referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miroslava
Nedeľa, 5. apríla 2020
Publius Ovídius Naso Umenie Milovať
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: weronnika
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 013
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
PUBLIUS OVÍDIUS NASO
UMENIE MILOVAŤ
(Ars Amatoria)

Hl. postavy: V tomto diele nemôžem vymenovať hlavné postavy. Ovídius spomenul niekoľko mien a ich príbehy s láskou, ale nedajú sa považovať za hlavné postavy. Za hlavnú postavu môžeme považovať muža, ženu a Ovídia, pretože sa tam vyskytujú aj jeho príbehy.

Vedľ. postavy: Mená, ktoré Ovídius použil vo svojom diele:
Andromaché, bola manželkou trójskeho hrdinu Hektora.
Dídó, bola dcérou tyrského kráľa Béla, zakladateľka Kartága. Keď Aineiás odmietol jej lásku, spáchala samovraždu.
Kirké, čarodejnica, dcéra boha slnka Hélia. S Odysseom mala syna Télegona. Médeia, dcéra kolchidského kráľa Aiéta, čarodejnica, Iásonova žena a vrahyňa vlastných detí.
Sapfó, slávna grécka poetka, žijúca na ostrove Lesbos. Tieto a ešte oveľa viac známych rímskych a gréckych mien použil Ovídius vo svojom diele. Dej:
V knihe prvej KDE HĽADAŤ ŽENY radí mužom kde nájsť tú, ktorej povie „Ty sa mi páčiš, len ty!“ a ako ju získať. Muž sa má poučiť o miestach, kde chodí veľa žien. Napríklad na verejných slávnostiach, na námestiach, v okrúhlych divadlách, na hostinách, v cirkuse. Má si sadnúť blízko nej, bokom, ak môže sa tisnúť na jej bok a potom s ňou začať rozhovor. Muž má mať najprv dôveru v seba, má dôverovať v úspech. Najprv nech sa spozná so slúžkou dievčiny (v dnešnej dobe pravdepodobne s jej najlepšou priateľkou), a tak bude mať správy o svojej dievčine stále. Na jej narodeniny jej musí darovať dar. Má hovoriť tak, aby vzbudil dôveru, má vytrvať, byť stále pri nej, pre ňu ma obetovať celý svoj čas. Tiež mu prospejú slzy, lebo slzami obmäkčí kameň, k lichotným slovám pridať bozky. V druhej knihe AKO SI LÁSKU UDRŽAŤ Ovídius radí mužom, ako svoju milovanú nestratiť. Muž musí mať viac ako len pôvab, ak chce, aby ho žena ľúbila musí byť tej lásky hoden. Musí ovládať najmenej dva jazyky, nemá byt drsný, pretože tým vyvolá len hnev. Vždy má žene ustúpiť, má hrať en takú úlohu, akú mu ona prikáže hrať. Ak si chce nadlho udržať dievča nech sa snaží predstierať, že je opitý jej krásou. Má byť pri nej aj v chorobe, nech vidí že sa o ňu stará. Nemá sa snažiť nájsť ju pri hriešnom skutku, má vedieť mlčať, nikdy jej nepripomínať jej chybičky krásy, zrelým ženám neskúmať koľko má rokov.
V tretej knihe ŽENSKÉ FÍGLE dáva rady ženám. Keďže staroba raz príde, žena má využiť každú chvíľočku.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.