastný: dvaja zaľúbenci sa opäť pomeria. Kráľ vymyslí vynikajúci plán: keďže Xiména ešte dostatočne neoplakala otcovu smrť, Rodrigo odíde na rok do vojny a potom sa zoberú.

Postavy:
Don Rodrigo = Cid je tvorca svojho osudu. Ako všetci Corneillovi hrdinovia je mocný, odvážny a hrdinský s dynamickým vnútorným rozporom medzi láskou a povinnosťou. Ako pravý stredoveký hrdina odloží svoje city nabok a rozhodne sa konať v mene cti. V súboji s Donom Sanchom síce fyzicky víťazí a má plné právo vziať si Ximénu za ženu, no necíti sa byť hodný jej lásky a otvára cestu k jej srdcu inému mužovi.

Xiména je prototypom milujúcej dcéry a ženy. Tak ako v Cidovi, aj v nej sa prejaví rytierske hrdinstvo práve vtedy, keď je nútená znenávidieť svojho milého, kvôli nezhodám ich otcov. Spoločenské prostredie a prísna výchova mravov ju donúti nielen vzdať sa lásky, ale i zabiť v mene cti svojho vyvoleného. Nakoniec však v domnení, že je mŕtvy, pochopí nezmyselnosť a sebeckosť počínania ich otcov a je odhodlaná vzdať sa svetských radostí a navždy oplakávať vzdialenú vidinu šťastného života po boku otca a svojho vyvoleného. V šťastnom závere však nezabúda na spoločenské mravy a na rok sa odlúči od Cida, aby jej otec bol dostatočne oplakávaný.

Don Fernando, kastílsky kráľ, obdivoval Rodrigovu šikovnosť a odvahu, ktoré vedel aj náležite oceniť. Ukazoval sa ako spravodlivý vládca, ktorý mal pochopenie pre utrpenie dvoch mladých hlavných hrdinov.

Dona Uracca je kastílska infantka – princezná a budúca kráľovná. Je zaľúbená do Cida, no práve jej láska k nemu jej zabraňuje ho odpútať od Ximény – je odhodlaná sa ho vzdať, len aby bol šťastný s inou.

Don Sancho je Ximéniným nápadníkom a jej zástupcom v súboji s Rodrigom. No keď zistí, že jeho milovaná ľúbi jeho soka, tak ako Dona Uracca je ochotný sa jej vzdať a prepustiť ju Cidovi.
 
Zdroje: Corneille, P.: Cid, Interpopulart Slovakia, Bratislava
Podobné referáty
Pierre Corneille: Cid GYM 2.9469 1628 slov
Pierre Corneille: Cid GYM 2.9850 565 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.