referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Klára Jarunková - Jediná
Dátum pridania: 02.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: relik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 569
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Rozbor knihy

autorka: Klára Jarunková
ilustrátorka: Tereza Krušlicova
vydavateľstvo: Mladé letá, Bratislava


Životopis

Ako osemročnej jej zomrela matka, otec bol chatárom v Nízkych Tatrách, spolu so štyrmi súrodencami ju vychovala otcova sestra.

Po ukončení štúdia na gymnáziu bola učiteľkou na detvianskych lazoch Korytárky, po vojne bola úradníčkou na radnici v Bratislave. Od roku 1954 pôsobila ako redaktorka v humoristickom časopise Roháč.

Diela ako Jediná a Brat mlčanlivého Vlka sa vďaka 70 prekladom stali súčasťou zlatého fondu svetovej literatúry pre deti a mládež.

Klára Jarunková sa niekoľkokrát stala laureátkou viacerých medzinárodných ocenení, vrátane cien Deutscher Jugendbuch, Premio Europeo Citta di Caorla, Premio Bancarellino, či diplom Hansa Christiana Andersena.

Zomrela po ťažkej chorobe v pondelok 11. júla 2005 vo večerných hodinách.


Tvorba

Hrdinský zápisník (zbierka humoristických čŕt - debut)
Jediná (román)
Brat mlčanlivého Vlka (román)
Pomstiteľ (novela)
Tulák (román)
Tiché búrky (román)


Obsah :

Tento príbeh je o dievčati menom Oľga Polomcovová, ktorá je jedináčikom a navštevuje 9. ročník základnej školy. Olinka okrem toho, že rada kreslí má tiež veľa priateľov. Medzi nich patrí aj jej rovesníčka a kamarátka Eva. Olinka má tiež veľmi rada deti, čo sa prejavilo aj na jej vzťahu k deťom od susedov. Tieto deti Sonka, Rudko a Petrík majú rodičov, ktorí sa javia ako nie veľmi starostliví rodičia. Oľga ich ľutuje, a preto ich niekedy zoberie na prechádzku, inokedy zas hovorí Sonke rozprávky alebo kreslí obrázky. Raz sa Olinka vybrala spolu s otcom na výstavu obrazov.

Práve tam stretla dvoch chlapcov Imra a Šaňa. Neskôr sa s nimi skamarátila, hlavne s Imrom, pretože si s ním veľmi dobre rozumela. Keď nastal čas prijímacích skúšok do dvanásťročenky, pre ktorú sa s Evou rozhodli, Olinka súhlasila s Evinim návrhom, že ak prímu iba jednu tak tá to odmietne a obe potom pôjdu na inú školu. Po vyhlásení výsledkov skúšok zistili, že Oľgu prijali a Evu nie. Keďže Oľga vie dodržať slovo, odmietla miesto do dvanásťročenky. Medzi tým sa skončilo jej priateľstvo s Imrom, a to tak, že sa jej už nikdy viac neozval. Oľga bola veľmi smutná keď sa dozvedela, že Sonku a Rudka dlhší čas neuvidí, pretože ich mama sa priotrávila plynom a bude sa nejaký čas liečiť v nemocnici. Sonka pôjde zatiaľ do detského domova a Rudko pôjde do ročných jaslí. Jediný Petrík ostane bývať v byte so svojím otcom. Oľga po všetkých trápeniach, ale aj radostiach oslávila 15. narodeniny. Na ktorých sľubila Sonke, že jej bude posielať obrázky do detského domova a ona ich bude rozdávať deťom.

Vlastný názor:

Bola to zaujímavá kniha mne sa celkom páčila, ale v niektorých prípadoch by som sa inak zachoval ako Oľga.
Hlavná postava : Oľga Polomcová
Vedľajšie postavy : Imro , Eva , mama , otec a starká.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.