referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Utorok, 9. augusta 2022
Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry
Dátum pridania: 09.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: elka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 524
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Príbeh hovorí o malom chlapcovi, ktorého Exupéry stretol na púšti v Afrike. Malý princ bol tajomný chlapec a nikdy neodpovedal na otázky.

Pre Exupéryho bolo veľmi ťažké, kým ho spoznal. Zistil, že pochádza z malého asteroidu B 612. Má tam tri sopky. Jednu vyhasnutú a dve činné. Ďalej tam má množstvo výhonkov baobabov a jednu namyslenú kvetinu. Malý princ je citlivý a vnímavý chlapec, no aj veľmi zvedavý. Nikdy sa nevzdal svojej otázky.

V prvý deň stretnutia si princ vypýtal kresbu ovečky. Exupéry mu ju nakreslil, ale jemu sa nepáčila. Potom mu nakreslil debničku, v ktorej bola ovečka akú chcel a tá sa princovi veľmi zapáčila. Malý princ vyrozprával svoju cestu cez šesť asteroidov. Na prvom žil kráľ, ktorý rád dával rozkazy. Na druhom bol márnivec, túžiaci po obdive a tu sa princ dlho nezdržal. Na treťom býval pijan, z ktorého mal princ najhorší pocit. Pretože pil aby zabudol, že sa hanbí a hanbil sa za to že pil. Štvrtý asteroid patril bisnizmanovi. Toho Malý princ považoval za typického dospeláka, nevychutnával si život, iba prepočítaval, čo všetko vlastní. Piaty bol obývaný lampárom, ktorý každú minútu zapínal a vypínal lampu. Na šiestom našiel zemepisca a ten mu povedal, aby navštívil Zem. Tam sa stretol s výhybkárom, ktorý mu vysvetlil, že ľudia sa stále za niečím ponáhľajú a ani nevedia za čím.

Na Zemi uvidel veľa takých kvetín ako mal doma. Cítil sa oklamaný, lebo jeho kvetina mu tvrdila, že je jediná svojho druhu. Ešte sa stretol s hadom a líškou. Najviac sa mu páčilo stretnutie s líškou, lebo tá mu prezradila tajomstvo: ,,Dobré vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“ Vtedy Malý princ pochopil, že jeho ruža je predsa jedinečná, aj keď vyzerá ako stovky iných. Je iná tým, že je jeho a je za ňu zodpovedný. Keď mu toto všetko dorozprával, nakreslil Exupéry ovečke náhubok, aby nezjedla princovu kvetinu.

Potom sa vydali hľadať studňu, lebo už sa im minuli zásoby vody. Po dlhšom hľadaní ju našli a napili sa. Malý princ ostal pri studni, ale Exupéry sa vrátil opraviť lietadlo. Na druhý deň, keď sa vracal zbadal, že sa Malý princ rozpráva s hadom. Zastal a zrazu zbadal žltý záblesk tesne vedľa nohy Malého princa. Had princa uštipol. Chlapec začal pomaly a ticho padať. Malý princ zomrel, aby sa mohol dostať naspäť na svoj asteorid. O šesť rokov po tom Exupéry premýšľal, čo sa stalo s malým princom. Robil si starosti, či jeho ružu nezjedla ovečka. Či náhodou nevybuchli jeho sopky. Vedel však, že pre žiadneho dospelého to nie je také dôležité ako pre neho.
 
Podobné referáty
Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry 2.9858 460 slov
Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry SOŠ 2.9701 780 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.