referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Iáson a Médea
Dátum pridania: 12.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DidkaRitka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 604
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
IÁSON A MÉDEA

Postavy:
Iáson, Médea, Pelias, Aietes, Aison, Héra, Fineus, Aietovi vnuci, Orfeus, Absyrt

Po smrti starého kráľa mal starší syn Aison zdediť trón, ale mladší Pelias svojho mierneho brata vyhnal. Aison žil na vidieku, ale s obavy pred Peliasom svojho syna Iásona poslal k múdremu kentaurovi. Dvadsaťročný Iáson odišiel k Peliovi požiadať ho o trón, ktorý mu právom patril. Cestou pri skúške, ktorú mu nastražila bohyňa Héra, stratil črievicu. Iáson sa Hére zapáčil, pretože mal dobré srdce. Odvtedy sa sta-la jeho ochrankyňou.

Keď Iáson prišiel ku kráľovi, Pelias si všimol, že Iáson má iba jednu črievicu, čo mu pripomenulo starú veštbu, že muž s jednou črievicou mu prinesie záhubu. Pelias teda poslal Iásona na nebezpečnú cestu ku kráľovi Aietovi po zlaté rúno, výmenu za trón. Silný a nebojácny Iáson súhlasil. Najal si gréckych hrdinov a dal si urobiť pevnú loď s menom Argo a odvtedy sa muži posádky volali Argonauti.

Bola to nebezpečná plavba plná nástrah, ale bohyňa Héra Iásona chránila. Pri jednom brehu stretli kráľa Finea, ktorého bohyne pomsty zbavili zraku a uvalili naňho kliatbu večného hladu. Každé jedlo, ktoré chcel zjesť mu harpye trhali od úst. Argonauti ho oslobodili od harpyí a on im pomohol svojimi vešteckými schopnosťami. Poradil im, ako preplávať medzi dvoma narážajúcimi skalami Symplegadami. Keď boli opäť na voľnom mori, zbadali štyroch stroskotancov a zobrali ich zo sebou. Boli to vnukovia kráľa Aieta, od ktorého mal Iáson získať rúno.

Kráľ Aietes mal dcéru Médeu. Iáson sa jej zapáčil hneď pri svojom príchode. Vnukovia kráľovi porozprávali o ich záchrancoch a o tom, prečo prišli. Aietes sa však zlatého rúna nechcel vzdať. Dal Iásonovi ťažkú úlohu. Myslel si, že divé býky, ktorými mal Iáson orať pole ho roztrhajú a ostatných Argonautov podpália na lodi. Dcéra Médea sa nevedela rozhodnúť, či pomôcť Iásonovi, alebo podporiť otca. Rozhodla sa pre Iásona; priniesla mu kúzelnú masť, aby bol silný ako boh a neublížil mu oheň ani zbraň. No kúzlo má trvať iba jeden deň. Iáson jej za to sľúbil, že ju zoberie so sebou a nikdy ju neopustí. Iáson splnil úlohu. Ale ani tak Aietes nechcel dať zlaté rúno. Prichystal pre Iásona ďalšie nástrahy, lenže tomu Médea znova pomohla. Svojim spevom uspala draka, ktorý strážil rúno a spolu utiekli na more. Cestou ich prenasledoval syn Aieta, Absyrt, ktorého pomocou Médeinej ľsti Gréci zabili. Cestou ich chceli ešte sirény spevom prilákať na útesy, aby stroskotali. Vyviazli pomocou Orfeovho spevu. Cestou ich bohyňa Héra ochraňovala a tak sa dostali domov.

Kráľ Pelias ich ale nevpustil za hradby. Médea sa premenila na starenu a kráľa Pelia presvedčila, aby sa vykúpal v bylinkovom kúpeli a omladol. Kráľ Pelias našiel v kúpeli smrť. Iáson však nedodržal sľub a zasnúbil sa s inou dievčinou. Médea od žiaľu zahubila Iásonovu nevestu. Utiekla na čarovnom voze zapriahnutom drakmi ďaleko od Iásona. Už o nej nikto nikdy nepočul.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.