Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Chrobák- Drak sa vracia

OBSAH: Podobá sa na rozprávku. Dej sa odohráva v tatranskej prírode, je to vlastne jej oslava. Draka našli ako malé dieťa pohodené na ceste. Ujal sa ho starý slepý Lepiš, hrnčiar a on sa tiež vyučil. Po dedine sa povrávalo, že ho neskôr zabil. Bol svedkom všetkých nešťastí - povodne, hlad a choroby, dedinčania si mysleli že za všetko môže on. Vzťah Evy a Draka bol zvláštny, lebo spolu moc nekomunikovali, bol prehlbovaný len z Evinej strany. Ona sa o neho starala, čakala s ním dieťa, ale on bez slova odišiel.

Eva sa medzitým vydá za Šimona Jariabku, ale nie je to naplnené manželstvo, lebo on ju miluje a ona stále čaká na Draka. Ani sa spolu nerozprávajú. Po rokoch sa vracia späť do dediny. Potom sa chlapi pobrali do krčmy a čakali na nejaký zákrok od Šimona. Na druhý deň Šimon zobral sekeru a išiel urobiť poriadok s Drakom, lebo dedina to od neho čakala. Vidí ako Drak napráva lastovičie hniezda, preto si to rozmyslel. S Drakom prišlo aj ďalšie obdobie sucha s začínajú horieť lesy aj tam, kde pasie dedinský pastier voly. Richtár s chlapmi preberá všetky možné cesty, ako vyslobodiť dobytok.

O takej ceste vie len jeden - Drak. Nepáčilo sa im to, no nakoniec súhlasili. Nechceli ho nechať samého a preto sa rozhodli, že Šimon pôjde s ním ako „dozor". Drak chcel za dovedenie dobytka iba to, aby mohol ťažiť hlinu pod Peklom. Vydali sa na cestu. Šimon najprv Drakovi neverí, má z neho pocit cudzoty a opustenosti. Cestou sa lepšie spoznajú a Šimon si vytvára inú mienku. No postupne zisťuje, že v stávke nie je len Eva, ale aj Drakova česť. Keď sa už dostanú k poľským hraniciam, Šimon vidí že sa s niekým dohaduje. Myslel si, že predal celý ich dobytok a tak dochádza k nedorozumeniu. Prichádza do dediny a podpáli mu chalupu. No Drakovi sa čriedu podarí priviesť a získava tým stratenú dôveru. Eva však pochopí, že má rada Šimona.

Epilóg- tu sa dozvedáme, rozprávačkou je Eva ako stará matka, ktorá hovorí tento príbeh vnukovi.


Charakteristika hlavných postáv:


Drak- Lepiš Madlušovie - Čierny Macek je postava tajomná, záhadná, nik nevie odkiaľ prichádza, samotár, je veľmi svojský, považujú ho za symbol zla, bojuje za svoju česť, citlivý, nekonfliktný, odvážny, odpúšťajúci, mlčanlivý, starostlivý

Šimon-
manžel Evy, miloval ju napriek tomu, že mala dieťa s iným, reaguje emotívne, je však dobrák

Eva Hajnákovie-
starostlivá, citlivá, verná a oddaná Drakovi, vydala sa bez lásky za Šimona, neskôr však pochopila, že miluje Šimona

Kompozícia: novela, skladá sa z 12 kapitol a epilógu

Jazykové prostriedky:


Personifikácie-  olizol triesku; žilky ihrajú
Epiteton-
teplý súmrak; strieborná hmla
Metafory-
vreteno sa ticho hojdalo; v izbe náhle zavládol mier                                                                                                Prirovnania- čupeli vedľa seba ako dve blizňatá; ako vyschnuté koryto potoka
Príslovie-
nech si chlípe kašu, kto si ju navaril


Vlastný názor: 
Zaujalo ma toto dielo, lebo autor niektoré udalosti vysvetľuje a ozrejmuje čitateľovi neskôr. Vystríha nás pred odcudzovaním výnimočných a odlišných ľudí, že nezapadajú do našej spoločnosti a predstavy o človeku. To, že je niečo iné, ešte neznamená, že je to zlé. To je typická vlastnosť dediny aj dnes. Odpustenie zdôrazňuje ako dobrý pocit a ušľachtilý čin. Dobre sa to čítalo, bolo tam veľa pekných myšlienok.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk