referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Utorok, 26. septembra 2023
Psie srdce (recenzia)
Dátum pridania: 02.04.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: amory
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 467
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Odpor voči revolúcii v Rusku využili ako motív viacerí celosvetoví autori 20.storočia. V 20-tych rokoch sa k nim postupne pridal aj Michail Bulgakov, ktorý mal v tom čase za sebou už viaceré, nielen publikačné skúsenosti. Do ostrej kritiky zvratu v spoločensko-politických vzťahoch sa zapojil aj vnútorný, osobný protest proti násiliu, akejkoľvek formy teroru na ľuďoch i na zvieratách a vedno s Bulgakovými poznatkami dosiahnutými štúdiom medicíny vytvoril tento ruský autor úspešný predpoklad pre vytvorenie experimentálnej novely Psie srdce.

Príbeh o profesorovi, ktorý voperovaním hypofýzy kriminálnika stvoril z túlavého psa sovietskeho občana Brokova, ktorého charakteristické črty sa i tak nápadne podobali psiemu správaniu, bol nútený pár desiatok rokov čakať pod vrstvou prachu, aby sa začiatkom roku 2003 dostal do rúk kreatívneho slovenského režiséra Doda Gombára.Ten si šancu zhmotniť pútavú literárnu predlohu do divadelnej formy nenechal prepásť, a tak si verejnosť už o necelý rok na to mohla brúsiť zuby na inscenáciu z pohľadu, z akého ho pochopili samotní herci. Dodo Gombár vsadil na správne kone – Psie srdce si získalo divákov svojou nevtieravosťou, jemnými humornými prvkami a v neposlednom rade zaujala obzvlášť ženskú časť publika pasáž, v ktorej sa pes Bobik v podaní skúseného Mareka Geišberga mení na človeka, ktorému je šatstvo malé a nezostáva nič iné, ako si ho zobliecť.

Ak však očakávate lacný striptíz, ničoho takého sa nedočkáte. Práve v takýchto úsekoch sa osvedčila nielen Geišbergova šikovnosť, ale i kooperácia s ostatnými hercami – profesora Preobraženského (Martin Horňák) a doktora Bromentaľa (Miloslav Kráľ).

Divadelnú hru oceňujem i pre jej pomerne krátku minutáž, sám režisér sa riadil starým známym ,, dobrého veľa nebýva “, a tak si publikum vrátane prestávky vychutná necelých 120 minút v spoločnosti oduševnených postáv. Viaceré herecké nadštandardné výkony zatieňujú i drobnejšie nedostatky, inscenácia v porovnaní s inými Gombárovými kúskami určite nezaostáva.

Režisérovou snahou bolo priblížiť svojským spôsobom novelu aj pre diváka, ktorý doposiaľ nemal možnosť držať v rukách Psie srdce, kde sa okrem spomenutých stálic predvedú i Renáta Rundová, Jana Oľhová, Lucia Jašková, Ján Barto, František Výrostko, Viliam Hriadel, Andrej Hrnčiar, Petronela Valentová, Róbert Mankovecký, Radovan Kráľ i ďalšie zákulisné osobnosti.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.