referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
Ján Chalupka: Kocúrkovo
Dátum pridania: 22.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zanube
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 548
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 

Doba vzniku: Dielo bolo napísané približne v roku 1830.
Zaradenie: Divadelná hra – komédia.
Téma: Komické zobrazenie ľahkomyseľných dedinčanov, nezaoberajúcich sa hlbšími myšlienkami či ambíciami, ako pomocou klebiet a ohováračiek čo najlepšie vydať svoje potomstvo. Autor dal do popredia taktiež kritiku maďarónov a iných odnárodnených ľudí, ktorým je bližšia cudzia i keď vyspelejšia krajina, ako ich rodná vlasť.
Miesto a čas deja: Dej sa odohráva v devätnástom storočí v Kocúrkove, v prostredí slovenského malomesta, v ktorom autor odhaľuje všeobecne smiešne stránky životného štýlu a špecificky hornouhorské prvky spoločenskej komiky.
Kompozícia: Táto dráma je rozdelená na päť dejstiev, ktoré sa ďalej členia na výstupy. Má dve časti, z ktorých v prvej koná rozhodujúcu úlohu dej , no v druhej autor skôr moralizuje a budí ľudí k vlastenectvu, prostredníctvom charakteristických vlastností jednotlivých postáv v dráme.

Obsah: V Kocúrkove sa schádza konvent(rada oprávnených členov), aby zvolila nového učiteľa. Čižmársky majster a veľký maďarón Tesnošil podporuje voľbu susedovho syna Martina, ktorý, ako dúfa , si raz zoberie za ženu jeho dcéru Aničku. Podľa vôle cirkevného inšpektora pána z Chudobíc však konvent zvolí za učiteľa akéhosi cudzinca Turčana Svobodu. Keď mladý učiteľ Svoboda príde do dediny, Tesnošilova manželka ako i ostatné matky slobodných dievčat v Kocúrkove sa ho snažia oženiť za ich dcéru. Nový učiteľ to má o to ťažšie, keď mu pán z Chudobíc prikáže učiť deti v škole maďarčinu. To je však pre Svobodu neprípustné, lebo on sám je veľký vlastenec a národný buditeľ. Všetky konflikty sa nakoniec vyriešia, lebo sa zaľúbi do dcéry bývalého učiteľa – Ľudmily, dievčiny z národne uvedomelej rodiny.

Postavy:
Jánoš Tesnošil je čižmársky majster, ktorý si prácu nekoná svedomito. Autor mu prisúdil typické vlastnosti maďaróna a malomeštiaka. Hlásením sa k maďarskej vyspelosti a používaním cudzojazyčných fráz sa chce v záujme vyššieho postavenia v kocúrkovskej spoločnosti povýšiť od ostatných známych aj na úkor jeho slovenskej príslušnosti. Aj Tesnošilova manželka Madlena zastáva tieto názory a výchovou ich prenáša na svoju dcéru Aničku a tým jej neúmyselne berie dôvod k vlastenectvu.
Anička má jedinú životnú ambíciu, tak ako každé slobodné a dostatočne nevzdelané dievča tej doby, a to vydať sa do bohatej rodiny príslušníka národnej inteligencie Slovenska. Ideálneho manžela vidí i v novom učiteľovi Svobodovi, odvážnom, milom a dobromyseľnom mužovi pevných zásad, ktorý však ako vlastenec túži po manželke s rovnakým postojom k slovenskému národu.

 
Zdroje: Chalupka, J.: Kocúrkovo, Interpopulart Slovakia, Bratislava
Podobné referáty
Ján Chalupka: Kocúrkovo GYM 2.9423 383 slov
Ján Chalúpka: Kocúrkovo GYM 2.9622 3670 slov
Ján Chalupka: Kocúrkovo GYM 2.9365 1329 slov
Ján Chalupka: Kocúrkovo GYM 2.9319 327 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.