referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Utorok, 9. augusta 2022
William Shakespeare: Hamlet
Dátum pridania: 12.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: axolot
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 343
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 

William Shakespeare - /1564-1616/: anglický dramatik, narodil sa v malom mestečku Stratforde nad riekou Avonou. Chodil do školy, vedel po latinsky, ale nikdy sa nedostal na univerzitu. Oženil sa ako osemnásťročný. Neskôr odišiel do Londýna a dal sa k divadlu. V divadle hrával, režíroval a písal hry. O pár rokov neskôr sa stal spolumajiteľom divadla GLÓBUS (Globe). Dostal sa do priazne aj kráľovnej, ktorá si vážila jeho umenie. Svoju kariéru ukončil v štyridsiatichsiedmych rokoch, keď sa rozhodol, že prestane písať i venovať sa divadlu. Vrátil sa do svojho rodného mestečka, kúpil si dom a dožíval v rodinnom kruhu. Po smrti /zomrel päťdesiatdvaročný/ pochovali ho v stratfordskej katedrále.

Lit. druh: dráma
Žáner: tragédia

Tema: Tragédia dánskeho princa, ktory sa musel pomstiť.
Hlavná myšlienka diela: Žiaden zlý čin nezostane nepotrestaný.
Prostredie: Dánsko, prevažne hrad Elsinor
Obdobie deja: 12. storočie, po smrti kráľa Hamleta a za vlády jeho brata Claudia

Dánsky kráľ Hamlet je zabitý svojím vlastným bratom Claudiom, ktorý túži po tróne a po korune. Všetci si myslia, že kráľa uštipol had, ale Claudius mu počas spánku nalial do uší jed. Claudius sa ožení s Gertrudou, vdovou po kráľovi a Hamletovou matkou. Na hradbách Elsindoru sa začne zjavovať duch nebohého kráľa. Duch Hamletovi vyjaví, kto ho v skutočnosti zavraždil a zaprisahá Hamleta, aby ho pomstil. Princ začne hladať dôkazy proti Claudiusovi. Jeho strýko naňho pripravuje pascu, pri ktorej mu pomáha jeho hlavný kráľovský radca Polonius, ktorý je proti ľúbostnému vzťahu svojej dcéry Ofélie a princa Hamleta. Princ predstiera šialenstvo a pritom obetuje svoju lásku.

Získa dôkazy o strýkovej vine ale omylom zabije Polonia. Ofélia sa z toho pomätie. Preto kráľ pošle Hamleta do Anglicka s dopisom, že doručiteľa čize princa treba okamžite zabiť. Hamlet vycíti sprisahanie a napíše nový list, ktorý potom vymení za ten pôvodný. Na hrad prichádza Leartes, Oféliin brat, ktorý si žiada vysvetlenie o príčine smrti svojho otca Polonia. Nový kráľ mu prisahá, že vrah jeho otca je už mŕtvy. Ich rozhovor preruší Gertruda, ktorá oznami Leartesovi, že Ofélia - jeho sestra sa od žialu zbláznila a utopila. Leartes premohol smútok. Hamlet so svojím priateľom Horaliom sa prechádzajú okolo cintorina a vidia hrobára a smútočný sprievod, skryjú sa, lebo sú vlastne na úteku.

Po chvíli, keď Hamlet zistí, že pochovávajú jeho milú, vrhne sa k hrobu a je veľmi smutný . Prizná sa, čo k nej cítil a ako veľmi ju miloval. Kráľ Claudius medzitým dohodne súboj medzi Hamletom a Leartesom, v ktorom má Hamlet zomrieť otraveným mečom. Prvé aj druhé kolo zápasu vyhral princ Hamlet, kráľ mu na slávu podával pohár s jedom no Hamlet ho neprijal, v treťom kole Leartes Hamleta poškriabe a Leartes sa prizná, že sa mu do krvi dostal smrteľný jed. Gertruda sa medzitým netušiac, že v pôvodne Hamletovom pohári je jed, napije z toho pohára. Claudiusovi sa nepodarí ju zachrániť. Jej posledný pohľad patril kráľovi a umrie. Hamlet má ešte trocha síl, ktoré využije na to, aby zabil Leartesa a bodol ho kráľa, ktorý takisto umiera. Hamlet ešte pred smrťou daruje kráľovskú korunu nórskemu kráľovi Fortinbasovi.

Kompozícia - Dielo je napísané formou divadelnej hry.

Postavy:

Claudius - dánsky kráľ. Hamletov strýko a nevlastný otec je veľmi zákerný, zradný a podlý. Človek, ktorý bol schopný zabiť svojho brata a klamať celé Dánsko, aby získal trón, kráľovnú a bohatstvo. Je zlým a chce zavraždiť aj Hamleta, len aby si udržal trón. Je prefíkaný a lstivý zradca. Ale nie až tak, aby necítil výčitky svedomia za to, čo spravil. Modlí sa, ale vie že to je márne. On je vlastne človekom, ktorý spôsobil túto tragédiu.

Gertruda - Hamletova matka, manželka bývaleho aj terajšieho kráľa. Slabá a ovplyvniteľná žena. No svojho syna milovala. Nechce pripustiť, že urobila chybu, keď si vzala Claudia. Pri rozhovore s Hamletom sa dozveda pravdu a je veľmi zdesená.

Ofelia - Laerteova sestra. Milovala Hamleta, ale keď jej otec zakázal stretávať sa s ním, poslúchla ho. Je krásna, dobrá a nežná. Je to nevinné dievča a poslušná a milujúca dcéra. Veľmi miluje Hamleta. Zošalela. Príčinou bolo Hamletovo odmietnutie a smrť jej otca. Jej myseľ sa nedokáže vyrovnať so stratou milovanej osoby a s nešťastím, ktoré ju postihlo.

Laertes - Poloniov syn. Vynikajúci šermiar, je pomstychtivý, lebo chce pomstiť smrť svojej sestry a otca. Až tesne pred smrťou sa prebral z hnevu voči Hamletovi a dokázal mu odpustiť. Pre svoju sestru je oporou a dobrým radcom. "Hamleta, jeho štipku náklonnosti pokladaj za rozmar, hru z bujnosti, za fialku mladej jarnej prírody, predčasne krehkú, sladkú, prchavú, chvíľkovú pletku, letnú samopaš, nič viac!" . Zaslepený hnevom a nerozvážnosťou. Uznávajúci si svoju vinu. Túžobne spätý so svojou rodinou..

Horatio - Hamletov priateľ. Jediný komu sa Hamlet zveril so všetkými svojimi plánmi a komu dôveroval. Verný v každej situácii. Diskrétny. Schopný dodrzať slovo.

Hamlet - je jednou z najzložitejších postáv W. Shakespeara. Dánsky princ, syn zosnulého kráľa a synovec terajšieho. Plný rozporov, chce pomstiť vraždu svojho otca no má určité zásady. Nenávidí a zároveň miluje svoju matku. Neprejavuje svoju lásku k Ofélii, aby nebol zraniteľný. Niekedy je jemný, ale v mnohých častiach tragédie ukazuje svoju krutosť - zvlášť k matke a Ofélii. Aj keď ho vnímame ako citlivého človeka, ktorý hlboko premýšľa o zmysle života, dokáže byť aj muž činu. Je statočný v boji, čestný, priamy. Je verný a poctivý muz. Obetoval svoj vlastný život, aby pomstil otca. Je to muž
myšlienky, ktorý sa pod tlakom okolností musí zmeniť na muža činu. Keďže to nie je vôbec ľahké potrebuje na to istý čas, ktorý ho stojí veľmi veľa tažkých duševných bojov. Je verný svojim sľubom. Veľmi obetavý. Schopný odpúšťať. Vie byť citlivý a náklonný pre iné pohlavie.

Polonius - hlavný kráľovský radca. Starý a múdry muž, ktorý bol však až príliš oddaný trónu. Zastáva vysoké miesto na kráľovskom dvore. Je otec Laerta a Ofélie. Veľmi rád sa rozpráva - s hocikým, kto je ochotný ho počúvať. Hamlet ho považuje za starého blázna. Aj keď je tak urozprávaný - tak ako mnoho starých ľudí - niektoré jeho postrehy su múdre.

Citaty:
"Sluch dožič každému, hlas málokomu, váž cudziu mienku, s vlastnou hospodár."
„Byť, a či nebyť - kto mi odpovie, čo šľachtí ducha viac: či trpne znášať strely a šípy zlostnej Šťasteny, či pozdvihnúť zbraň proti moru bied a násilne ho zdolať? …“

Môj osobný názor:
Mne sa postava Hamleta páčila, lebo chcel spravodlivosť, chcel potrestať zločin, ktorý bol spáchaný na jeho otcovi, ktorého mal veľmi rád. Dej Shakespearovho Hamleta je založený na motíve vraždy a pomsty. Shakespeare tu vyjadril bezohľadnú túžbu po moci, ktorá sa nezastaví ani pred násilím a intrigami. V Hamletovi uvažuje o zmysle života, ľudskej existencii a o rodinných konfliktoch.

 
Podobné referáty
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.8612 2042 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9203 782 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.8517 846 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9542 831 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 3.0029 661 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9007 691 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9308 272 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9723 618 slov
William Shakespeare: Hamlet SOŠ 2.9658 654 slov
William Shakespeare: Hamlet GYM 2.9106 1243 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.