referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
Terézia Vansová: Sirota Podhradských
Dátum pridania: 22.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zanube
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 975
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 

Doba vzniku: Tento prvý román Terézie Vansovej vyšiel v roku 1889 a stretol sa na vtedajšie časy s nevídaným úspechom.
Zaradenie: dievčenský román
Vydanie: Vydali Mladé letá, slovenské vydavateľstvo kníh pre mládež, Bratislava, v roku 1970, ako svoju 2740. publikáciu, pre čitateľov od 11 rokov. Vydanie tretie.
Téma: Sila dobrých ľudských vlastností, vďaka ktorým sa dá získať láska milovaného človeka. Autorka dáva do kontrastu biedu dievčiny mravnej a skromnej a hojnosť druhej, pyšnej a rozmarnej. No na konci sa ich role obrátia a šťastie v živote nachádza deva, v ktorej sú zosobnené všetky dobré ľudské vlastnosti. Je však zrejmé, že na mnohých miestach zasiahla v príbehu autorkina idealizácia, no jadro pochádza zo skutočnej udalosti.
Miesto èas deja: Odohráva sa na konci devätnásteho storočia na slovenskom vidieku.
Kompozícia: Dielo sa rozdeľuje na dve časti- prvá hovorí o detstve hlavnej hrdinky, druhá rozvíja jej osud v mladosti.

Obsah: Polosirota Viola Podhradská je ešte mladým, nevinným dievčatkom, ktoré nadovšetko miluje svojho otca Gabriela Podhradského. Je to bývalý vysokovážený občan mesta Ihlovca, teraz zadĺžený a zo závisti ohováraný muž. Jedného dňa vznikne v dedine požiar rukou ránhojiča Mikulčíka, no on z tohto činu obviní nenávideného Podhradského. Nazlostený ľud sa so sekerami vrhne na nevinného muža. Polomŕtvy otec zverí svoju dcéru na poslednú chvíľu do opatery svojho dávneho priateľa Vilinského zo Zanice, ktorému už dávno poskytol bývanie vo svojom otcovskom dome, čím si rozhneval matku. Vilinský sa teda stal Violiným tútorom až do jej dvadsiateho prvého roku života. Odchádza s ním do Zanice, kde sa zoznamuje s jej novou rodinou: Vilinského druhá žena, jej vnučka Hermínka, jeho najstarší syn Imrich- budúci právnik, mladší syn Július, ktorý má zdediť statok a šesťročná Emka, pri ktorej pôrode zomrela i prvá pani Vilinská.

Od prvého momentu sa k nej všetci chovajú chladne a Viola najviac začne nenávidieť Imricha, pre obvinenie jej otca z podpaľačstva. Priateľa vidí jedine v príjemnom Julovi a neskôr, keď obaja mladí muži a Hermínka odchádzajú na štúdium do Pešti, si jej priateľstvo získava i malá Emka. Viola často chodí na Vilinského statok v horách, kde nachádza pokoj a ďalších priateľov- šialenú Veronku a Imrichovu starú kojnú Krchuľu. Svojou hrdosťou si však znepriatelí pani Vilinskú, ktorá jej prenechá ťažkú prácu gazdinej v domácnosti. O tri roky sa vracajú domov je noví „súrodenci“ z Pešti. Imrich- nádejný budúci kandidát na poslanca v sneme, Július- pán lesník a Hermínka, z ktorej chce mať pani Vilinská Imrichovu nevestu. No Violina usilovnosť a krása ostro kontrastuje so záhaľčivosťou Vilinskej a hrdopýšky Hermínky. To si všimne Imro, ktorý už dávno oľutoval , ako kedysi urazil Violinho otca. Jeho obdiv vzbudilo Violino pokojné sebavedomie, s akým čelila neprajnému ovzdušiu a s akým si plní povinnosti. I Violina nenávisť k Imrovi sa postupne pretvárala na lásku. Jedno leto prišli k Vilinským hostia: Imrichov spolužiak Bubelák, ktorého si nakoniec vezme za muža Hermínka, a brat pani Vilinskej, ktorý očarený Violinou krásou jej začne dvoriť, no veľmi vtieravým spôsobom, ktorý Viola znenávidela.

Nakoniec sa proti nemu vzbúri celý dom, keď zistia, že je zvodcom a príčinou Veronkinho šialenstva, ktorému neskôr padne za obeť. Viola sa v láske dostáva do rozporu, lebo ju o ruku farár Daniel Milocký, jej priateľ a učiteľ, ktorý býval v susedstve. No Viola ľúbi Imricha a tak jeho návrh odmietne. Imro, istý si svojím citom, vyzná Viole lásku a zasnúbia sa. Viola je konečne úplne šťastná, keď k nim nečakane zavíta akísi mních , spovedník pána Mikulčíka, ktorý očistí meno jej otca od nespravodlivého obvinenia. Violu nakoniec príde navštíviť i jej stará mama, ktorá už dávno v hneve na svojho syna Gabriela Podhradského zavrhla i jeho dcéru. No teraz na sklonku života sa s vnučkou zblíži a prispieva tak k dokonalému Violinmu šťastiu.

Postavy:
Viola Podhradská je na začiatku príbehu len chudým, nenápadným dievčatkom, no vyrastie z nej krásne dievča, pracovité, skromné a trpezlivé. Jej obetavosť sa prejaví aj v ošetrovaní Vilinského, ktorý prekoná porážku a len vďaka Violinej starostlivosti sa opäť vzchopil, aj keď už nemohol poriadne hovoriť. Táto postava je v mnohých veciach idealizovaná. Stáva sa akýmsi vzorom dokonalosti dievčat, ktorý sa však líši od ideálu dnešných čias.
Imrich je ambiciózny mladý muž, ktorý je však schopný pre svoju lásku obetovať všetko. Je to skromný, vážny a rozumný mladík bez predsudkov, ktorý má zmysel pre spravodlivosť.
Pani Vilinská a Hermínka majú v tomto románe predstavovať záporné postavy, veľmi rozmarné a pyšné, ktoré si myslia, že majú krásny život už vopred určený. No na sklamanie obidvoch týchto žien sa jedna stáva manželkou muža, ktorý ju za krátky čas omrzí a druhá zostáva sama vo svojej zlobe.

 
Zdroje: Vansová, T.: Sirota podhradských, Mladé letá, Bratislava 1970
Podobné referáty
Terézia Vansová: Sirota Podhradských 2.9709 1251 slov
Terézia Vansová: Sirota Podhradských GYM 2.9697 4582 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.