referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: drahus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 078
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Postavy: Igor Hammar, židovské dievča Eva Weimannová, jej otec Samko Weimann, Maxi Schlesinger, obuvník Maguš, Igorova matka, Ján Flórik, Žltý Dodo, tajomník, brat Haso a ďalšie epizodické postavy.
Dej: Je to román, ktorý sa skladá z 15 kapitol- epizód, ktoré spája hlavná dejová myšlienka- láska Igora a židovky Evy. Dej sa odohráva v meste pod viničným vrchom- na Námestí sv. Alžbety počas druhej svetovej vojny. Igor je jedináčik- otec mu zomrel na týfus a matka je chorá na rakovinu. Igor sa musí o všetko starať sám. Kvôli otcovej smrti nedokončil štúdium, je nezamestnaný, pomáha ako robotník, upratovač či nosič na stanici. Matkina choroba naňho dolieha. Preto ide do mesta za dávnym „kamarátom“ Žltým Dodom, aby jemu- osemnásťročnému ukázal taje mesta. Igor cíti, že sa Dodo zmenil. Dodo ho vezme do krčmy. Stretáva tu Perlu- prostitútku chorú na syfilis. Uteká preč, preč, aby sa stretol s Evou. Eva mu oznamuje, že do mesta prišli nemecké vojská a židia budú musieť nosiť Dávidove hviezdy. On ju roztrhol- „Kone sa značkujú.“
Igor robil príležitostné práce. Ráno upratoval u Flórika v holičstve. Flórik chcel odísť na okresné zastupiteľstvo HSĽS, aby spravil kariéru a mohol si otvoriť salón na Hlavnej ulici.
Vyvesil do okna plagát, ktorý už mal dávno prichystaný- ŽIDOV NEHOLÍM ANI NESTRIHÁM. Igor rád pomáhal aj na železničnej stanici vykladať tovar, alebo ako nosič- bez čísla a bosý.
V ten deň vlakom prišla pani Erna, vdova po bohatom židovskom advokátovi Summerovi. Sprevádza ju mladý chudý právnik Kviko- „sviňa pri válove“, ktorý si ju chce vziať za ženu, pretože má krásny dom, ale „chýba mu kus nábytku- ten najvzácnejší.“ Pani Erna ho všade len ponižovala a zabávala sa na ňom. Keď Igor doniesol kufor, Erna ho pustila dnu, ale Kvika nechala za bránou.
Pani Erne sa Igor páči, tak ho z roztopaše zvedie. Igor sa cíti ako zradca a pred Evou zamlčí, čo urobil.
Maxiho postihla choroba- jeho dušu nahlodala vojna a jeho slová o Nemcoch drásajú dušu aj Igorovi a Samkovi. Igorovi povie, že on bude divákom v kine. Uvidí, ako vyleštené čižmy budú šliapať po Židoch- myši.
Igor sa bojí o Evu a pomoc hľadá u Maguša. Poradí mu, aby dal Evu prekrstiť a zosobášil sa s ňou, ale kňaz chce za to 10 000 korún. Nemá ich odkiaľ vziať, tak v noci ukradne zlatý náramok z výkladu. Ale v prstoch mu ostane iba biela sadra.
Flórik zatiaľ „pracuje“ v HSĽS.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9476 634 slov
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9755 607 slov
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9541 1244 slov
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9464 2196 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.