referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Nedeľa, 5. decembra 2021
Wiliam Shakespeare - Hamlet
Dátum pridania: 02.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lusyinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 833
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 8m 0s
Pomalé čítanie: 12m 0s
 
Hamlet - Wilam Shakespeare


Prvé dejstvo
Na hradbách hradu Elsinor sa prechádzajú stráže. Francisco s Bernardom sa striedajú. Prichádza Horatio a Marcellus. Zaujímajú sa, či aj dnešnú noc sa zjavil ten Duch od hlavy po päty odetý v pancieri a v ruke zvierajúci maršalskú paličku. Na zjavenie nečakajú dlho. Horatio sa odváži naňho prehovoriť, no Duch bez slova zmizne. Myslí si, že upozorňuje na nebezpečenstvo, ktoré hrozí štátu. Duch sa zjavuje ešte raz, no vzápätí mizne. Ráno. Do poradnej siene vstupuje dánsky kráľ Claudius, kráľovná Gertrúda, Polonius, Laertes, Valtemand, Cornilius a kráľovskí radcovia. Všetci sú odetí v pestrých odevoch akoby prichádzali z korunovácie. Posledný vstupuje Hamlet, odetý v čiernom so sklopenými očami. Kráľ Gertrúdu pojíma za manželku. Hamletovi sa to nepáči, pripomína matke ako ju otec ľúbil. Všetci sa rozchádzajú. Horatio sa prihovára Hamletovi. Hovorí mu o Duchovi, o jeho podobe na zosnulého kráľa. Hamlet sa rozhodne stráviť noc na hradbách. Izba v Poloniovom dome. Vstupuje syn Laertes a dcéra Ofélia. Neskôr prichádza Polonius. Požehnáva synovi a dáva mu dobré rady na cestu do Francúzka. Ofélia sa zveruje o Hamletovej náklonnosti k nej. Otcovi sa to nepozdáva. Radí jej, aby išla vlastnou cestou. Plošina na baštách. Na veži odbíja dvanásť hodín. Hamlet stojí spolu s Horatiom a Marcellom na hradbách. Zjavuje sa Duch. Hamlet sa mu prihovára. Duch mu naznačuje, aby šiel za ním. Otvorené priestranstvo na úpätí hradného múru. Duch mu povie, že skôr, než sa odoberie do mučivých sírnych plameňov, musí mu niečo povedať. Vraj ak mal niekedy otca rád, tak musí pomstiť hnusnú bezohľadnú vraždu. Hamlet, prekvapený správou sa chce dozvedieť viac. Duch mu vyrozpráva pravdu o tom, ako zomrel. Neuštipol ho had, ako sa rozpráva medzi ľuďmi, ale že mu jeho vlastný brat nalial do uší jed. Povie mu, nech pomstí túto bratovraždu, no nech proti matke nič nepodniká, nech ju nechá tŕňom a nebu, nech ju stále bodajú. Duch zmizne.

Druhé dejstvo
Prijímacia dvorana na hrade. Vstupuje kráľ, kráľovná, Rosencrantz, Guildenstern a sprievod. Radia sa ako pomôcť Hamletovi. Začal sa správať ako šialený, niečo mu zatemňuje myseľ. Polonius porozprával, ako sa správa k jeho dcére Ofélii. Polonius tiež priniesol Hamletovi listy, ktoré jej písal. Pochválil sa ako zakázal Ofélii sa s ním stretávať. Vchádza Hamlet ostatní odchádzajú. Pristupuje k Poloniovi a rozpráva sa s ním. Hamletove reči sú zmätené, naráža na nečestnosť, chamtivosť a intrigy. Tvrdí, že Dánsko je väzenie. Polonius sa pri rozhovore stále viac presviedča o Hamletovej šialenosti. Do hradu prichádzajú potulný herci. Hamlet ich privíta a požiada, aby zahrali obecenstvu hru Gonzagovo zavraždenie, no so zmenou deja, obsahu a slov. Hra tak naznačuje vraždu jeho otca, ktorú spáchal Claudius. Takto sa chce jednak presvedčiť, že Claudius je vinný a jednak chce dosiahnuť, aby mal výčitky svedomia.

Tretie dejstvo
Predsieň pred prijímacou dvoranou. Vstúpi kráľ a Polonius. Za nimi ide Ofélia. Keďže ešte nezistili dôvod Hamletovho šialenstva, dohodnú sa, že ho vyskúšajú. Všetci sa skryjú za záves, iba Ofélia sa ostáva modliť. Do predsiene vstupuje Hamlet a vraví:„Byť, a či nebyť – kto mi odpovie, čo šľachtí ducha viac: či trpne znášať strely a šípy zlostnej Šťasteny, či pozdvihnúť zbraň proti moru bieda násilne ho zdolať?“ Ofélia vstane z kľačadla a prihovára sa mu. Hamlet si pripomenie, že ide o úskok. Pýta sa jej, či je počestná a krásna. Ofélia nerozumie, no Hamlet pokračuje, že ak si počestná a krásna, musí si dávať pozor, aby sa jej počestnosť nedostala do rozporu s krásou. Ofélia sa ho opýta, či môže mať krása lepšiu spoločníčku, ako je počestnosť. Hamlet jej odvetí, že sotva, lebo skôr krása z počestnosti urobí kupliarku, než počestnosť pretvorí krásu na svoj obraz. Hamlet sa Ofélii neustále vysmieva, uráža jej cnosti a posiela ju do kláštora. Potom odchádza. Ofélia si kľakne a opäť sa modlí. Spoza závesu sa prikradnú kráľ a Polonius. Rozhodnú sa poslať ho preč z kráľovstva - do Anglicka. Veľká sieň na hrade. Miestnosť je pripravená na predstavenie. Hamlet upozorní hercov aby si dali záležať na výstupe. Horatia poverí sledovaním kráľa počas deja. Chce si byť istý, že je to vrah. Hamlet si ľahne k Oféliinym nohám. Herci zahrali divadlo presne tak, ako si to princ želal. Horatio dáva Hamletovi za pravdu. Kráľ sa počas predstavenia zamrazí, postaví sa a celý nesvoj sa odoberie do svojej komnaty. Predsieň s kľačadlom. Kráľ sa prechádza sem a ta. Po chvíli si kľakne. Hamlet vstúpi do dvorany; keď zbadá kráľa zastaví sa. Približuje sa k
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Wiliam Shakespeare - Hamlet SOŠ 2.9634 176 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.