referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miloš
Nedeľa, 23. januára 2022
Dušan Mitana : Psie dni
Dátum pridania: 31.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Syotrow
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 802
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 

Dušan Mitana sa narodil 9. 12. 1946 v Moravskom Lieskovom. Po strednej škole rok pracoval ako robotník v Moravskom Lieskovom. V r. 1965 odišiel do Bratislavy študovať žurnalistiku a v tom istom roku sa otvoreným listom básnickej skupine Osamelí bežci zapojil do literárneho života. So štúdiom žurnalistiky skončil po roku. V rokoch 1967-72 študoval filmovú a televíznu dramaturgiu na VŠMU. Pracoval ako redaktor časopisu Romboid, zo „znormalizovanej“ redakcie však v roku 1975 odišiel a odvtedy žije v Bratislave ako spisovateľ „na voľnej nohe“.

Časopisecky debutoval poviedkou Oáza s jabloňami, no skutočným debutom bola zbierka poviedok Psie dni, ktorá vyvolala veľký ohlas čitateľov i kritiky.

Znaky tvorby:

  • Predstaviteľ literárnej postmoderny
  • Do literárne života sa zapojil otvoreným listom básnickej skupine Osamelý bežci
  • Debut- zbierka poviedok Psie dni
  • V próze vychádza z fil. existencionalizmu, z kafkovských stavov a pocitov úzkosti, odcudzenia a dezilúzie.
  • tajomné iracionálne prózy v próze naznačoval závažnosť morálnych kríz po r. 1948
  • napínavé príbehy so šokujúcim koncom
  • absurditou, tajomnosťou a náhodou predstavuje bytie ako sled absurdných náhod.

Tvorba:

Psie dni (zbierka poviedok)

Hoci príbehy vychádzajú z bežných životných situácií, nezriedka do nich vstupuje iracionálny motív. Závery poviedok je možné interpretovať rôznymi spôsobmi, sú otvorené a nejasné. Poviedky majú provokatívny až škandalózny námet a výrazný sklon k tajomnosti až mysterióznosti.

Patagónia (novela)

Pocity mladého človeka 70-tych rokov, jeho vzťahy so svetom a ľuďmi v ňom a hľadanie vlastnej životnej cesty.

Zbierka poviedok Nočné správy
Zobrazenie tajomných, často iracionálnych momentov v našej každodennosti. Motívy záhad koreniace až v magickom realizme J.L. Borgesa.

Koniec hry (román)
Má kriminálny podtext. Dôležitý morálny aspekt- prevzatie viny za vraždu. (Matka prevezme vinu za syna, ktorý zabil vlastnú ženu)

Hľadanie strateného autora (román)
Hľadanie autorskej identity. Fiktívne rozhovory s Luciferom. V diele ide aj o problematiku viery a náboženstva.

Slovenský poker (poviedková kniha)
Kritický tón k našej súčasnosti.

Dušan Mitana: Psie dni

Druh: epika
Forma: próza
Žáner: poviedka
Téma: priebeh „psieho dňa“ rozprávača ( z fran. Canicule- psie dni- čas najväčších horúčav)
Postavy: rozprávač, mladý muž, starý muž

V obsahovo neveľkej poviedke, v ktorej vystupujú len 3 bezmenné postavy, je nám priblížený priebeh jedného (ne)obyčajného dňa rozprávača. Ten cestou k rieke míňa mladého muža, ktorý ho ihneď zaujme, pretože vyzerá akoby nedýchal a tak sa podujme zistiť prečo je tento muž „mŕtvy“. (kriminálna zápletka) Sleduje ho i keď vie, že na koreň záhady nepríde. Mladý muž sa stretáva so starým mužom a správa sa povýšenecky. Po tom, čo udrie starého muža sa rozprávač rozhodne zasiahnuť, no mladý ho vysmeje a starý muž odmieta pomoc. Odchádza. Príde k rieke. Zachráni topiaceho psa. Nechcene mu pichne do oka a pes ho pohryzie. Prvky absurdity- pohryzie psa tiež. Hodí do vody a zabije hádzaním kameňov.(*ukážka) Pri brehu znovu stretáva starého muža, ktorý sa pokúša o samovraždu obesením. Nedokáže to však sám. Rozprávač s radosťou zavesí na strom lano a prinesie mu sud aby mal odkiaľ skočiť. („Skutočne, som veľmi rád, že som spoznal takého a milého a ochotného človeka.“ On odpovedá „Potešenie je na mojej strane.“ - absurdita) Odíde aby mal súkromie. Vráti sa, prezrie si ho. (prvky absurdity: „Bol už stuhnutý. Vyzeral dobre, iba ten olejový fľak pôsobil ako päsť na oko.“) Odchádza aby nikto nezistil, že bol svedkom.

Poviedka Psie dni obsahuje dej plný bizarných udalostí s nečakaným koncom, ktorý na nás pôsobí šokujúco. Dej má iracionálne prvky, ide o narúšanie kauzálnosti (zachránenie a následné utopenie psa, pomoc pri obesení). Je tam zobrazenie konania človeka v afekte, keď si plne neuvedomuje dopad svojich činov. Autor nesprístupní dôvody konania postáv, zobrazuje len dopad týchto udalostí. ( nevieme prečo sa starý muž obesil )
V poviedke je mnoho úvah rozprávača, ktorý premýšľa nad možnými dopadmi konania- nachádzame i naturalistické opisy (ako by si roztrhol brucho keby nedbalo skočil do vody plnej skál *ukážka ) Autorovi šlo v diele o rozlomenie, narušenie logického poriadku.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.