referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
Jean-Baptiste Moliere - Lakomec
Dátum pridania: 31.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zanube
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 639
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Doba vzniku: Vznikla pred rokom 1668, kedy bola po prvýkrát uvedená v divadle.
Vydanie: Kniha vyšla vo vydavateľstve Tatran ako 3027. publikácia. V tejto edícii je to prvé vydanie.
Téma: Sebectvo jedného človeka, pre ktorého sú peniaze dôležitejšie ako láska vlastnej rodiny.

Dej: Odohráva sa v Paríži v čase, kedy žil i samotný autor.
Kompozícia: Lakomec je divadelná hra (komédia), rozdelená do piatich dejstiev, ktoré sú ďalej delené na výstupy.

Obsah:
Parížsky meštiak Harpagon sa navonok tvári len ako predavač dobytka, no v skutočnosti je to lakomý úžerník, ktorý nemilosrdne zdiera svojich dlžníkov. O tom, čím sa v skutočnosti zaoberá, nevedia ani jeho už dospelé dve deti, ktoré nežijú podľa možností svojho otca. Pre jeho lakomosť musia chodiť v obnosených šatách a šetriť peniaze na každom kroku, len aby nejako vyžili.

Harpagonova dcéra Eliza je zamilovaná do chudobného Valéra, ktorý sa nechal najať jej otcom ako sluhu, aby si získal jeho náklonnosť a tým i Elizu za manželku. Harpagon ju však chce vydať za bohatého Anzelma preto, lebo ako jediný nepožaduje od nevesty veno.

Harpagonov syn Kleant je zase zamilovaný do Valérovej sestry Marianny, ktorú si však chce, na popud služobnej - dohadzovačky Frozíny, zobrať za manželku sám Harpagon. Jedného dňa pozve Mariannu na večeru a pri tejto príležitosti jej predstaví svoje deti. Dievčina ihneď spozná v Kleantovi svojho milého. Ten sa snaží odhaliť jej lakomstvo svojho otca.

Všetci štyria mladí ľudia začnú spolu s Frozínou vymýšľať plán, ako prekabátiť Harpagona a dosiahnuť šťastie v manželstve. Kleant prikáže sluhovi Šidlovi, aby ukradol Harpagonovi jeho poklad, za roky nahonobený, ktorý si zakopával v záhrade za domom. Keď Harpagon objaví zmiznutie svojich peňazí, celý zúfalý uteká na políciu priviezť komisára, ktorý by túto lúpež objasnil. Pri vyšetrovaní jeden sluha obviní zo zločinu Valéra. Tak teda idú všetci za ním. No, ten si myslí, že už Harpagon odhalil jeho lásku k Elize, a tak dochádza k nedorozumeniu. Nakoniec sa však Harpagon predsa len dozvie, že sa títo mladí ľudia chcú zosobášiť. Vtom sa objaví bohatý Alzelm a spozná v Marianne a Valérovi svoje dve stratené deti, ktoré zmizli i so svojou matkou pri stroskotaní lodi v búrke, na ktorej sa pred mnohými rokmi s nimi plavil. Harpagon nakoniec dovolí svojim deťom zobrať si svojho vyvoleného/ svoju vyvolenú pod podmienkou, že mu bude vrátený ukradnutý poklad.

Postavy:
Poznávame Harpagona ako otca rodiny, Harpagona zaľúbeného, žiarlivého, sme svedkami jeho chorobnej lásky k peniazom. Je to v skutočnosti chorľavý, nervózny starec, večne ustrašený a dosť naivný a hoci tak služobníctvo ako i jeho deti sa ho už dávno prestali báť a vedia sa mu vzoprieť, sila obrazu lakomstva tentoraz prevážila nad komickým dojmom.

Harpagonov syn Kleant rešpektuje svojho otca, no hnusí sa mu jeho lakomstvo a je ochotný bojovať za svoju lásku – Mariannu, ktorá sa javí ako nežné, poslušné a milujúce dievča.

Kleantova sestra Eliza má takú istú chuť bojovať za svoje šťastie , no jej vyvolený Valér si vyberie radšej pokojnejšiu cestu k jej otcovi, a to získať si jeho náklonnosť lichôtkami.

Dohadzovačka Frozína je typom klebetnice prahnúcej po peniazoch, no nakoniec sa ukáže, že má dobré srdce, ochotné pomôcť mladým ľuďom k dobrej veci.
 
Zdroje: Jean-Baptiste Molière: Lakomec, Tatran, Bratislava 1975
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.