Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Charles Dickens: Oliver Twist

Obsah:
Po narodení mu zomrela matka. Išiel do sirotinca ku pani Mannovej, kde bol do svojich 9 rokov. Potom ho dali hrobárovi a ten ho zaučil. Ušiel a vydal sa smer- Londýn. Po ceste stretol Jacka Dawkinsa- Lišiaka. Zaviedol ho ku Židovi– Faginovi. Raz sa vybral s Lišiakom a Charlim von. Okradli jedného pána o vreckovku, tak zistil, čím sa živia, no bol chytený. Keď už ho skoro obvinili, vbehol do súdnej siene kníhkupec a povedal, že to boli iný chlapci. Okradnutý pán Brownlov sa Olivera ujal a naložil si ho do koča. Aj keď vyzdravel, nechal si ho pri sebe a pán mu veril. Raz ho poslal za kníhkupcom. Zbadala ho Nancy a Sikes– priateľ Fagina a uniesli ho. Sikes s Faginom mali dohodnutý kšeft. Aby k sebe Olivera pripútali, zobrali ho do akcie. Tá nevyšla a on bol postrelený, nechali ho v priekope a ušli. Keď sa prebral, zazvonil u najbližšieho domu a omdlel. Sluhovia čo ho našli si mysleli, že je to ten, ktorého v noci postrelili. Zavolali doktora a policajtov. Keď pani domu zistila, že to nie je zlodej, zbavili ho viny pred policajtmi. Oliver im bol vďačný za všetko, čo pre neho urobili. Keď vyzdravel, išli s pani domu a slečnou Rose na vidiek. Tu sa však slečne Rosy pohoršilo a dostala vysoké horúčky. Keď vyzdravela prišiel sluha, ktorý Olivera postrelil aj s Harrym Maylem. Harry vyznal Rose lásku- odmieta ho. Medzitým sa v Londýne pán Bubble stretol z Monksom, dohodol mu stretnutie s jeho ženou, pričom sa Monks zaujímal o ženu ktorá v chudobinci asi pred 12 rokmi porodila syna. Jeho žene o tom povedala umierajúca Sally a dala jej lístok zo záložne. Bol tam šperk. Monks potom navštívil Fagina a všetko mu povedal, že Oliver je jeho brat. Tento rozhovor si Nancy vypočula a povedala o tom Rose. Potom sa vrátil Oliver s tým, že videl pána Brownlowa. Išli tam a Rose mu všetko rozpovedala aj o Monksovi. Nancy sa v prítomnosti Fagina a Monksa začala správať divne, a preto ju dal Fagin sledovať Noahom Claypolom- bývalým učňom u hrobára. Vypočul si rozhovor Rose a pánom Brownlowom na Londýnskom moste. Povedal o tom Faginovi, neskôr Sikesovi, ktorý hneď bežal domov a Nancy zavraždil. Jeho pes, ktorý mu na vidieku ušiel, lebo ho chcel Sikes utopiť, ho v meste prezradil. Ľudia sa vrhli na dom, v ktorom bol. Chcel ujsť, vyšiel na strechu, odkiaľ nešťastnou náhodou spadol a obesil sa. Medzitým pán Brownlow priviedol do svojho domu násilím Monksa pomocou svojich sluhov a prinútil ho priznať sa. Nakoniec sa Monks dostal do basy. Rose si potom zobrala Harryho Mayla.

Charakteristika hlavných postáv:
Oliver Twist- malý chudobný chlapec, dobrosrdečný, milý, aj napriek svojím všetkým útrapám si zachoval svoju morálnu čistotu
Pán Brownlow- dobrosrdečný a poctivý starý pán
Fagin- starý Žid, je chamtivý a zlomyseľný
Pani Maylieová- dobrosrdečná a ľudská, prijala raneného Olivera, aj keď ho nepoznala
Bill Sikes- surovec a zlodej, neváhal zavraždil malé dievča

Kompozícia: román je rozdelený na kapitoly

Jazykovéprostriedky:                                                           
Metafory: do očí sa mu drali slzy; sedela pod zámkou; ponoril do tmy
Epiteton: hladné oči; biely deň; temná hrozba
Prirovnania: cítil sa ako v raji; letel ako víchor; vyzeral ako lapená šelma
Priama reč: „A čo chlapec!“ ; „Povedz mi dôvod, Rose“ ; „Ako to myslíš?“

Vlastný názor:
Dejová stránka diela je plná napätia. Človek ju v polovici neprestane čítať, ani nečaká len na to, aký bude koniec. Autor tu ukazuje ťažký Oliverov život i ďalšie úskalia. Nepáčilo sa mi, že niektoré pasáže boli zbytočne dlhé, alebo zamerané na detaily. Prekvapilo ma správanie Olivera. Mal niekoľko šancí zradiť Fagina. Páčil sa mi aj šťastný idealistický záver, lebo bohužiaľ väčšina sirôt dopadne veľmi zle.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk