Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Atoine de Saint-Exupéry: Malý princ

lit. žáner: rozprávka
lit. druh: epika
téma: skutočné hodnoty a zmysel života

hlavná myšlienka: Malý princ je o detstve a dospelosti, o láske, sile priateľstva, o ľudských vlastnostiach a o všetkom, čo je na tomto svete dôležité.

hlavný hrdinovia:

Letec:  „Moja kresba nepredstavovala klobúk. Nakreslil som teda vnútrajšok veľhada, aby to dospelí mohli pochopiť. Vždy potrebujú nejaké vysvetlenie.
Malý princ: "Moja kvetina je pominuteľná a má iba štyri tŕne, aby sa mohla brániť proti svetu. A ja som ju nechal doma celkom samú.“

charakteristika hlavnej postavy:

Letec - je autor, rozprávač príbehu. Síce je dospelý, ale cíti sa stále ako dieťa. V Malom princovi vidí sám seba, v období svojho detstva. Pri rozhovoroch s Malým princom však cíti, že už zostarol, že dospelosť ho obrala o značnú časť predstavivosti a fantázie. Obdivuje Malého princa.

Malý princ - malý, plavovlasý chlapec s obrovskou dávkou detskej fantázie, ktorý nikdy nechcel odpovedať na otázky a za nijakú cenu sa nevzdá svojej položenej otázky, na ktorú nedostal odpoveď. Je skromný, neskazený, úprimný. Jeho domovom bola planéta B612. Postupne nachádza odpoveď na otázku, čo je dôležité a rozhodne sa vrátiť domov. Prosil letca, aby mu nakreslil ovečku a potom aj náhubok, aby mu nezjedla jeho milovanú ružu.

ostatné postavy:

Ruža: „Ach, horko- ťažko som sa zobudila. Prepáčte, prosím… Som ešte celá rozstrapatená… A prišla som na svet v tej istej chvíli ako slnko.“
Kráľ: „Budeš teda súdiť sám seba. Je oveľa ťažšie súdiť sám seba jako svojho blížneho. Ak sa ti podarí samého seba dobre súdiť, bude to znamenať, že si ozajstný mudrc.“
Márnivec: „Obdivovať znamená uznať, že som najkrajší, najlepšie oblečený, najbohatší a najiteligentnejší človek na tejto planéte.“
Pijan: „Pijem aby som zabudol. Aby som zabudol že sa hambím. Hanbím sa že pijem.“
Biznismen: „Keď nájdeš diamant, ktorý nepatrí nikomu, je tvoj. Keď nájdeš ostrov, ktorý nepatrí nikomu, je tvoj. Keď na niečo prídeš prvý, dáš si vynález patentovať: je tvoj. A ja vlastním hviezdy, lebo predo mnou nikdy nikomu ani na um neprišlo,že by ich mohol vlastniť.
Lampár: „Je to príkaz. Tu niet čomu rozumieť. Príkaz je príkaz.“
Zemepisec: „Zemepisné knihy sú najdokonalejšie zo všetkých kníh. Nikdy nezastarajú. Veľmi zriedka sa stáva, aby vrch zmenil miesto. Veľmi zriedka sa stáva, aby oceán zmizol. My píšeme o stálych veciach.
Had: „Keď sa nikoho dotknem, vrátim ho zemi, z ktorej vyšiel. Je mi ťa ľúto, si taký slabý na tejto Zemi zo žuly."
Líška: „Ale pretože nejestvujú obchodníci, čo by predávali priateľov, ľudia už priateľov nemajú. Ak chceš mať priateľa, skroť si ma!“
Výhybkár: „Člověk nikdy nie je spokojný tam, kde je.“
Obchodník: „Je to veľká úspora času. Vypočítali to odborníci. Ušetrí to 53 minút za týždeň.“

Charakteristika vedľajších postáv:

Líška - nemala rada ľudí, žiadala Malého princa, aby si ju skrotil, naučila ho trpezlivosti, pomohla mu nájsť odpoveď na jeho otázku, prečo je jeho ruža jedinečná. Povedala, že čas, ktorý ruži venoval, ju robí dôležitou.

Had - pre Malého princa sa stále vyjadroval v hádankách, pomohol mu dostať sa naspäť k svojej ruži, na svoju domovskú planétu.

Kráľ - stelesňoval vlastnosť - túžbu niekomu stále vládnuť a dávať mu rozkazy.
Márnivec - stelesňoval márnivosť a pýchu.
Pijan - nechcel zmeniť svoj život, nechcel pochopiť, že ho márni, že si ho skazil sám.
Biznismen - premárnil svoj život nepodstatnými vecami- počítaním hviezd.
Lampár - celý svoj život trávil tým, že zažínal a zhášal lampu. Nezmyselne plnil príkaz.
Zemepisec - spisoval moria, vrchy, sopky, rieky, jazerá, priekopy... Poradil Malému princovi, aby šiel navštíviť planétu Zem.
Výhybkár - vypravoval vlaky podľa toho, kam šli.
Obchodník - predával vylepšené pilulky proti smädu, ktoré šetria 53 minút za týždeň. Malý princ povedal, že keby on mal premárniť 53 minút, šiel by celkom pomaličky k studničke...

dej:

V čase, keď bol pilot ešte šesťročným chlapcom, videl v knihe obrázok veľhada kráľovského, ako požiera svoju obeť. Inšpiroval sa týmto obrázkom a nakreslil veľhada so slonom vovnútri. Ukázal to dospelým, ale tí ho nepochopili. Musel im preto nakresliť aj vnútrajšok toho hada. Dospelý mu povedali, aby nemyslel na hlúposti a aby sa namiesto kresleniu venoval radšej škole. Preto sa vzdal svojej maliarskej kariéry a stal sa letcom.

Pri prelete nad púšťou sa mu pokazilo lietadlo a musel pristáť na púšti v Afrike. Na druhý deň sa tam objavil chlapec - Malý princ. Chcel, aby mu nakreslil ovečku. Pilot mu ju nakreslil, lenže princovi sa nepáčila. Tak mu nakreslil debničku a povedal, že v nej je ovečka. Malý princ bol veľmi spokojný.

Počas pobytu na púšti sa Malý princ stále pýtal, na otázky pilota však odpovedal len veľmi zriedkavo. Aj napriek tomu sa pilot dozvedel, že pochádza z malého asteroidu. Na ňom má pyšnú ružu so štyrmi tŕňmi, tri sopky, jednu vyhasnutú a ostatné činné, ktoré každý deň vymetal. Dozvedel sa aj o chlapcovej ceste po šiestich asteroidoch, na ktorých žili kráľ, márnivec, pijan, biznismen, lampár a zemepisec, o tom, ako sa dostal na Zem, našiel tu obchodníka a výhybkára a tiež stretol líšku, hada a kvetinu, ktorých sa pýtal na ľudí. Stretol aj ozvenu a dostal sa do záhrady plnej kvetín.

Po ôsmych dňoch im došli zásoby vody, a tak sa ju vybrali hľadať. Po dlhom hľadaní ju našli. Pilot sa potom vrátil k lietadlu, aby ho mohol opraviť, ale Malý princ ostal pri studničke.

Keď sa pilot na druhý deň vrátil k studničke, našiel Malého princa ako sa rozpráva s hadom. Odohnal ho a chytil bledého Malého princa za ruku. Povedal mu, že sa mu podarilo opraviť lietadlo, a že sa vracia domov. Malý princ povedal, že aj on ide dnes domov, ale že to má oveľa ťažšie. Kráčali po púšti spolu, keď sa zrazu okolo nohy Malého princa objavil žltý záblesk. Bol to had a Malého princa uštipol. Chlapec začal pomaly a ticho padať. Malý princ sa vrátil na svoju planétu.

O šesť rokov po tom pilot premýšľal, čo sa s Malým princom stalo. Robil si starosti, či jeho ružu nezjedla ovečka, či náhodou nevybuchli sopky na jeho planéte. Vedel však, že pre žiadneho dospelého to nie je také dôležité ako pre neho.

Citáty:

"Áno, čím ťažšia je práca, ktorú v mene lásky venuješ svojej sile, tým je tvoje nadšenie väčšie."
"Nepleť si lásku s vlastníckym šialením; z neho pochádza to najhoršie trápenie. Lebo z lásky, na rozdiel od obecnej mienky, trápenia nepochádzajú. Trápenie plynie len z pudu vlastníctva, ktoré je opakom lásky. Skutočná láska začína tam, kde oplátkou nič nečakáš."
"Oči sú slepé. Treba hľadať srdcom."
"Len deti vedia, čo hľadajú."
"To, čo je dôležité, je neviditeľné.".

konflikt:

-Malého letca s dospelými- nechápu, že veľhad, ktorý prehltol slona nie je klobúk.
-Malého princa s letcom, ktorý mu nevie nakresliť dostatočne dobrú ovečku
-Malého princa s kráľom, ktorý chce nad ním vládnuť a dávať mu rozkazy
-Malý princ nechápal túžbu márnivca po obdive
-Malý princ nechápal, prečo pijan nezmení svoj život
-Malý princ nechápal, prečo biznisman márni svoj život nepodstatnou vecou- počítaním hviezd
-Malý princ mal o vážnych veciach celkom iné predstavy ako dospelí
-I keď lampár nezmyselne plnil príkaz iných, predsa jediný sa mu nezdal smiešny, lebo sa zaoberal niečím iným ako samým sebou
-Malý princ sa zhováral so zemepiscom a uvedomil si pojem pominuteľnosti vecí
-Malý princ sa s líškou zhováral o priateľstve
-Malý princ nevedel pochopiť, prečo obchodník predáva tabletky proti smädu

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk