Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Jules Verne: Robur dobyvateľ

Na celom svete zavládol zmätok, nikto nevedel, či je to optický alebo akustický klam. Základné tóny sa znášali na Zem odkiaľsi z oblohy. Ľudia postupne, na rôznych miestach pozorovali vzdušnú obludu, ktorá sa ponášala na obrovského vtáka. Iní v nej videli satelit a ďalší polárnu žiaru. Do pozorovania a skúmania sa pustili všetky svetové hvezdárne a observatóriá. Na ničom sa nevedeli zhodnúť a hrozilo, že dôjde k medzinárodnému konfliktu.

Ďalšou záhadou bolo, že na rôznych nedostupných miestach, ako napr. špic Eifeleovej veže, na soche Slobody, v Tadžmahále a inde, sa v jeden deň objavili neznáme vlajky. Všetci sa zhodli na tom, že musia vymyslieť a zostrojiť taký stroj, ktorý bude môcť vzlietnuť a zistiť, čo sa to deje. Mali viacero nápadov ako vzducholoď, bicykel s krídlami, balón. Všetky tieto vynálezy boli ťažšie ako vzduch, čo považovali členovia zasadania za nemožné. O opaku sa ich rozhodol presvedčiť mladý vynálezca Robur. A však neuspel. Členovia zasadnutia si medzi sebou zvolili 2 zástupcov. Títo boli behom dňa unesení na loď, ktorej majiteľom bol Robur. Keď sa prebrali, boli nútení priznať, že aj stroj ťažší ako vzduch môže lietať. Keď sa pozreli na Zem, zistili, že sú tisícky kilometrov od domova. Okamžite mysleli na útek. Pripravený plán odložili. Skôr, ako ho stihli zrealizovať, každý z nich sa prebudil doma vo svojej posteli.

Týmto letom Robur dokázal Unclovi Prudentovi, Philovi Evansovi, Frycollinovi a celému svetu, že stroj ťažší ako vzduch môže lietať. Týmto si vyslúžil prezývku Robur dobyvateľ.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk