referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Ivan Szabó: Slovenské strašidlá
Dátum pridania: 07.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: metallistka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 285
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 

Autor: Ivan Szabó
Ilustrátor: Milan Stano

Postavy:
- hlavné: Congor,sluha,duch
- vedľajšie: nie sú

Vydavateľstvo: štúdium humoru a satiry

Pekná myšlienka: Duch pomohol sluhovi

Táto príhoda sa stala v Smoleniciach neďaleko Trnavskej pahorkatiny a Malých Karpát. V stredoveku bol správcom Smolenického zámku Congor. Bol to zlý človek,drsný, neľútostný a nespravodlivý. Svoj hnev si vylieval na svojich sluhoch.

Raz si zavolal jedného zo svojich sluhov a dal mu úlohu. Sluha mal doniesť do Prešporka akýsi list a vrátiť sa do zámku a to všetko stihnúť za tri hodiny. No v tých časoch sa nedala prejsť taká dlhá cesta za tri hodiny. Neštastný sluha sa síce ponáhľal, no aj tak vedel,že sa za tri hodiny nevráti. O chvíľu nato stretne človeka,ktorý vlastnil tri kone so záprahom. Sluha sa mu zdôveril so svojim problémom. Voziar sa nad tým len pousmial a povedal, nech nasadne do jeho voza.

Sluha si pomyslel, že horšie to s ním už nebude, a tak nasadol. Kone sa rozbehli a cválali tak rýchlo, že sluha si myslel, že letí. O tri hodiny uź bol na hrade a hlásil sa u Congora. Congor sa veľmi čudoval, že sa vrátil tak skoro, a tak mu sluha všetko porozprával. Pán zbledol, lebo vedel,že ten záhadný pohonič nie je nikto iný ako duch sluhu, ktorého kedysi utrápil na smrť. Zbledol dokonca tak, že zomrel, no jeho duša po smrti nenašla pokoj a stále sa bojí pomsty ducha- pohoniča.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.