referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hermína
Štvrtok, 6. mája 2021
Osvald Zahradník: Omyl chirurga Moresiniho
Dátum pridania: 26.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: HelloKitty
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 210
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Dráma

Má 8 obrazov
Osoby: 12 m, 4 ž
Postavy: ALBERTO MORESINI, lekár (chirurg)
CESARINA, jeho gazdiná
GENNARO, jeho žiak
PÁTER CARLO
DONÁTO, sochár, má prezývku Plavý
BIANCA, dcéra bohatých rodičov Colliniovcov
FELICITA, prostitútka
COLLINIOVÁ, matka Bianci
HIPPOLIT, žobravý mních
STEFANO VOLPINI, kňaz a prokurátor
ORSINI
HLAS 1
HLAS 2
HLAS 3
PREDSEDA SENÁTU
BEPPE, hrobár

Divadelná hra z obdobia talianskej renesancie. Zahradník sa pokúsil o vytvorenie modelovej situácie, v ktorej sa výnimočný talent vymyká surovej moci. Autor tak zobrazil dramatické stretnutie človeka prebíjajúceho sa k lepšiemu poznaniu bojujúc s dejinami a obmedzenou spoločnosťou zaťaženou predsudkami. Hra je alegóriou na súčasnosť, pretože hrdina zrádza svoje ideály, aby si zachránil život.

Dej sa odohráva v roku 1589 v talianskom meste Bologna. Príbeh začína jedného slnečného dňa na trhovisku, kde sa koná jarmok. Medzi hodujúcimi sa prediera vínom potužený lekár Alberto, páter Carlo, sochár Donáto, Felicita a pomocník Gennaro. Spolu sa oddávajú bujarej, neviazanej ľudovej zábave a opíjajú sa. Takto sa končí prvá časť, ktorá sa nazýva Prológ. Chirurg Alberto Moresini je diplomovaný lekár, ktorý je okrem toho 6 rokov vedúci katedry anatómie a teoretickej medicíny. Má vďaka svojim mimoriadnym schopnostiam všeobecnú úctu ale aj napriek tomu nie je namyslený a lieči aj chudobných ľudí, kvôli ktorým mnohokrát stráca svojich bohatých „zákazníkov“ ako ich nazýva jeho gazdiná Cesarina.

Cesarina ho neraz kritizuje, že keby chcel tak sa môže mať lepšie a, že iný na jeho mieste by mal už dávno postavený mramorový palác. Alberto si však uvedomuje, že choroba si nevyberá a práve preto si ani on nevyberá pacientov, ktorých ošetrí. Peniaze v jeho živote nehrajú dôležitú úlohu, na prvom mieste u neho je svedomie. Jedného dňa k nemu prichádza pani Collinová so svojou dcérou Biancou, ktorá takmer vykrvácala, keď si chcela podrezať žili črepom zo zrkadla. Alberto Biancu ošetrí a zachráni jej život. Spočiatku mu Bianca vyčíta, že jej prekazil samovraždu ale vzápätí ho prosí aby ju zbavil utrpenia, ktoré jej spôsobuje jej vyčnievajúci nos. Žiada ho, aby jej urobil plastickú operáciu nosa, ktorý jej zohyzďuje tvár. Biancu od 14 rokov nikto nevidel bez závoja, dokonca ani služobníctvo nie. Výzor jej spôsobuje také psychické utrpenie, že v dome porozbíjala všetky zrkadlá.

Alberto sa jej snaží poskytnúť útechu, ale Bianca ju odmieta, pretože ju nepotrebuje. Kŕmia ju ňou kňazi už celé roky. Z nekonečného opakovania slov: mravná krása, čistota duše a hĺbka srdca jej je už nanič. Alberto sa ju snaží upokojiť a vtedy ho Bianca nazve kazateľom a urazená chce odísť. Moresini sa po dlhom prehováraní rozhodne, že Biancu bude operovať, aby ju zachránil pred samovražednými náladami. Ešte v ten večer ju pošle Alberto za sochárom Donátom, aby vyhotovil z hliny čo najpresnejšie a bez idealizácie jej bustu. Alberto má z operácie strach, pretože ešte nikto iný pred ním sa o takýto zákrok nepokúsil. Jeho žiak Gennaro sa dobrovoľne a s radosťou chce pustiť do tohto riskantného zákroku spolu s Albertom. Gennaro nevidí v Albertovi len učiteľa a chirurga, ale je pre neho predovšetkým veľkým vzorom.

Ešte pred operáciou varuje Moresiniho páter Carlo, ktorý je jeho dobrým priateľom, že sú mu v pätách tzv. Boží psi. Členovia inkvizície sa dozvedeli o jeho úmysle operovať Biancu a kvalifikujú to ako zásah do diela božieho a vyvyšovanie sa nad stvoriteľa. Alberto je pobúrený a aj napriek Carlovým varovaniam sa rozhodne Biancu operovať. Výsledkom náročného operačného zákroku je krásna Biancina tvárička, lenže inkvizícia žiada, aby Moresini verejne svoj čin oľutoval. Chirurg, hrdý na výsledok svojej práce, to odmieta. A tak sa s ním inscenuje súd, ktorý vedie prokurátor Volpini. Pritom tento človek sám chcel predtým od Moresiniho chirurgický rez na veľmi chúlostivom mieste, ale Alberto ho po tom ako sa dozvedel, že spáva s Felicitou poslal s náznakom zlomyseľnosti k rabínom aby mu urobili obriezku. Na to sa Volpini urazil a upozornil Moresiniho aby sa mal pred ním na pozore.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.