Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Martin Kukučín Rysavá jalovica

Adam Krt býval v Adamovciach a chystal sa na jarmok. Krtova žena Eva spočítavala peniaze, ale Krt si niekedy zobral po 2-3 grajciare. Do Krtovej tanistry priložila Eva 50, aby za ňu kúpil kravu, ale Krt namiesto toho počítal, koľko pohárov rozolišu by dostal za 50. Eva dobre vycítila načo myslí Krt a preto mu dala napiť doma, aby na jarmoku už nepil. Krt mal malé čierne oči a nemal ani jeden zub, preto, lebo keď ho raz bolel zub, jedna starena mu poradila, aby si naň dal liadok. Krt poslúchol a odvtedy ho už deravý zub nebolí, lebo vypadol a s ním aj všetky zdravé zuby. A odvtedy má Krt so zubami pokoj. Kríval. Jarmok sa konal v Mrhanove. Mrhanovo sa od iných dedín líšilo tým, že malo veľké hodiny. A čo sa stalo na Ondreja? Pán richtár pozval celý magistrát na večeru. Pani richtárka od rána pripravovala jedlo. Ale opozdili sa. Pán richtár bol celý zjašený a začal pomáhať žene. Ale zabudol osoliť jedlo. Hostina sa mala začať o šiestej. Pán richtár dostal nápad. Dal posunúť hodinky. Miesto pol piatej ukazovali pol tretej. Lenže k hodinám zamierila vrana a sadla si na veľkú ručičku a posunula ju na šiestu. Magistrát, keď videl, že už je šesť, zamieril k pánu richtárovi. Keď pani richtárka videla, že už k nim ide magistrát, len zhíkla. Pán richtár sa bežal hneď obliecť. Ale nešlo mu to. Keď sa konečne objavil, videl, že ľudia sú namrzení, lebo ešte nič nebolo na stole. Ale potom s oveľa väčšou chuťou jedli neosolené a nepokorenené jedlo.
Krt si rozložil kapce. Keď ich predal išiel kúpiť kravu. Ale potom sa vrátil a chcel si kúpiť rozoliš. Vysypal na stôl peniaze a počítal. Kapce predal za štyridsať rýnskych šajnov plus päťdesiat šajnov od Evy to je spolu stošesťdesiatpäť rýnskych šajnov. Potom išiel hľadať kravu. Uvidel peknú čiernu kravu. Ale nezbadal, že krava má rohy opílené. Miesto jedenásť rokov má šesť. Krt sa pozrel na zuby a videl, že jeden chýba. Martin Šmálok mu povedal, že je to ešte mladá krava a zuby jej len teraz rastú. Šmálok povedal, že krava stojí šesťdesiat rýnskych. Krt chcel kravu kúpiť za štyridsať rýnskych. Takto sa dohadovali, až k nim prišiel Šmálkov priateľ a spýtal sa koľko stojí krava. Šmálok povedal, že štyridsaťdeväť, ale že Krt bol prvý. Šmálkov priateľ mu dával hneď štyridsaťdeväť a Krt, keď videl, že mu berú už dojednanú kravu povedal, že dá štyridsaťdeväť. Krt kúpil teda kravu, ale musel dať aj oldomáš. Tak Krt platil oldomáš, aj so Šmálkovím priateľom sa pomeril. Za oldomáš zaplatil dve rýnske.

Tam vyplatil Šmálkovi štyridsaťdeväť rýnskych. Ale Šmálok povedal, že ešte dvadsať deväť rýnskych a štyridsať grajciarov. Ale Krt sa nedal. Hádal sa s ním, až nakoniec zobral načítané peniaze a odišiel. Potom išiel kúpiť veci, čo mu Eva nakázala. Medu kúpil dva hundy a mak pol holby. Potom uvidel suseda Adama Trnku a chcel ísť s ním do Adamoviec. Ale prišlo mu na um, že sa s ním hnevá. Bolo to takto:
Trnkov kohút chodil na dvor ku Krtovi, ale aj Krt mal kohúta, ale mldšieho a slabšieho. Tak nastala zvada. Trnkov kohút vyhnal Krtovho zo svojho vlastného smetiska a to domrzelo Evu. Odkázala do Trnkovcov, že nech si strážia kohúta. Trnka ho zobral a prikryl ho riečicou, ale potom odišiel do lesa a kohút bol pod riečicou celé tri dni. A na jazyk mu sadol veľký pípeť , a mal ho tam, až kým mu ho Trnkuľa nesňala. A nahnevala sa na Krtovcov. Krt mal kozu, ktorá sa volala Líza. A ona obhrýzala plot u Trnkovcov. A tohto leta Krt zabudol ,že sa s Trnkovcami hnevajú a priviazal kozu o plot. Trnkuľa keď videla kozu, neváhala, zobrala nožnice a odstrihla koze bradu. Odstrihnutú srsť zviazala a priviazala nitkou o jeden roh. A odviedla kozu ku Krtovmu plotu. Keď krt počul Lízu blízko mekotať, vyšiel von a uvidel, že má odstrihnutú bradu. Potom sa na Trnku nahneval a odniesol Lízu do maštale a potom ju predal. Aj Trnkov kohút pozabudol, že sa hnevajú na Krtovcov a išiel k nim. Krtuľa ho vyvábila do izby a odstrihla mu chvost, do zobáka mu dala piadlo a prehodila ho cez dvor. Trnkuľa potom kohúta zabila a odniesla ho ku Krtovcom, ale Krt ho zobral a položil Trnkovcom na stôl, pohrozil im päsťou a odišiel.
Adam Krt videl Adama Trnku, ako vedie tučnú jalovicu. Priskočil k nemu a spýtal sa, či predá jalovicu. A Trnka povedal, že radšej jemu, ako niekomu inému. A tak išli do krčmy a Krt Trnkovi dolieval, kým mu ju nepredal za tridsaťtri zlatých. Dali si oldomáš, za ktorý Krt vyplatil tri šajnové a tak za prvý aj druhý zaplatil dve zlatky. Trnkova žena, keď videla jalovicu pred krčmou, vošla do vnútra a uvidela Krta s jej mužom. Trnka jej núkal napiť sa mernô, ale ona sa otočila a odišla. Keď už nastal večer pobrali sa Krt s Trnkom domov. Krt rozmýšľal, čo povie Eve, že má iba toľko málo. Ale napadlo ho, že ju oklame, tak jej povie, že jalovicu kúpil za tridsaťpäť. Trnka zase rozmýšľal, že si nechá tri rýnske a Eve povie, že ju predal za tridsať rýnskych. Nechal si ich preto, že mal vyplatiť Jakuba. Ale keď vyšli pred krčmu, videli, že tam jalovica nie je.

Najprv si mysleli, že sa odtrhla, ale to by tam ostalo kúsok lana, tak si mysleli, že ju niekto ukradol. Tak sa ju vybrali hľadať. Stretli jedného mešťana, a on im povedal, že ju videl, ale už predpoludním, ale povedal im aj, keď mu už všetko vysvetlili, tak im povedal, že ju Pucovci na kolíkoch niesli. Keď sa rozlúčili, mešťan sa smial, a Krt za ním zakričal, že on je Pucovec. Išli ďalej a stretli dedinčana. On im povedal, že takú jalovicu videl. Povedal im, že buď dakde leží, alebo ide, ak nestojí. Krt ťahal Trnku preč. Chcel sa oboriť na dedinčana, ale ten už kráčal inou stranou. Ale ešte za nimi zakričal, nech hľadajú rohy. Nakoniec sa rozhodli, že pôjdu k trhovému richtárovi. Lebo majú troch richtárov. Jeden nad mestom, čo aj hodinám môže rozkazovať, druhý nad poľom a horou a tretí nad jarmokmi. Tak prišli k trhovému richtárovi a tam sa povadili, keď im richtár oznámil, že ani on jalovicu nevidel. Krt chcel od Trnku jalovicu alebo nech mu vráti peniaze, ale Trnka mu peniaze vrátiť nemohol, lebo by nedostal jalovicu. Povadili sa ešte raz a potom odišli. Vonku sa dohadovali, ale nedohodli sa. A potom sa strhla ešte jedna hádka a Trnka povedal Krtovi, že je m-e-e-e-ek a Krt sa nedal a povedal Trnkovi, že je kikirikí. Tak sa rozišli. Krt, keď videl, že Trnka kráča za ním a povedal kikirikí, a Trnka sa nedal a povedal m-e-e-e-ek a po celej dedine sa ozývalo kikirikí a hneď za ním m-e-e-e-ek. Adam sa tak vybral domov. Chcel si ľahnúť, ale nemal kde, lebo do snehu si ľahnúť nemohol. Od tých oldomášov sa mu všetko mútilo v hlave. Myslí na jalovicu, Trnku a na Evu. Na jarmoku minul tridsaťpäť, tridsať za jalovicu, tri rýnske za oldomáš s Trnkom a dve rýnske so Šmálkom. Krt sa obzrel za Trnkom a videl ho, ako za ním kráča. Krt, keď prechádzal cez lavičku, videl, že tancuje. Nemôže na ňu vkročiť. Povedal jej, nech netancuje, kým on prejde, ale Trnku nech hodí do vody. Našťastie potom prešiel po nej na druhú stranu. Keď išiel okolo bútľavej vŕby, bál sa, či tu nebude tá mátoha, čo tu straší, lebo všetci to hovoria. Obzeral sa a zbadal ju. Vrbina sa začala triasť. Ruky mala ako palička, hrdlo dlhé. Krt sa hodil do snehu, a videl ako sa mátoha približuje. Krt začal ustupovať. Chcel ju zbiť čugaňou, ale ona vyskočila a padla na zem. Krt potom našiel otvor vo vŕbe a vliezol doň. Ale aj vtedy sa mu mátoha mihala pred očami. Hodila sa Adamovi na kolená. Ale on chytil čugaňu a udrel ju. Krt bol opitý, preto si myslel, že je to mátoha, ale v skutočnosti to bol pes, ktorý mal na sebe džbán, ale Krt ho vyslobodil. Krt sa vybral ďalej. Konečne už uvidel dedinu.

Myslel na to, čo mu povie Eva. Hľadal svoj dom. Najprv je jeho a potom Trnkov. Videl, že sa ešte svieti a myslel si , že to ho čaká Eva. Videl, že pred dverami je rozliata voda a čudoval sa. Adam nechcel spadnúť, a preto ľad obišiel. Pozrel do okna a videl, že to nie je Eva, lebo Eva nepradie. Myslel si, že mu strigy vzali Evu a namiesto nej poslali túto. Pozdávalo sa mu, že je to Trnkova žena. Nevedel, čo robí Trnkuľa v jeho dome, ale pomyslel si, že asi prišla žalovať, že on s jej mužom pil. Ale videl, že Eva tam nie je a nebola ani v izbe, ani posteľ tam nebola. Myslel si, že Eva preniesla posteľ k stolu, lebo mazala. Potom si povedal, že to nie je jeho dom a išiel hľadať ďalej. Krt sa skutočne pomýlil, lebo toto bol Trnkov dom. Pomýlil sa preto, lebo vždy, keď išiel z jarmoku z Čepiaroviec, tak Trnkov bol prvý až potom jeho. A teraz išiel z jarmoka v Mrhanove a vtedy je prvý jeho dom. Keď sa pohol, zabudol, že pred dverami je ľad a pošmykol sa. Všetko čo bolo v tanistre sa porozbíjalo a okrem toho si aj udrel chrbát. Konečne našiel svoj dom. Krt nevedel presne, či je to jeho dom, tak sa spýtal, či je muž doma. Rozospatá Eva povedala, že majú. Myslel si, že sa zatúlal do druhej dediny. Krt sa opýtal ešte raz. A Eva mu ešte raz odpovedal, že majú. Krt sa už poberal preč, keď v tom sa už Eva spamätala, že muža doma nemá a išla otvoriť. Krt nevedel, kto mu otvoril. Ale potom si spomenul. Eva ho chcela zbiť. Krt unavený zvalil sa na lavicu vedľa stola. Eva zacítila, že Krt smrdí petrolejom. A Krt zas povedal, že aj izba smrdí vápnom a mazivom. Eva mu dala tanistru dole. Pozrela do nej, ale okrem mastných papierov a porozbíjaných kúskov nevidela nič. Krt jej zobral čugaňu, vytiahol z nej mastný papier a v ňom petrolejom a rybím tukom omastený marcipán a ním chcel udobriť Evu. Ale Eva marcipán neprijala. Chcel nájsť aj srdce so zrkadlom, ale namiesto toho zacítil na spodku iba omrvinky a vytiahol bryndzu zabalenú v mastnom papieri. Eva povedala, že zaliepance s bryndzou si bude jesť sám. Eva plakala a vyberala zbytky z tanistry. Krt pomaly zaspával. Nazlostená Eva zhasla svetlo a ľahla si. Krt kým spal na všetko zabudol. Snívalo sa mu, že jalovica je tu a že ju sám doviedol domov. Ešte keď sa zobudil, tak mal päste zovreté, akoby v nich držal jalovicu, a že fľašky sú celé a všetok tovar v poriadku. Keď sa zobudil, Eva sedela na stoličke a priadla. Eva mala od plakania červené oči. Ľutoval všetko, čo včera urobil. Skúšal sa vykrútiť zo ženinej kázne. Sám sa karhal. Robil sa, že spí.

O štvrtej vstal, obliekol sa a začal sa modliť. Keď sa domodlil, vstal a poberal sa do práce. Začal škrabať zemiaky. Potom začal spievať rannú pieseň, ale Eva sa k nemu nepridala. Potom rozložil oheň a postavil k nemu panvu. Keď to všetko Adam dokončil, sadol si oproti Eve a začal prišívať opätok na kapec. Eva už má slovo na jazyku, ale nevie pri akom priestupku má začať. Krt čaká. Eva sa ho spýtala, či išiel sám z jarmoku. Odpovedal, že išiel celkom sám. Vraj sa pobral ešte za vidna. Eva mu to neverila, ale Krt na svoju obranu povedal, že by bol prišiel skôr, ale že ho mátalo. Povedal jej, čo sa mu prihodilo s bútľavou vŕbou a že sa premenila v psa. Eva od neho pýtala peniaze. Najprv povedal, že peniaze boli v tanistre. Eva ich tam našla, ale chcela sa ho opýtať, ako to bolo. Povedal, že za kapce utŕžil štyridsať a z domu vzal stodvadsaťpäť rýnskych a za ne kúpil jalovicu. Ale Eva nevidela, že by Krt priviedol jalovicu. Krt vzdychal, až konečne povedal, že zhynula na jarmoku v Mrhanove. A že ju kúpil od Trnku za tridsaťpäť zlatých, a že si s ním vypil aj mernô. Dal jej ostatné peniaze. Bolo to tridsať zlatých a desať grajciarov. Poslala ho hľadať jalovicu a povedala, nech sa bez nej nevracia. Keď odchádzal povedal, že sa nevráti. Neobzrela sa za ním, ale počula ako kričal, že ho vyháňajú z domu o hlade, o smäde, bez grajciara. Eva začala plakať. Ale onedlho počula vŕzgať dvere. Bol to Trnka so ženou a viedol jalovicu. Potom sa pomerili. Trnka sa opýtal, kde je Krt. Eva mu všetko vysvetlila a spýtala sa kde našli jalovicu. A Trnkuľa povedala, že keď bola na jarmoku s mužom, chceli predať jalovicu. Museli si ešte niečo kúpiť, tak poslala muža napred. Keď si už všetko potrebné pokúpila, uvidela jalovicu pred krčmou. Vošla dnu a videla Trnku s Krtom ako pijú mernô. Tak odišla, ale nevedela, že Trnka jalovicu predal Krtovi, zobrala ju, lebo jej bola zima. Keď Trnka prišiel domov nevedel nič, až ráno jej dal tridsať zlatých za jalovicu. Eva Krtová povedala, že jej muž kúpil jalovicu za tridsaťpäť zlatých. Trnka tiež hovoril, že ju predal za tridsať, ale Trnkuľa mu neverila. Po hádaní Trnka nakoniec vydal žene jeden grajciar. Ale Trnkuľa chcela aj štyri grajciare. Trnka povedal, že dostal dva a dal žene ešte jeden grajciar. A povedal, že s ním vyplatil oldomáš. Ale pomýlil sa, namiesto šestáka vybral zlatník. Nakoniec vyhodil aj tretiu zlatku. Povedal Krtuli, nech mu je svedok, že všetky zlatky dal žene, a že ich bolo len tri. A žene povedal, nech vyplatí Jakuba, lebo jemu chcel dať tie tri zlatky.

Trnka si spomenul na Krta a spýtal sa, kde je. Krtuľa povedala, že išiel hľadať jalovicu, o hlade, ale zatajila, že ho ona vyhnala. Myslela si aj, že Krt má pri sebe tie dve zlatky, čo jej zatajil. Trnka povedal Eve Krtovej, ako Krt pochodil so Šmálkom. Krtuľa sa začala o muža báť a poslal Trnku, aby ho išiel hľadať. Trnková ráno pribehla a povedala Krtovej, že Trnka jej muža nenašiel. Trnka ho išiel hľadať aj na druhý deň. Ale ani dnes ho Trnka nenašiel. V tretí deň ho išiel znova hľadať. Ale zase prišiel bez Krta. Na ďalší deň prechodil Trnka všetky dediny, krčmy a gazdovské domy, ale nenašiel ho. Eva celé dni plakala, ale verila, že sa vráti. Už si všetci mysleli, že Krt už nežije. V dedine sa len o Krtovi hovorilo. Potom zafúkal vietor a mysleli si, že to sa Krt obesil. Ten, kto povedal, že sa Krt asi obesil, to bola totka Rapavie a dosvedčil jej to Adam Rapavý. Eva spod zvonice si hovorila, ako sa bude Krtovej žiť dobre bez Krta. Eva Štítomdopotoka, ktorá sa hnevala na Krtovú, že jej Krta prebrala, hovorila, že môže za ním plakať, ale on sa už nevráti. Adam Vrčaň dokončil hádku tým, že povedal, že nikto nemôže vedieť skadiaľ príde. Trnka ho aj po horách hľadal, ale nič. Eva len plakala a plakala. Aj jalovica bľačala. Hodiny nešli, lebo ich nemal kto opraviť, aj nožnice už zhrdzaveli. Eva sa snažila hodiny napraviť, ale nepodarilo sa jej to. Už ho hľadajú vyše týždňa, ale Krta nič. Eva sa už rozlúčila s myšlienkou, že sa vráti. Eva na Hody nič nepripravuje, lebo je sama a pre koho by ich pripravovala. Trnka ešte vždy chodí po dedinách a mestách. Eva si už myslela, že Krt niekde zamrzol alebo ho zavial sneh. Už nastal aj Štedrý večer a Krta nikde. Eva len príde do maštale a plače, potom vojde do izby, predloží pred seba Krtov kabát a plače. A vtom vošiel do izby Krt a spýtal sa ženy, čo jej je. Za Adamom vošiel do izby aj Trnka. Eva sa spýtala, kde ho našiel. Trnka povedal, že to bolo pri Trantárii. V jednej hore bola veľká píla a tam Krt robil. Potom tam pribehla aj Trnkova žena, hoci varila zápražku. Krta sa spýtala, či to sa tak robí, nechať ženu a ani sa susedovi neohlásiť. A spýtala sa, že za koľko kúpil jalovicu. Krt povedal, že za tridsaťtri a dal Eve zatajené dve zlatky, čo si zarobil na píle. Trnkovci odišli a Krt rozprával žene, čo zažil. Trnkuľa nemohla udržať na jazyku, že Krt sa vrátil domov, tak to bežala povedať všetkým. Zápražku nechala tak a bežala k Rapavým. Keď dorozprávala, ženy to bežali povedať každému. O hodinu to vedela celá dedina.

Krt doniesol žene stovku, čo tam zarobil. Od tých čias zostal Adam váženým občanom v Adamovciach. Adam sľúbil žene, že sa pálenky nedotkne, ani žiadneho alkoholu. A toto aj dodržal. Dnes má už štyri voly a ovce, ani maštaľ mu nestačí.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk