referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Utorok, 9. augusta 2022
Sofokles: Antigona
Dátum pridania: 12.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: axolot
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 151
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Sofokles - Narodil sa okolo roku 496 p. n. l. v Kolonos Hippios pri Aténach. Vďaka otcovmu postaveniu získal veľmi dobré vzdelanie v muzickom umení. Ako dramatický autor sa preslávil roku 468 pred n.l., keď so svojou hrou Triptolomeos zvíťazil v dramatickej súťaži nad slávnym dramatikom Aischylom. Bol obľúbeným autorom aténskeho publika. Zaviedol tretieho herca na javisku a opustil formu trilógie.

Lit. druh: dráma
Žáner: tragédia

Téma: Dej je založený na vojne medzi Oidipovými synmi - Polyneikom a Eteoklom.
Časová a miestna lokalizácia: Dej sa odohráva pred kraľovským palácom v Tébach v mystickej dobe.

Idea: Nezmyselný zákaz krutého panovníka a láska dvoch ľudí

OSNOVA: Oidipovi synovia sa navzájom zabijú pri boji o mesto Téby! Tébsky kráľ Kreon dal slávnostne pochovať Eteokla, ale pod trestom smrti zakázal pochovať Polyneika. Antigona si viac váži odveké božské zákony, ktoré prikazujú pochovať mŕtvych, ako ľudské, vladárske príkazy a ide brata pochovať. Chytia ju pri čine. Za to ju dajú pochovať zaživa. Jej milý Haimon, panovníkov syn, prehovára Kreona, aby svoj zákaz zrušil a Antigonu omilostil, ale Kreon je neoblomný. Názor zmení až po rozhovore s veštcom Teiresiasom, ale už je neskoro. Antigona sa v hrobke obesí, Haimon sa pri jej mŕtvole prebodne a Kreonova manželka Eurydika spácha samovraždu. Kreon je dokonale potrestaný pre svoju neoblomnosť a nerozvážnosť.

Obsah : Dej sa odohráva v starovekom gréckom meste Téby. Po Oidipovej smrti sa dostali jeho synovia do rozporu nad vládou krajiny. Vyhnali Polyneikesa a Eteokles sa stal vládcom krajiny. Po nejakom čase sa ale Polyneikes vracia a chce dobyť Téby. Bratia sa navzájom zabijú. Po ich smrti sa stane kráľom Kreon - brat Oidipovej manželky. Kreon dôstojne pochová Eteoklesa, ale vydá zákaz pochovať Polyneiksa, pretože bol vlastizradcom. Mŕtveho ho nechá napospas divým psom a vtákom. Jeho sestra Antigona ho však aj napriek zákazu chce pochovať. Požiada o pomoc aj sestru Ismenu, tá sa však bojí. Antigona sa rozhodne v noci hľadať bratovu mŕtvolu. Najprv sa jej podarilo urobiť posvätné obrady, bez toho, aby ju chytili, no keď
ho chce pochovať, chytia ju stráže. Dovedú ju ku Kreonovi. Ten sa veľmi nahnevá a prikáže nech dovedú Ismenu, pretože je podozrievaná so spoluúčasti na tomto čine. Haimon, Kreonov syn, sa ho snaží presvedčiť, nech Antigonu omilostí. Kreon svoj názor však nezmení. Rozhodne sa však, že ušetrí Ismenu. Antigonu sa rozhodne zaživa pochovať v skalnej hrobke.

Ku kráľovi dôjde veštec Teiresias a povie mu proroctvo. Predpoveda mu smrť. Následkom neho sa mu podarí presvedčiť Kreona nech pochová Polyneiksa a pustí Antigonu. O niekoľko chvíľ potom, čo Kreon odišiel, dorazí posol so zlou správou: Zomrel Haimon! Na to vybehne Eurydika a pýta sa posla, čo sa stalo. Ten jej povie: Kreon išiel pochovať mŕtveho Polyneikesa, urobil mu dôstojný pohreb a potom jeho telo spopolnil. Potom sa vyberú ku skalnej hrobke, už z diaľky počujú plač, Kreon pridá do kroku a zistí, že ten plač patrí jeho synovi. Ten kľačal pri Antigone, ktorá sa obesila. Haimon sa
nazlostí a vytasí meč, pokúsi sa zasiahnuť otca, no nepodarí sa mu to, tak bodne seba do pŕs. Po týchto slovách vchádza Eurydika do paláca. Následne príde Kreon a nesie v rukách mŕtvolu syna. Nevie si odpustiť, že jeho vinou zomrel Haimon. Z palaca vybehne druhý posol a oznámi Kreonovi ďalšiu zlú
správu - Eurydika sa zabila. Pichla si dýku do srdca. Takto sa Kreonovi osud odplatil za jeho neoblomnosť!!!

Stavba (kompozicia): Na začiatku diela je Prológ a na konci je Epilóg. Dielo obsahuje 5 dejstiev striedajú sa monológy, dialógy so spevom zboru . Dej sa odohráva pred kráľovským palácom v Tébach v mystickej dobe.

Postavy:
Antigona - dcéra tébskeho kráľa Oidipa (Haimonova snúbenica)
Ismena - jej mladšia sestra
Kreon - tébsky kráľ
Eurydika - Kreonova manželka
Haimon - ich syn
Teiresias - veštec
Strážca,
Prvý posol,
Druhý posol,
Náčelník zboru,
Zbor tébskych starcov

Charakteristika postáv (hl.postavy)
Antigona: Oidipova dcéra a sestra bratov Polyneika a Eteoklesa, ktorá má veľmi rada svoju rodinu , snúbenica Haimona, syna tébskeho kráľa. Nadovšetko si ctí aj svojho brata Polyneika, ktorému zakázal kráľ Kreon urobiť pohreb. No ona si radšej chce zaslúžiť úctu vo svete mŕtvych, ako vo
svete živých. Antigona je múdra, no predovšetkým odvážna a neústupčivá, ide vždy za svojím cieľom a nenechá sa ničím a nikým odradiť.

Ismena - taktiež mala rada svoju rodinu, no bála sa hnevu kráľa Kreona a smrti. 'Ismena je plachá, opatrná a múdra

Kreon - tébsky kráľ, ktorý dal zaživa apochovať Antigonu. Keď zistil, že urobil chybu, bolo už neskoro a stratil oveľa viac, ako si vedel predstaviť. Kreon je tvrdohlavý, neoblomný, ale múdry.

Haimon- Kreonov syn, ktorý miloval Antigonu. Otcovi radil, čo má urobiť, no otec ho neposlúchol a tak vzal osud do svojich rúk a zabil sa pri mŕtvom tele Antigony. Bol múdry, rozvážny a miloval svoju rodinu

Euridika - Kreonova manželka a Haimonova matka. Zabila sa, keď sa dozvedela o Haimonovej smrti a zo všetkého obvinila Kreona

Teiresias - bol mimoriadne nadaný veštec, ktorý veštil pravdivo, čo sa často neskončilo dobre. Napriek tomu, že bol slepý, bol veľmi múdry.

Citáty:
"Ak si štát niekto prisvojí, je po štáte." (Haimon)
"Ja som prišla na zem milovať a nie nenávidieť." (Antigona)
"Zákaz nevydal Zeus, ale kráľ, nemôže teda mať väčšiu platnosť ako láska a ľudskosť. Sú zákony, ktoré nepochádzajú od kráľov, ale su dôležitejšie a trvalejšie." (Antigona)
"Smrť za čin, ktorý je milý bohom i ľudom, je krásna smrť." (Antigona)
"Ak môžem, napriek tomu, že som mladší, povedať svoj názor, tak si myslím, že niet vari lepšej túžby, ako túžba stať sa mužom, čo si so všetkým dá rady. Každý sa ním, pravda, nestane - veď je to zriedkavosť - a vtedy treba poslúchať tých, ktorí dobre radia."

Vlastný názor: Mne sa toto dielo zdalo byť celkom dobré, avšak niektoré pasáže sa my zdali byť nudné, ale ak to dielo vezmem ako celok, pôsobí na mňa kladne.
 
Podobné referáty
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9265 587 slov
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9207 1297 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.8411 1088 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.8899 502 slov
Sofokles: Antigona SOŠ 2.9110 407 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.8881 2105 slov
Sofokles: Antigona 2.9415 270 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.9432 313 slov
Sofokles: Antigona GYM 2.9822 139 slov
Sofokles: Antigona 2.9759 444 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.