referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Božena Slančíková-Timrava: Veľké štastie
Dátum pridania: 03.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sexos
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 108
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Hlavné postavy:

JOZEFÍNA JAKUBOVIČOVÁ – bola to veľmi afektovaná, klebetná osoba. Do všetkého sa starala, všetko ju zaujímalo, niekedy bola dosť bezočivá, ale vždy úprimná.

OTILA NIVSKÁ - introvertná osoba, bola veľmi dobre vychovaná, pretože za každých okolností bola rovnaká. Bola veľmi sebavedomá, veľmi pekná a každý sa k nej správal ako k dáme.

NIVSKÁ - matka Otily. Adoptovali si Katku, pretože nemohla mať deti. Ale o pár rokov sa im nečakane narodila Otila. Odvtedy pre nich bola prvoradá Otila a Katka bola iba slúžka.

KATKA - mladé, energické dievča, hoci bola staršia než Otila. Bola úctivá. Bola nevlastná sestra Otily. Celá rodina sa k nej správala ako k slúžke a stále jej pripomínali, že ju vyzdvihli z prachu.

LEVITA - pomocník evanjelického farára, po jeho smrti sa mal stať farárom. Na dedine predstavoval inteligenciu. Učil malé deti v škole, ale aj dospelých ľudí, ktorých skúšal na skúške. Snažil sa polepšiť ľudí v dedine, pretože tam bola veľká kriminalita. Vedel odpúšťať. Zaľúbil sa do Katky.

GEORGA - bola veľmi smutná, pretože bola vydatá za mlynára Laca Hvezdára (bol vždy od múky), ktorý nebol schopný urobiť poriadky so svojou matkou, ktorá Georgu ohovárala po celej dedine. Dokonca aj odišla, hoci sa ju Jozefa snažila prehovoriť, ale napokon odišla domov k otcovi. Po príchode od otca, bol Laco zmenený, urobil poriadky s matkou, už nepracoval v mlyne, najal si pomocníkov, takže už nebol od múky.

LEV JAKUBOVIČ - Strýko Jóži. Dal sľub jej otcovi, že sa o ňu a jej mamu postará. Chcel sa oženiť s Jozefínou, aj keď ona ľúbila Levitu.

NIVSKÝ - veľa nerozprával, aj keď sa to od neho vyžadovalo. Dal dokopy svoju dcéru so Stanom Hrabeňom, ktorému mal prenechať svoju funkciu.

STANO HRABEŇ - snúbenec Otily. Bol to chlap na úrovni, pochádzal z bohatej rodiny. Všetci boli z neho nadšení.

Obsah:

Príbeh sa odohráva v dedinke Babušinec. Tu žijú tri nerozlučné priateľky, Otila, Jóža a Kaťuška, ktoré hľadajú svoje "veľké šťastie", ktoré v tejto novele predstavuje celoživotného partnera.

Kaťuša je staršia, ale nevlastná dcéra Nivských. Nivskí sú bohatý, majú veľký dom. Ale nemohli mať deti, a tak sa rozhodli osvojiť si opustené chudobné dieťa z ulice, Kaťušku. O pár rokov sa im ale nečakane narodila druhá dcéra Otília. Odvtedy bola pre nich Kaťuša iba dievčaťom z ulice, čo jej dávali aj pociťovať (často jej pripomínali, že ju vyzdvihli z prachu, a správali sa k nej ako k slúžke). Preto bola Kaťuša veľmi nesmelá a aj keď sa k nej raz niekto správal úctivo, myslela si, že sa jej iba posmieva. Otila bola pravý opak. Bola sebavedomá, veľmi pekná a každý sa k nej správal ako k dáme.

V dome Nivských býval aj Levita. Bol veľmi pekný a po smrti starého farára mal nastúpiť na jeho miesto. Zatiaľ pomáhal ľuďom v dedine, navštevoval chorých a pod. Levita sa veľmi nezaujímal o tri priateľky, ale najradšej mal Kaťušku pre jej skromnosť. Aj napriek tomu bola ale Otília presvedčená, že ju Levita tajne miluje. Jóža Jakubovičová bývala v inom dome. Bola pekná a všetkých upútala svojou bezočivosťou a úprimnosťou. Nikomu sa nabála povedať do očí ani tie najnepríjemnejšie pravdy.

Pretože v tej dobe bolo pre mladé dievča hanbou zostať nevydaté, každej z priateliek vybrali manžela. Otília mala dostať Stana Hrabeňa, veľmi pekného, ale hlavne z dobrej a bohatej rodiny. Pre Katušku Nivskí vybrali Sama, chudobného chlapca z dediny. Jej sa však páčil bohatý Stano, ale iba kvôli jeho vyberanému správaniu. Jóža sa mala vydať za svojho strýka Leva Jakuboviča. Bola s výberom spokojná, pretože Lev bol veľmi šľachetný a mal dobré srdce, ale aj tak vždy pokukovala po Levitovi.
V priebehu deja sa ale všetko zmenilo. Jóža sa zamilovala do Levitu a veľmi trpela kvôli neopätovanej láske, pretože videla, že Levita myslí iba na Kaťušku. Tá si tiež začala Levitu viac všímať, ale stále si myslela, že svojimi komplimentmi sa jej iba vysmieva. Všetko ale vyvrcholilo na večeri, ktorá sa konala v dome Nivských.

Na večeru bola pozvaná aj Stanova rodina a Stano s Otíliou sa mali oficiálne zasnúbiť. Otília bola v ten večer nádherná a vzbudila obdiv Stana, ale aj celej jeho rodiny. Hostí obsluhovali všetky slúžky plus Kaťuša, ktorú si tam všimol Stano Hrabeň a veľmi sa mu zapáčila. Otília si zase všímala Levitu a porovnávala ho so Stanom. Kým Levita bol vždy milý a dobrosrdečný, Stano bol priveľmi odmeraný a namyslený. Otília zistila, že väčšmi miluje Levitu a rozhodla sa mu to ísť povedať a tým rozhodnúť o svojej budúcnosti. Ak Levita opätuje jej lásku, nezasnúbi sa s Hrabeňom, ale ak ju odmietne, vráti sa naspäť na slávnosť a vydá sa.

Levita mal však v ten večer oči len pre Kaťušku. Chcel sa s ňou o tom porozprávať a tak odišiel do svojej izby a poslal po Kaťušku, aby mu doniesla dáky liek. Namiesto Kaťušky však do jeho izby vošla Otila. Tá sa mu pokúšala povedať o svojich citoch k nemu, ale on ju nepočúval a stále čakal, kedy začuje Kaťuškine kroky. Otila videla, že jej snaha je márna, a že Levita jej určite neopätuje lásku, pretože miluje Kaťušku, tak porazená odišla. Potom vošla do izby Kaťuška a všetko sa šťastne skončilo.

Hlavná myšlienka:

Hľadanie veľkého šťastia, ktoré v tejto novele predstavuje celoživotného partnera.
 
Podobné referáty
Božena Slančíková-Timrava: Veľké šťastie GYM 2.9492 761 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.