referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Janko Jesenský: Pani Rafiková, Slnečný kúpeľ, Strašidlo
Dátum pridania: 18.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jdrmla
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 842
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.8
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 8m 0s
Pomalé čítanie: 12m 0s
 
Pani Rafiková

lit. žáner: poviedka
lit. druh: epika

téma: Je to humorná poviedka vykresľujúca život v malom meste s jeho charakteristickými postavami.

hlavná myšlienka: Poukázať na život ľudí žijúcich v malom meste

hlavný hrdina:

Pani Rafiková - „Strašná osoba táto Vrabcová. Teraz nemôžem navšťíviť pani Malinovú; nebudem vedieť nič. Keď sa raz rozhovorí, nedajbože prestať. Strašná osoba. Teraz musím počkať do zajtrajška.

charakteristika hlavnej postavy:

Pani Rafiková je staršia žena, ale plná života. Je cieľavedomá, vždy dosiahne to, čo si zaumieni. Možno by ju niekto považoval za zlú a panovačnú, ale ona ani nemôže za svoje vlastnosti. V prostredí, v ktorom žije, je veľa ľudí podobných ako ona.

ostatné postavy:

dcéra Miluša – „Jej nijako neimponovala chudoba. O koho sa ona zaujímala, ten nemohol byť prostým človekom. Musel mať štyri mená a aspoň päťkonárikovú korunku. Preto Miluška žila v románoch, kde niet reči o prostých ľuďoch.“

pani Malinová, pani Vrabcová, advokát Jaroslav Brveník – „Len najprv oficiálne vizity. S ľudom budem priateľský. Keď sa so sedliakom stretnem a on sa ma niečo spýta, neodvrknem. Vznikne populárnosť a budeme prosperovať, pekne prosperovať.“ 

správca hotelov

dej:

Ľanové je malé mestečko, kde každý každého pozná. Býva tam i pani Rafiková, manželka pána podsudcu. S „veľkou láskou“ usmerňuje svojho manžela, aby si náhodou nepresladil kávu, neštrngal pri jedle lyžicou, memľaskal a nedajbože nenamrvil na stole. Pani Rafiková sa stará aj o svoju dcéru Milušku. Dbá, aby bola vždy „na zjedenie“. Miluška len sedí, vyšíva, číta zaľúbené romány, pred zrkadlom sa krúti. Sníva len o samých barónoch a grófoch. Lenže v Ľanovom niet ani grófa ani baróna.

Pani Rafiková zistí, že Malinová má tie isté šaty ako Miluška. Vyberie sa ihneď k ševkyni, aby jej dohovorila. Cestou sa zastaví u Vrabcovej. Pri príchode stihne skontrolovať, či nevidí nejaký neporiadok. Keď poohovárajú Malinovú, dozvie sa podsudcová veľkú novinu: „Včera večer o pol deviatej prišla Malinová z Dúbravy a s ňou v jednom omnibuse advokát. Chce si tu otvoriť kanceláriu.“ Rafiková horí od zvedavosti. Nevie sa dočkať, až sa o všetkom presvedčí na vlastné oči.

V skutočnosti sa nič zvláštne nestalo. Mladý advokát Jaroslav Brveník sa naozaj náhodou stretol v omnibuse s vdovou Malinovou. Po istej chvíli v nej spoznal dávnu priateľku. Spoločne spomínali na príjemne prežité chvíle a vzájomné sympatie opäť ožili.

Medzitým už celé mesto malo o čom hovoriť. Významnú úlohu v tých udalostiach mala pani podsudcová a jej tzv. „priateľky“ pani doktorka, zverolekárka, polesná i pani Vrabcová. Doktor Brveník ani netuší aké tajné plány má Rafiková s ním a s jej Miluškou. Návšteva advokáta u podsudcu bol pre neho ako parný kúpeľ. Nestíhal uhýbať strelám pani podsudcovej. A Miluška? Premeriala si ho od hlavy po päty a nejavila veľký záujem o neho. Asi ju viac zaujímal elegantný pán správca hotelov. Je rodený vikont a so slečnou hovorí výlučne po fracúzsky. Napriek plánom pani Rafikovej sympatie advokáta a vdovy Malinovej prerástli v lásku a pani podsudcová s hrôzou zistí, že jej Miluška odišla s elegantným, po francúzsky hovoriacim pánom. Jej najväčší problém vyjadruje slovami: „Ako sa teraz ukážem na svet! Ako ja pôjdem medzi ľudí?“

konflikt:

Pokrytectvo meštianok, pomýlené názory na morálku, na hodoty života. Vytváranie konfliktných situácií zapríčinených klebetami a závisťou. Pre pani Rafikovú je dôležitejší názor meštianok ako osud dcéry.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.