referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
J. I. Bajza - René mládenca príhody a skúsenosti
Dátum pridania: 22.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zanube
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 266
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 

Doba vzniku: Dielo bolo napísané v rokoch 1783-85.
Zaradenie, jazyk: Je to cestopisný, osvietenecký a výchovný román a zároveň prvý román napísaný na Slovensku, no pretože vtedy Slováci ešte nemali uzákonenú spisovnú slovenčinu, autor bol nútený si vytvoriť vlastný jazyk.
Téma: Reného cesta za poznaním, túžba po vzdelaní a pravde.
Kompozícia: Dielo sa rozčleňuje na dve časti. Prvá časť je viac dobrodružná, pre čitateľa zaujímavejšia, druhá je viac výchovne a kriticky zameraná.
Miesto a čas deja: Príbeh sa odohráva v časoch autorovho života v rôznych častiach sveta.

Dej:
I. diel: Mladý neskúsený René sa odoberá od svojho adoptívneho otca, talianskeho obchodníka Dona Varleta, a vydáva sa spolu so svojím spoločníkom, kňazom Van Stiphoutom do mohamedánskeho sveta, aby nadobudol nové vedomosti, a aby sa opäť stretol so svojou stratenou sestrou. Keď ich obchodná loď pristane v meste Tripolis (niekde v západnej Ázii, Turecku), René vyhľadá pašovu dcéru Fatimu, ktorej prezradí, že je jej brat, ktorého ako malého chlapca pred mnohými rokmi uniesli piráti. Vtedy od nich René ušiel a odplával s talianskym obchodníkom, ktorý sa ho ujal, zo zeme, ktorá preňho v srdci nebola domovom.

Šťastná Fatima chce s Reném ujsť preč s krutého mohamedánskeho sveta. Je však unesená pirátom Aborisom na more, a tak sa ju René s Van Stiphoutom vyberá zachrániť. No na mori sú zastihnutí silnou búrkou, pri ktorej je René v záchrannom člne vlnami odnesený až do Egypta. Tu ho zajmú sedliaci a predajú arabskému kupcovi. Ten mu sľúbi, že ho pustí na slobodu, keď mu bude vyučovať syna. Za krátky čas sa zapáči muftiho krásnej dcére Hadixe, ktorá presvedčí otca, aby ho najal ako jej učiteľa. Po čase mu Hadixa formou listov vyzná lásku a snaží sa ho primknúť k novej viere. To sa jej však nepodarí, a keďže vie, že sa nemôže vydať za muža inej viery, z nešťastia ochorie.

Domáci lekár, zaľúbený do svojej pani, sa dozvie o ich tajnej láske a snaží sa ich rozdeliť. Najprv Reného odhovára od mohamedánstva, potom sa ho pokúsi otráviť. Hadixa chce so svojím milým utiecť loďou z mesta, najmä keď sa dozvie, že René je vlastne Ibrahim, syn tripoliského pašu, ktorý bol ešte pred jeho únosom pirátmi zasľúbený Hadixe. Lekár sa však nevzdáva a tajne si najíma potulného mnícha – derviša, ktorý raz v noci napíše na muftiho dvere horiaci nápis, ktorý prikazuje potrestať dvoch zaľúbencov smrťou. Mufty je presvedčený o zásahu samotného Alaha, a tak ich nechá uväzniť a odsúdiť na smrť. Keď už však majú Hadixu na námestí plnom ľudí stínať, vyžiada si posledné slová a vedeckými ukážkami a pokusmi presvedčí sudcov, že dervišove zázraky, ktorými obhajoval svoje slová, boli len trikmi. Vtedy si lekár prizná vinu a zabije sa. Mufty prosí o odpustenie a posiela Reného domov – na more aj so starou ženou, ktorá ho zachránila, keď ho podlý lekár skoro otrávil.

Medzitým, počas búrky, za ktorej sa René dostane do Egypta, stroskotala i loď piráta Aborisa a zachránila sa len Fatima, ktorú nájde na polorozpadnutej lodi Van Stiphout. Utečie s ňou do Talianska, kde sa zoznamuje s Reného pestúnom Don Varletom. Tam všetci žijú šťastne, až kým k nim neprivíta tripoliský kádi, pašov sluha, so svojou spoveďou: pred dvadsiatimi rokmi, keď bol ešte pirátom, zajala jeho banda dvoch manželov z obchodnej lode a uväznila ich na ostrove. Jemu sa uľútostilo ženy a odviedol ju na člne do Tripolisu i s ulúpenými pokladmi. Chcel sa s ňou zosobášiť, no ona nechcela. O pol roka porodila dvojčatá – chlapca a dievča, no bol nútený ich dať jednej z pašových manželiek, ktorej práve zomrelo novorodeniatko. A tak odvtedy vyrastali Fatima aj René u pašu, on sa stal jeho kádim a skutočnú matku dvojčiat na naliehanie pašovej ženy zveril jednému dôveryhodnému kupcovi, aby sa o ňu staral. Odvtedy ju nevidel.

Keď sa René opäť vráti domov a privedie si so sebou aj starú ženu, ktorá ho zachránila, Don Varlet v nej spozná svoju dávno stratenú manželku. Prizná, že oni dvaja sú skutočnými rodičmi Fatimy a Reného, manželia, ktorých pred rokmi zajali piráti a oddelili ich od seba. Šťastie všetkých je dokonalé, až keď sa zrazu objaví Hadixa a vrelo sa zvíta s Reném.

Prvý diel tohto románu sa končí zasnúbením Fatimy s Van Stiphoutom a rozhodnutím Reného znovu odísť na cestu, tentoraz za poznaním kňazského, rehoľníckeho a mníšskeho stavu.

II. diel: René spolu s Van Stiphoutom putuje z Benátok do Viedne, kde opisuje pomery v kláštoroch, potom prichádza do Bratislavy a Trnavy a odtiaľ ďalej na Slovensko. Okrem Van Stiphouta mu sprievodcov robia i obyčajní ľudia, ktorí ho oboznamujú so svojím životom. Táto časť románu nesie na sebe pečať cirkevnej cenzúry pre silnú kritiku bez zábran (taká sa na Slovensku ešte neobjavila). Autor kritizuje pomery v Uhorsku, príživníctvo, zaostalosť a biedu jednoduchých ľudí. Druhá časť je viac mravoučná a výchovná.

Postavy:
Meno René znamená znovuzrodený. V tomto prípade je to však znovuzrodenie v inom zmysle slova – znovunájdenie svojej minulosti a koreňov popretŕhaných v dávnej dobe. Na začiatku je tento dobrodruh ešte nevyhranenou bytosťou, no správna výchova mu vštepila oddanosť k náboženstvu, česť a zmysel pre spravodlivosť. Svojimi potulkami po svete nezískal len nenahraditeľné vedomosti, vďaka ktorým sa stal v zahraničí uznávaným pedagógom, no aj svoju minulosť, ktorú mu osud tak skomplikoval. Pomocou tejto postavy chcel autor naznačiť potrebu neustáleho vzdelávania sa.
Van Stiphout bol Renému verným priateľom, spoločníkom, učiteľom a sprievodcom, i keď vždy vystupoval len v jeho tieni. Jeho ochota a bratská láska k priateľovi mu nakoniec dopomohla k šťastiu po boku milovanej ženy.
Fatima i Hadixa sú charakterovo veľmi podobné mladé ženy. Kým jedna nekonečne miluje Reného ako svojho strateného brata, druhá je ochotná sa preňho obetovať ako pre milenca. Obidve sú dobre vychované, nežné, milé a štedré, no v jednej drobnosti sa predsa len líšia: Fatima sa nezdráha ihneď pretrhnúť putá, čo ju celý život spájali s nenávideným mohamedánskym svetom, aby mohla slepo nasledovať svojho brata. Hadixa na začiatku váha, snaží sa Reného priviesť k svojmu náboženstvu, od rozhodnutia ju odvracia dávna láska a sľub vernosti Ibrahimovi, jej snúbencovi. Od minulosti sa dokáže odpútať až po zistení, že René a Ibrahim sú tá istá osoba.

 
Zdroje: Bajza, J. I.: René mláďenca príhodi a skúsenosťi, Tatran, Bratislava
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.