Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Chrám Matky božej

Victor Hugo - Chrám Matky Božej v Paríži

Dej: príbeh sa odohráva v 15. storočí v Paríži.
Prostredie: Dej sa odohráva v Paríži, v Chráme Matky Božej, na jeho námestiach a v jeho uliciach a domoch.
Idea diela: Kritizovanie nespravodlivosti, či už kvôli fyzickým chybám ľudí. Nekňazské správanie kňazov. Konanie I'udí, ktorí sú ovplyvnení láskou opätovanou, alebo neopätovanou. Dielo sa vyznačuje harmóniou kontrastov medzi Quasimodom a Esmeraldou. Dielo je klasicky romantické. Quasimodo je navonok škaredý, no je schopný konať i veľké činy.

Kompozícia: Dielo sa skladá z dvoch dielov. Prvý diel má šesť kníh a druhý päť kníh. Knihy sú rozdelené na menšie kapitoly.

Hlavné postavy: Esmeralda, Claude Frollo, Quasimodo, Phoebus, Gudula, Pierre Gringoire.

Charakteristika hlavných postáv:.

Quasimodo - obrovský škaredý človek, ktorého každý odcudzuje kvôli jeho vzhl'adu, zvonár v Chráme Matky Božej, oddaný svojmu vychovávateľovi, ktorého miluje tak isto ako miluje chrám, v ktorom vyrastal a svoju novú neočakávanú lásku. Mal obrovskú hlavu, ryšavé vlasy, medzi plecami hrb, krivé nohy ako 2 kosáky, obludné ruky, široké chodidlá.

Claudie Frollo- kňaz z Josas, parížsky biskup a vychovávatel' Quasimoda, ktorý navonok vystupuje ako osoba vyrovnaná zo všetkým čo ju v živote postretne, ale keď spozná Esmeraldu je schopný kvôli nej aj vraždiť. Je veľmi vzdelaný, staral sa o svojho brata Jehana, ktorý bol jeho presný opak.

Esmeralda - krásna cigánka, ktorá tancovala na námestí so svojou cvičenou kozičkou Džali, aby si zarobila na živobytie, platonicky zamilovaná do Phoebusa, kvôli ktorému neprávom zahynula, bola to citlivá osoba, ktorá Quasimoda mala rada a ľutovala ho.

Phoebus - urastený mladý muž, ktorý bol velitel' král'ovskej stráže, do ktorého sa zal'úbila Esmeralda, bol to človek, ktorí hl'adal dievčatá iba na jednu noc.

Pierre Gringoire - úbohý básnik, ktorý sa stal ,,cigánkin manžel" na štyri roky, mal Esmeraldu rád a chcel si získať jej priazeň..

Gundula - pustovníčka v Myšej diere, (verejná cela, kde sa kajali a modlili ženy za svojich blízkych, ktorí zomreli alebo ich nevedeli nájsť; táto cela nemala dvere, iba jedno zamrežované okienko, cez ktoré im ľudia dávali jedlo). Nenávidela cigánov, lebo jej uniesli dcéru. Nakonec zistila, že Esmeralda je jej dcéra.

Stručný obsah diela:

Prvý diel

Vo Vel'kej sieni sa malo konať mystérium Pierra Gringoira, ktoré sa končí neúspechom. Veselí I'udia si volia král'a bláznov Quasimoda, ktorý ani nepotrebuje masku, aby vyzeral odstrašujúco. Stretáva i krásnu cigánku, ktorá vystupuje so svojou kozičkou Džali. Keď Gringoire sa túla po uličkách, ocitá sa vo Dvore divov, námestie žobrákov a zlodejov, ktorý ho chcú zabiť. Umelca už môže zachrániť iba ženba s obyčajnou ženou. Žiadna to nechcela spraviť, až na Esmeraldu, ktorá sa nad ním zl'utuje. Ale iba preto, lebo nemala rada krviprelievanie, nie z lásky. Na ich svadba rozbijú džbán na 4 časti. Ich manželstvo teda bude trvať 4 roky. Quasimodo sa zaľúbi do Esmeraldy, lebo mu dá napiť z krčaha.

Hlavná postava v diele je Quasimodo, zvonár v Chráme Matky Božej, ktorého sa v detstve ujal kňaz Frollo a vychoval ho. Chrám sa stal Quasimodovým domovom. Quasimodo miloval zvony, no po čase ohluchol. Žil v osamelosti, I'udia ho nemali radi pre jeho škaredý výzor, v ktorom vidia zlo. Jediného, koho mal Quasimoda rád je kňaz Frollo. Frollo pochádzal z dobrej rodiny, rodičia mu dali vel'ké vzdelanie, no umreli na mor. Na námestí bola malá cela, Myšia diera, v ktorej prebývala stará pustovníčka Gudula. Pomätená zo straty dcéry, ktorú jej, ako sa nazdávala, ukradli ešte ako bábätko cigáni a namiesto toho jej dali škaredého chlapca, ktorého odniesla do Chrámu, a to bol Quasimodo.
Druhý diel

Phobeus bol v dome svojej snúbenice, keď začul ako na námestí niekto spieva a tancuje. Vyšli von a videli Esmeraldu. Dámy, ktoré boli v dome s Phobeusom zavolali z roztopaše Esmeraldu dnu, kde sa zoznámila s Phobeusom, ktorý jej dáva najavo, že sa mu páči. Dohodol si s ňou stretnutie. Neskôr prišiel od Frolla pýtať peniaze jeho brat Jehan, ktorého mu rodičia zanechali. Po ceste stretne Jehan Phobeusa, ktorý sa vracia z domu svojej snúbenice. Spolu šli do krčmy, kde ich sledoval aj Claude Frollo. Lsťou sa dozvie o schôdzke Phobeusa a Esmeraldy a počkal ich na mieste stretnutia. Esmeralda si s Phobeusom vyznávali lásku, no len Esmeralda úprimne. Začali sa bozkávať, no to už nevydržal Frollo a prebodol Phobeusa dýkou. Esmeralda odpadla. Esmeralda sa dostáva pred súd, lebo je obvinená z čarodejníctva a z vraždy Phobeusa. / Ktorý ale naozaj nezomrel/. Esmeralda sa nepriznala, a preto ju odviedli do mučiarne. Mučili ju so španielskou čižmou a nakoniec sa ku všetkému priznala. Odsúdili ju na smrť obesením a uvrhli ju do žalára. Do neho za ňou prichádza Frollo, ktorý sa jej vyznáva s láskou. Dáva jej návrh, podl'a ktorého ho bude milovať a on ju zachráni od istej smrti. Esmeralda návrh odmieta.

Esmeraldu na druhý deň odvážajú na popravisko, ale zachráni ju Quasimodo a ukrýva ju na posvätnej pôde chrámu, kde jej nikto nemôže ublížiť. Medzitým sa to Frollo dozvedel a v noci za ňou prišiel. Bol ako posadnutý, Esmeralda sa nemala ako brániť. Na pomoc jej prišiel Quasimodo, ktorý by útočníka premohol, ale keď zazrel tvár svojho pána prestal sa biť a namiesto toho ho bil kňaz. Bol by ho aj zabil, ale Esmeralda Frollovi vychmatla nôž a bránila Quasimoda. Frollo a Gringoire pripravili plán, ako oslobodiť Esmeraldu. Jeden plán so žobrákmi, druhý s Frollom. Žobráci mali odlákať Quasimoda, Gringoire vylákal Esmeraldu, odviedol ju k rieke, kde ju odovzdal Frollovi, ktorý ju odviezo k šibenici, mala sa rozhodnuť, či radšej zomrie alebo ho bude ľúbiť. Chcela radšej umrieť. Potom je odviezol do Myšej diery, kde ju mala strážiť Gadula, ktorá nemala rada cigánov. Zistia, že sú matka a dcéra. Obe majú malú topánočku. Gadula za Esmeraldu aj zomrela, ale zomierala šťastná, že našla dcéru. Esmeraldu obesili, na to sa z výšin chrámu pozeral Frollo, ktorému to urobilo radosť. V tom ho Quasimodo zhodil z výšin. Neskôr na popravisku Mountfaukon našli dve telá, jedno telo bolo Esmeraldy a to druhé Quasimodove.


HLAVNÁ MYŠLIENKA: román je romantický, pretože čerpá námet z minulosti, ale vystupujú v ňom romantický hrdinovia plní vášní, ale poznačení intrigami, zlobou a nenávisťou.

1/ VPLYV INDIVIDUALIZMU – do popredia autor vykresľuje jednotlivcov, ich radosti i starosti
2/ historický román z 15. storočia, odohráva sa v prostredí Paríža a kostola Notre Dame.
3/ zobrazuje stredovek plný bezprávia, temna, panstva, šibeníc a katov
4/ romantický príbeh krásnej cigánky a obludného Quasimoda, príbeh dobra a zla, lásky a vášne
5/ IRACIONALIZMUS – dáva do popredia cit, vášeň

LÁSKA

A/ Quasimodo k Esmeralde zahorel láskou, je schopný obetovať vlastný živor a je schopný vraždiť
-zavraždil Frolla, lebo ubližoval Esmeralde,
-ukrýval ju v chráme
-dobrovoľne zomrel, aby jeho mŕtve telo odpočívalo vedľa milej Esmeraldy

B/ neopätovaná láska Esmeraldy k Phoebovi

C/ vášeň, posadnutosť, nenávisť – láska Frolla k Esmeralde

D/ láska matky k dcére, kajúcnička Gadula, ktorá až pred smrťou našla svoju stratenú dcéru.
6/ SUBJEKTIVIZMUS – nový hrdinovia ( tuláci, zbojníci...), zvyky ( pri sobáši rozbili džbán), rozpor medzi snom a skutočnosťou, túžbou a realitou.
7/ HARMÓNIA KONTRASTOV – kontrasty v jednej osobe- FROLLO kňaz, ale na 2 strane sa venoval alchýmii (chcel vyrobiť kameň mudrcov). Pomáhal Q., staral sa o neho, ale strašne ho nenávidel, chcel ho zabiť. Šialene sa zamiluje, ale opäť nenávidí. Vydá Esmeraldu na šibenicu. Vyžíva sa v tom ako E. zabíjajú.

VRSTVY:

NIŽŠIE: zlodeji, žobráci, tuláci, prostitútky, vrahovia => DVOR DIVOV, Esmeralda, Quasimodo, Gringoire,
STREDNÁ: pančuchár, pisári, lukostrelci, Phoebus, Frollo
NAJVYŠŠIA: KRÁĽ => krutý, bezcitný, ako celý stredovek. Vysáva dane, ,, Špongia vysávajúca krv.“

PANČUCHÁR KOPENOL: vymyká sa z obrazu Paríža. Nepohŕda obyčajným človekom. Poukazuje na nedostatky spoločnosti.

PRIEČELIE CHRÁMU:

3 mohutné portály, vyklenuté do lomených oblúkov. Prelamovaný a ako čipky zúbkovaný pás 28 výklenkov pre sochy kráľov, uprostred je obrovská ružica s 2 oknami po bokoch. Vysoká a krehká galéria s 3 – lístkovými arkádami, ktorá na svojich štíhlych stĺpikoch nesie ťažkú plochú strechu, ďalej 2 masívne veže s bridlicovými strieškami. Má 5 poschodí.

PRANIER = tam mal byť Q. za to, že uniesol E. Na dreve tam otáčali zločinca a bičovali ho.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk