referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Veronika
Sobota, 4. februára 2023
Studňa lásky - Povesti spod Sitna: Jozef Horák
Dátum pridania: 06.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Minko580
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 359
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.86 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 

Na Trenčianskom hrade sa dozvedia, že na juhu krajiny sa začala veľká vojna. Nebezpečenstvo najviac hrozilo poddaným. Nepriatelia boli Turci. Ostávali po nich iba zhoreniská, ľudské mŕtvoly a kaliky.

Mladý Zápoľský sa vyberie odrážať útoky nepriateľov. Podarilo sa mu zvíťaziť a na svoj hrad do Trenčína si odvedie zajatcov. Dôstojník, ktorého sa podarilo zajať, bola žena. Mladú zajatkyňu, ktorá sa volala Fatima, si nechala hradná pani medzi svojím služobníctvom. Fatima bola nielen krásna, ale i pokorná, oddaná, tichá, rýchlo získavala náklonnosť hradnej panej. Znamenitý bojovník aga Omar je po bitke sťa mŕtvy. Omar zistil, že jeho snúbenica Fatima, ktorá bola na výprave s ním, sa stratila. Omarov zástupca odchádza k pašovi, aby mu oznámil o krvavej bitke. Paša sa na Omara veľmi hnevá, že prehral bitku. Keď sa Omar vyliečil, dozvie sa, že jeho milá Fatima žije a je zajatá na Trenčianskom hrade. Omar odchádza na Trenčiansky hrad vykúpiť svoju milá. Zápoľský chce od Omara, aby mu vykopal studňu na skale, pretože nemá dostatok vody a to bude výkupné za zajatkyňu. Ťažko sa mu kopalo do skaly a pri práci mu pomáhala skupina ľudí, ktorá prišla s ním. Utekali dni, minulo sa leto i jeseň, prechodil koniec zimy a Omar sa nevzdával, pretože túžil po Fatime. Prešiel tretí rok kopania a ťažko bolo dovidieť na dno studne, no vodu nenašli. Fatima túži po svojom Omarovi a pomaly vädne prameň jej životného toku. Pod veľkým balvanom kopáči konečne našli vodu. Všetci sa radovali okrem Fatimy, ktorá bola čím ďalej viac a viac bez života.

Keď pán Omarovi vydal svoju zajatkyňu, ktorá ležala na lôžku, bola bledá a meravá. Bola mŕtva. Omar zalomil ruky, hodil sa na zem a plakal. 

Názov knihy: Povesti spod Sitna
Autor: Jozef Horák

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.