referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Atoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Dátum pridania: 18.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jdrmla
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 506
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 

lit. žáner: rozprávka
lit. druh: epika
téma: skutočné hodnoty a zmysel života

hlavná myšlienka: Malý princ je o detstve a dospelosti, o láske, sile priateľstva, o ľudských vlastnostiach a o všetkom, čo je na tomto svete dôležité.

hlavný hrdinovia:

Letec:  „Moja kresba nepredstavovala klobúk. Nakreslil som teda vnútrajšok veľhada, aby to dospelí mohli pochopiť. Vždy potrebujú nejaké vysvetlenie.
Malý princ: "Moja kvetina je pominuteľná a má iba štyri tŕne, aby sa mohla brániť proti svetu. A ja som ju nechal doma celkom samú.“

charakteristika hlavnej postavy:

Letec - je autor, rozprávač príbehu. Síce je dospelý, ale cíti sa stále ako dieťa. V Malom princovi vidí sám seba, v období svojho detstva. Pri rozhovoroch s Malým princom však cíti, že už zostarol, že dospelosť ho obrala o značnú časť predstavivosti a fantázie. Obdivuje Malého princa.

Malý princ - malý, plavovlasý chlapec s obrovskou dávkou detskej fantázie, ktorý nikdy nechcel odpovedať na otázky a za nijakú cenu sa nevzdá svojej položenej otázky, na ktorú nedostal odpoveď. Je skromný, neskazený, úprimný. Jeho domovom bola planéta B612. Postupne nachádza odpoveď na otázku, čo je dôležité a rozhodne sa vrátiť domov. Prosil letca, aby mu nakreslil ovečku a potom aj náhubok, aby mu nezjedla jeho milovanú ružu.

ostatné postavy:

Ruža: „Ach, horko- ťažko som sa zobudila. Prepáčte, prosím… Som ešte celá rozstrapatená… A prišla som na svet v tej istej chvíli ako slnko.“
Kráľ: „Budeš teda súdiť sám seba. Je oveľa ťažšie súdiť sám seba jako svojho blížneho. Ak sa ti podarí samého seba dobre súdiť, bude to znamenať, že si ozajstný mudrc.“
Márnivec: „Obdivovať znamená uznať, že som najkrajší, najlepšie oblečený, najbohatší a najiteligentnejší človek na tejto planéte.“
Pijan: „Pijem aby som zabudol. Aby som zabudol že sa hambím. Hanbím sa že pijem.“
Biznismen: „Keď nájdeš diamant, ktorý nepatrí nikomu, je tvoj. Keď nájdeš ostrov, ktorý nepatrí nikomu, je tvoj. Keď na niečo prídeš prvý, dáš si vynález patentovať: je tvoj. A ja vlastním hviezdy, lebo predo mnou nikdy nikomu ani na um neprišlo,že by ich mohol vlastniť.
Lampár: „Je to príkaz. Tu niet čomu rozumieť. Príkaz je príkaz.“
Zemepisec: „Zemepisné knihy sú najdokonalejšie zo všetkých kníh. Nikdy nezastarajú. Veľmi zriedka sa stáva, aby vrch zmenil miesto. Veľmi zriedka sa stáva, aby oceán zmizol. My píšeme o stálych veciach.
Had: „Keď sa nikoho dotknem, vrátim ho zemi, z ktorej vyšiel. Je mi ťa ľúto, si taký slabý na tejto Zemi zo žuly."
Líška: „Ale pretože nejestvujú obchodníci, čo by predávali priateľov, ľudia už priateľov nemajú. Ak chceš mať priateľa, skroť si ma!“
Výhybkár: „Člověk nikdy nie je spokojný tam, kde je.“
Obchodník: „Je to veľká úspora času. Vypočítali to odborníci. Ušetrí to 53 minút za týždeň.“

Charakteristika vedľajších postáv:

Líška - nemala rada ľudí, žiadala Malého princa, aby si ju skrotil, naučila ho trpezlivosti, pomohla mu nájsť odpoveď na jeho otázku, prečo je jeho ruža jedinečná. Povedala, že čas, ktorý ruži venoval, ju robí dôležitou.

Had - pre Malého princa sa stále vyjadroval v hádankách, pomohol mu dostať sa naspäť k svojej ruži, na svoju domovskú planétu.

Kráľ - stelesňoval vlastnosť - túžbu niekomu stále vládnuť a dávať mu rozkazy.
Márnivec - stelesňoval márnivosť a pýchu.
Pijan - nechcel zmeniť svoj život, nechcel pochopiť, že ho márni, že si ho skazil sám.
Biznismen - premárnil svoj život nepodstatnými vecami- počítaním hviezd.
Lampár - celý svoj život trávil tým, že zažínal a zhášal lampu. Nezmyselne plnil príkaz.
Zemepisec - spisoval moria, vrchy, sopky, rieky, jazerá, priekopy... Poradil Malému princovi, aby šiel navštíviť planétu Zem.
Výhybkár - vypravoval vlaky podľa toho, kam šli.
Obchodník - predával vylepšené pilulky proti smädu, ktoré šetria 53 minút za týždeň. Malý princ povedal, že keby on mal premárniť 53 minút, šiel by celkom pomaličky k studničke...

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.