Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Táňa Keleová-Vasilková: Slzy a smiech

,,Slzy a smiech. Šťastie a nešťastie. Tak ako sa prelínajú v našom živote, tak aj v osudoch dvoch žien: Evy a Kamily. Eva je učiteľkou na základnej škole, žije vo vydarenom manželstve a na prvý pohľad jej nič nechýba. Kamila je na materskej dovolenke, má dve nádherné dcérky a skromné sny, ktoré s však stále akosi rovnako vzdialené...

Dve ženy, dva osudy. Na jednom mieste ich osud spojí...a ony sa časom spriatelia. Na prvý pohľad celkom odlišné a pritom v mnohom podobné..."

Hlavné postavy:

Eva -  s manželom Ivanom
- sestrami : Katka a Lenka

Kamila - s manželom Tomášom
- a s dcérou Andrejkou a Pavlínkou

Dej:

Eva: 25 rokov

Dej sa začína pri Eve, je začiatok nového školského roka a tentokrát bude učiť prvákov a nie piatakov. Trieda sa zapĺňa, rozprávajú sa s deťmi o prázdninách, kto ich ako prežil. Už v prvý deň si všimne Andrejku, bledé dievčatko, ktoré má v očiach strach, a má očí dospelého človeka. Andrejka si pani učiteľku a pani učiteľka Andrejku veľmi obľúbila. Eva má manžela Ivana, každý deň keď príde Eva z práce, ospevuje deti, rozprávajú sa...oni sami deti nemôžu mať a preto majú k nim tak blízko.

Napadne ich, že by mohli každú druhú sobotu brávať žiakov von na výlety. Celý dej sa Eva snaží otehotnieť s Ivanom avšak sa im to nedarí, párkrát bola už aj u doktora, ktorý nezistil žiadny problém ani u jedného z nich, a preto sa neskôr rozhodli pre umelé oplodnenie, ktoré je však tiež bezvýznamné. Evu a aj Ivana toto veľmi trápi pretože veľmi chcú mať deti. Eva má sestru Katku a Lenku, Katka je tiež vydatá, má dvoch synov a Lenka ešte žije s matkou. Ešte keď bola Eva mladšia, otec im raz odišiel z domu a ona si to nevie doteraz vysvetliť. Raz však Lenka, najmladšia sestra, brigádovala v nemocnici a dostala za úlohu pretriediť staré spisy, tam nájde spis ich matky, a až vtedy sa dozvedá, že ona vlastne nie je ich sestra, teda je, ale nevlastná.

Povie to Katke a Eve, a vtedy prídu na to, prečo ich otec vlastne odišiel, preto lebo ho žena podviedla s iným. Raz sa Eva s ním stretne, zistí, že má už novú rodinu, syna a nakoniec aj oľutovala, že sa s ním stretla. Eva s Ivanom majú šťastné manželstvo, aj po šiestich rokoch manželstva stále cíti k nemu to isté, miluje ho, no niekedy je už v takej kríze, že nemôže otehotnieť, že chce od neho odísť. Počas deja sa Eva zoznamuje aj s Kamilou, zisťuje, aký ma život a snaží sa jej pomôcť. Eva si nakoniec s Ivanom adoptujú dieťa, malú Barborku, ktorá má 19 mesiacov, a rodičia jej zahynuli pri páde lietadla. Evina mama ju za to odsudzovala, lebo sa jej nepáčilo, že bude vychovávať neznáme, cudzie dieťa, no Eva sa pevne rozhodla. 

Kamila:

Má za manžela Tomáša, ktorý potrebuje mať len každý deň navarené keď príde z roboty, ožehlené, upratané a podobne. Je taxikárom, a u Evy vzbudzuje rešpekt a čiastočne aj strach. Evina dcérka Andrejka je veľmi dobré dievča, avšak jej otec to nevidí a často ju bije pre úplné hlúposti. Keď sa začal školský rok, otec ju raz zbil len preto, že sa mu zdalo, že má škaredo napísanú úlohu - písmeno m, a v podstate Andrejka písala krajšie ako dospelý človek. Nikdy ich nemal rád, ani jednu z nich. Andrejka nemohla chodiť ani na sobotňajšie výlety. Keď ju vtedy zbil kvôli domácej úlohe, na druhý deň si všimla aj Eva - pani učiteľka, že niečo nie je v poriadku, išla ku Andrejke a tá sa jej rozplakala a povedala jej čo sa stalo, pretože otec jej roztrhal aj zošit, čo im dala Eva, a ona si toho všimla.

Eva už vtedy prichádza na to, že čosi sa u nich deje, všetko to rozpráva aj Ivanovi. Raz ide Kamila so svojimi dcérami von (Paulínka má tri roky), a tam stretá Miloša, ktorý ju pozýva na kávu, no ona však nejde lebo má strach. Po čase sa Kamila spriatelí s Evou a tá jej odporúča pre Andrejku detského psychológa. Tak tam Kamila s Andrejkou idú, a tým psychológom je práve Miloš, ktorého stretla vtedy v meste. Kamila už nevydrží v sebe dusiť všetko čo sa u nich deje, a vyspovedá sa Milošovi, ten jej podá pomocnú ruku. Tomáš nielenže bil Andrejku, ale bil aj Evu, keď si ju chcela ochrániť, a ešte k tomu, miloval sa s Evou vždy nasilu.
Na konci ju dokonca znásilnil lebo ona nechcela. Raz ráno keď Miloš dostal chuť na sex, zobudil Kamilu, povedal, že všetko je zariadené, deti sa hrajú, majú chvíľku čas, a keď sa na ňu vrhol, ozvali sa z obývačky strašné buchoty a rev. Okamžite vystrelili zo spálne, malá Paulínka ležala pod vianočným stromčekom, tváričku mala doškriabanú od vianočných gúľ, Eva nevedela čo skôr a Tomáš päsťami mlátil Andrejku, kopal ju, pretože vraj ona za to mohla. Tomáš odišiel, Kamila nevedela čo má robiť, zavolala Milošovi, ten hneď prišiel, išli s deťmi do nemocnice a potom k Milošovej sestre Lidke. Tá mala deti, požičala Kamile oblečenie a Kamila odchádza bývať aj s deťmi k Milošovi. Do Miloša sa zaľúbila a takisto aj on do nej. Raz keď išla domov pre Andrejkinu školskú tašku, našla tam Tomáša ležať v posteli s jej susedkou Dášou, tá sa vyhovorí, že trochu večer popili a ani nevie ako... .

Dáša odíde a Tomáš sa vrhne na Kamilu, chce ju zaškrtiť, no v tom príde Dáša a ovalí ho. Kamila sa vráti k Milošovi, prežíva najkrajšie chvíle svojho života, Andrejka je šťastná, konečne nemá v očiach strach, smeje sa, veľmi si obľúbila Miloša a on ich tiež. Raz sa však Kamila dozvedá, že Tomáš mal autonehodu, išla ho pozrieť aj s Paulínkou do nemocnice, mal obe ruky zlomené, a preto sa rozhodla k nemu vrátiť, vraj je to jej povinnosť, aj keď Miloša milovala, odišla naspäť. Raz v noci však má Tomáš strašnú chuť sa milovať, no Kamila nechce, kričí a vtom sa objaví Andrejka vo dverách, a povie nech ju nechá tak, Tomáš sa zaženie rukou a zlomí jej nos...Andrejka už po druhýkrát odpadla. Eva zavolá Milošovi, pobalí sa a odchádzajú. U Miloša skutočne nájde lásku a pokoj, prerábajú byt, žijú si ako šťastná rodinka, Eva sa stane bytovou návrhárkou a sú veľmi šťastní. 

Dej sa končí tým, ako Kamila s Milošom prichádzajú k Eve a Ivanovi, pretože sú veľmi zvedaví na Barborku. Pripíjajú.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk