Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Klára Jarunková: Jediná

Oľga polomcová je normálne pätnásťročné dievča, ktoré sa dobre učí.Nosí čierny vrkoč, baví ju kreslenie a korčuľovanie. Veci sa však zmenia, keď odrazu začne dospievať. Začnú sa o ňu zaujímať chlapci, no ona všetky ponuky odmieta. Raz však úplnou náhodou stretne chlapca menom Imro. Zaľúbia sa do seba. Chodia spolu na prechádzky, čo sa však nepáči Oľginým rodičom. Raz ju otec pristihne, ako ju Imro pobozká a Oľga ma potom doma kvôli tomu zle.často chodí navštevovat zanedbané deti v susedstve a stará sa o nich.

Sonke číta rozprávky, Rudkovi sa prihovára a s Petríkom sa učí. Keď to však zistí jej otec, zakáže jej to. Spolu s kamarátkou Evou chcú ísť na výberovú školu, preto idú robiť skúšky na dvanásťročenku.Dajú si sľub, že keď jedna z nich skúšky neurobí a druhá hej, tak ani jedna nepôjde a pôjdu spolu na inú školu.Nakoniec Oĺga urobí skúšky a Eva nie.Akoby Oľga nemala dosť trápenia, ešte sa jej rodičia hádajú a vyzerá to na rozvod.Oľga to nevydrží a utečie z domu.Ako tak chodí bratislavskými uličkami, stretne Imra, ako ide za ručičky s iným dievčaťom.

Dostane sa na bujarú oslavu Karčiho naordenín a trošku sa opije. Keď začne oslava prekračovať všetky medze, Oĺga odíde. Keď už ani nevie, kade ide, nohy ju odvedú pred dom tety Máše. Ona Oĺgu upokojí a dovolí jej u nej prestať. Ráno sa Oľga vráti domov. Dá si ostrihať vrkoć, ktorý sa Imrovi tak páčil. Dozvie saa strašnú novinu, že Sonkina,Petríkova a Rudkova mama zomrela.Preto Sonku pošlú do detského domova,Rudka do jaslí a Petrík ostane v dome sám.Aspoň, že situácia doma sa zlepšila a Oĺga je spokojnejšia....


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk