referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zora
Sobota, 22. januára 2022
Chrám Matky božej
Dátum pridania: 13.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: opajan
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 611
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Victor Hugo - Chrám Matky Božej v Paríži

Dej: príbeh sa odohráva v 15. storočí v Paríži.
Prostredie: Dej sa odohráva v Paríži, v Chráme Matky Božej, na jeho námestiach a v jeho uliciach a domoch.
Idea diela: Kritizovanie nespravodlivosti, či už kvôli fyzickým chybám ľudí. Nekňazské správanie kňazov. Konanie I'udí, ktorí sú ovplyvnení láskou opätovanou, alebo neopätovanou. Dielo sa vyznačuje harmóniou kontrastov medzi Quasimodom a Esmeraldou. Dielo je klasicky romantické. Quasimodo je navonok škaredý, no je schopný konať i veľké činy.

Kompozícia: Dielo sa skladá z dvoch dielov. Prvý diel má šesť kníh a druhý päť kníh. Knihy sú rozdelené na menšie kapitoly.

Hlavné postavy: Esmeralda, Claude Frollo, Quasimodo, Phoebus, Gudula, Pierre Gringoire.

Charakteristika hlavných postáv:.

Quasimodo - obrovský škaredý človek, ktorého každý odcudzuje kvôli jeho vzhl'adu, zvonár v Chráme Matky Božej, oddaný svojmu vychovávateľovi, ktorého miluje tak isto ako miluje chrám, v ktorom vyrastal a svoju novú neočakávanú lásku. Mal obrovskú hlavu, ryšavé vlasy, medzi plecami hrb, krivé nohy ako 2 kosáky, obludné ruky, široké chodidlá.

Claudie Frollo- kňaz z Josas, parížsky biskup a vychovávatel' Quasimoda, ktorý navonok vystupuje ako osoba vyrovnaná zo všetkým čo ju v živote postretne, ale keď spozná Esmeraldu je schopný kvôli nej aj vraždiť. Je veľmi vzdelaný, staral sa o svojho brata Jehana, ktorý bol jeho presný opak.

Esmeralda - krásna cigánka, ktorá tancovala na námestí so svojou cvičenou kozičkou Džali, aby si zarobila na živobytie, platonicky zamilovaná do Phoebusa, kvôli ktorému neprávom zahynula, bola to citlivá osoba, ktorá Quasimoda mala rada a ľutovala ho.

Phoebus - urastený mladý muž, ktorý bol velitel' král'ovskej stráže, do ktorého sa zal'úbila Esmeralda, bol to človek, ktorí hl'adal dievčatá iba na jednu noc.

Pierre Gringoire - úbohý básnik, ktorý sa stal ,,cigánkin manžel" na štyri roky, mal Esmeraldu rád a chcel si získať jej priazeň..

Gundula - pustovníčka v Myšej diere, (verejná cela, kde sa kajali a modlili ženy za svojich blízkych, ktorí zomreli alebo ich nevedeli nájsť; táto cela nemala dvere, iba jedno zamrežované okienko, cez ktoré im ľudia dávali jedlo). Nenávidela cigánov, lebo jej uniesli dcéru. Nakonec zistila, že Esmeralda je jej dcéra.

Stručný obsah diela:

Prvý diel

Vo Vel'kej sieni sa malo konať mystérium Pierra Gringoira, ktoré sa končí neúspechom. Veselí I'udia si volia král'a bláznov Quasimoda, ktorý ani nepotrebuje masku, aby vyzeral odstrašujúco. Stretáva i krásnu cigánku, ktorá vystupuje so svojou kozičkou Džali. Keď Gringoire sa túla po uličkách, ocitá sa vo Dvore divov, námestie žobrákov a zlodejov, ktorý ho chcú zabiť. Umelca už môže zachrániť iba ženba s obyčajnou ženou. Žiadna to nechcela spraviť, až na Esmeraldu, ktorá sa nad ním zl'utuje. Ale iba preto, lebo nemala rada krviprelievanie, nie z lásky. Na ich svadba rozbijú džbán na 4 časti. Ich manželstvo teda bude trvať 4 roky. Quasimodo sa zaľúbi do Esmeraldy, lebo mu dá napiť z krčaha.

Hlavná postava v diele je Quasimodo, zvonár v Chráme Matky Božej, ktorého sa v detstve ujal kňaz Frollo a vychoval ho. Chrám sa stal Quasimodovým domovom. Quasimodo miloval zvony, no po čase ohluchol. Žil v osamelosti, I'udia ho nemali radi pre jeho škaredý výzor, v ktorom vidia zlo. Jediného, koho mal Quasimoda rád je kňaz Frollo. Frollo pochádzal z dobrej rodiny, rodičia mu dali vel'ké vzdelanie, no umreli na mor. Na námestí bola malá cela, Myšia diera, v ktorej prebývala stará pustovníčka Gudula. Pomätená zo straty dcéry, ktorú jej, ako sa nazdávala, ukradli ešte ako bábätko cigáni a namiesto toho jej dali škaredého chlapca, ktorého odniesla do Chrámu, a to bol Quasimodo.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.