referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Šoltésová - Moje deti
Dátum pridania: 13.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kiwicka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 829
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 3.05 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 

OBSAH:

1.časť: Drobné obrázky z matkinho denníka- prvé zápisky o deťoch sú 28.septembra 1879, kde mala Elenka 3 roky a Ivanko skoro jeden. Matka zachytáva vývoj oboch detí. Elenka sa vyvíjala rýchlo, ale po zdravotnej stránke bola slabá. Ivanko bol živím dieťaťom. Ako deti rástli, matka si zapisovala ich huncútstva, dobré i zlé povahové črty. 

Svetlá a tône- všíma si aj horšie stránky v charakterových črtách detí. Zápisky sa začínajú januárom 1881 a končia v jeseni toho istého roka. Vníma, že deti sa neznášajú tak bezproblémovo ako kedysi. Zaznamenala tu aj tragickú udalosť v ich rodine, keď im požiar zničil dom. Nemali financie, ale uchýlili ich na fare. Popri stavbe nového domu nezostal čas na výchovu. 

Väčšie deti, väčšia starosť- opisuje ako chodili deti do školy. Elenku rada študovala ale Ivan  nemal školu príliš v láske. Povahové rozdiely u detí sú zaujímavé. Elenka sa vyhýba nebezpečenstvu a Ivan letí do všetkého. 

Prečo? Prečo?- v celej časti zachytáva ubolená matka chorobu a smrť dcéry. Zhoršil sa jej zdravotný stav. Zápal prsnej blany Elenke prináša veľké utrpenie, hoci si robí starosti o brata aj plány do budúcnosti. 19.decembra 1884 zomrela jako 9-ročná pred matkinými očami.


2.časť:

 Jedinák- Po Elenkinej smrti je všetko iné. Ivana si viac vážia a viac sa o neho obávajú. V škole sa mu začína dariť. Školské skúšky zvládol veľmi dobre a čoskoro mal ísť študovať na gymnázium do Banskej Bystrice.

Gymnazista- Páčilo sa mu tam a mal aj výborné výsledky. Neskôr sa to zhoršilo. Odišiel študovať do Šoproňu, kde sa Slováci neznášali s Maďarmi. Bol hrdí na svoj pôvod, a preto odchádza do Prešova. V poslednom ročníku vážne ochorel na pľúca, musel odísť na školu do Šarvaša. Tam si našiel priateľku a dobre zmaturoval. 

Dospelý- Prišiel domov, ale odchádza študovať do Sedmohradska. No obnovil sa mu pľúcny neduh a musel odísť na liečenie do zahraničia. Po liečení dokončil školu a stal sa z neho doktor práv. Doma si našiel novú lásku- Oľgu. Znova sa mu zhorší stav a nemôže nastúpiť ako advokát.

Pri cieli- Choroba ho celkom pripútala na lôžko. Všetci sa kvôli nemu trápili. Pomaly strácal zrak. Keď lekár konštatoval, že to už lepšie nebude, s jeho milovanou Oľgou sa zosobášil. Zomiera ako 32-ročný 17.novembra 1912 o 6.hodine.

Dozvuky- Posledná časť knihy vrcholí tým,  že matka po nekonečnom utrpení nachádza silu vo viere. Predstavuje si Ivana už nie jako chorobou zlomeného človeka, ale premieta si celý jeho život, od detstva až po jeho odchod.

Charakteristika postáv:

Elena Šoltésová: matka Elenky a Ivanka (autorka diela)

Ivanko: brat Elenky, veselý, milý, dobrosrdečný, prítulný a spravodlivý, ale tiež občas nahnevaný a prudký, nepremyslene letí do všetkého, rozdal by všetko čo len mal -mal veľmi dobré srdce, čoho sa rodičia neskôr aj obávali či sa mu to v budúcnosti nestane osudným, nebol za mladi až taký pekný ako Elenka, nerád chodil do školy,

Elenka: Ivanova sestra, milá, rozumná, dobrosrdečná, narozdiel od Ivanka veľmi pekná, múdra a veľmi rada sa učila, vyhýba sa nebezpečenstvu, nedopustí nikomu krivdu, je však aj urážlivá, keď sa jej neuzná pravda, nevie si uznať chybu, veľmi tvrdohlavá, často nepochopiteľná pre svoju mamu;

Belka: ich teta

Mariena: opatrovateľka Ivanka a Elenky, deti ju majú radi

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.