referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
J.W.Goethe: Utrpenie mladého Werthera
Dátum pridania: 22.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zanube
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 495
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Doba vzniku: Dielo vzniklo v roku 1774.
Zaradenie: Sentimentálny román písaný formou listov.
Téma: Nešťastná láska dvoch mladých ľudí, nenaplnená v spleti neprajného osudu.
Miesto a čas deja: Príbeh sa odohráva v čase medzi rokmi 1771-72 v nemeckom mestečku Wahelhaime.
Kompozícia: Dielo je rozdelené na dve knihy, ktoré sú písané formou listov, ktoré píše hlavný hrdina svojmu priateľovi.

Obsah: Mladý šľachtic Werther prichádza z veľkomesta do tichého malebného mestečka Wahelhaime. Tu spoznáva krásnu, mladú dievčinu menom Lotte, do ktorej sa ihneď zamiluje. Lotte je dievča obetavé, ktoré nadovšetko miluje svojich početných súrodencov, o ktorých sa s láskou stará, odkedy im zomrela matka. Je však viazaná sľubom, ktorý dala matke, keď umierala a to, že sa vydá za priateľa Alfréda. Werther sa spriateľuje i s ním, i keď vie, že je to jeho sok v láske. Alfréd vidiac vo Wertherovi spriaznenú dušu a pre Lottiných súrodencov štedrého priateľa, ho pozýva i po svadbe s Lotte k nim bývať, aby spolu žili harmonický život. No Werther, zúfalý z nenaplnenej lásky, odchádza zabudnúť na blažené i trpké okamihy strávené na vidieku do veľkomesta. Stáva sa vyslancom, dostáva sa do najlepšej spoločnosti, no cíti sa byť nepochopený. Keď stretne krásnu dámu, ktorá mu pripomenie jeho dávnu lásku, odchádza z povrchnej spoločnosti ambicióznych ľudí a vracia sa do pokojného Wahelhaime, aby sa s ňou opäť stretol.

Dielo sa končí tragicky. Werther nemôže vydržať nápor šialenej túžby a žiarlivosti a tak si od Alfréda vypožičia zbraň pod zámienkou, že odchádza do sveta, no v úmysle má ukončiť svoj biedny život. Lotte síce niečo tuší, no chápajúc mladého muža nepovie nič manželovi. Werther sa zabíja, ale umiera s pocitom, že smrť preberá z rúk Lottiných.

Postavy:
Werther pochádza z meštianskej rodiny, no spoločnosťou svojho stavu zostáva nepochopený. Ako každý romantický hrdina je individualista, rád sa utieka do prírody k svojim úvahám a citom. Má blízky vzťah k umeniu, najmä k literatúre, hudbe, výtvarnému umeniu a k tancu. Koná podľa svojich citov, čo sa prejaví najmä na konci, ako citlivý človek nezvláda žiť bez svojej milovanej a riešenie tohto problému vidí len v samovražde.
Lotte je postava maximálne zidealizovaná psychicky i fyzicky . Je dokonale chápavá a milujúca sestra, za každú cenu oddaná svojmu manželovi. Pre úctu k želaniu svojej zosnulej matky sa vzdáva svojej lásky k Wertherovi a odsudzuje sa tak vedome k nešťastiu.

 
Zdroje: Goethe, J.W.: Utrpenie mladého Werthera, Tatran, Bratislava 1984
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.