referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Móric
Piatok, 22. septembra 2023
Margita Figuli Tri gaštanové kone
Dátum pridania: 13.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 530
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Peter a Magdaléna sa majú radi. Poznajú sa ešte od detstva, ale Peter potom odišiel do sveta. Keď sa vrátil, zistil, že má soka-Jána Zápotočného. Magdaléna sľubila Petrovi, že na neho počká, ale Zápotočný ju predsa , i proti jej vôli, dostal za ženu Peter sa mal po ňu vrátiť s troma gaštanovými koňmi, keď si postaví vlastné panstvo. Keď sa dozvedel, že je už vydatá, zostal ešte pár dní v jej dedine. Akoby niečo tušil. Zápotočný s Magdalonou veľmi zle zaobchádzal. Raz, keď ju nútil držať koňa na dvore, on mu vypaľoval na bok nápis "TULÁK" (tým myslel Petra), splašený kôň ho zabil. Magdaléna s Petrom už mohli byť navždy spolu.
Citáty :
Dva ľudské životy som mal v moci, Magdalénin a svoj. Vedel som, že nijaký zázrak nás nevytrhne z položenia, v akom sme sa nachodili. Bolo mi jasné od prvopočiatku, že len vlastnou húževnatosťou dosiahneme to, po čom sme túžili celým srdcom. Prvý krok mal som spraviť ja, mal som splniť sľub, ktorý som dal Magdaléne. Po návrate zo Žiliny vymienil som si teda, že už nebudem chodiť do krajov obzerať hory, ale že zostanem pracovať na píle. Veď i tam sa našla robota pre mňa. Vo voľnom čase po práci zamýšľal som si postaviť domček.
Čo by som z toho mal, keby som usmrtil človeka a sám sa stal vrahom? Nebolo to primerané mojej povahe, lebo viem, že cesty pravdy sú inakšie, a ja som chcel kráčať po nich, po cestách spravodlivých.
Pri pohľade na jej ruky cítil si vôňu miesenia chleba. Pri pohľade na jej nohy tušil si vlahu rannej rosy z trávy. Pri pohľade na jej postavu javili sa ti v celej prelesti tvary rodného chotára. Pri pohľade na jej ústa miešalo sa ti materino mlieko so šťavou čerešní. Pri pohľade na jej oči zmäkol si od sily a dobroty, ako mäkne plodné pole pod tichým nájovým dažďom.
...lenže človek nie je človekom len podľa imania. To by bola pre život falošná, neprimeraná miera. Sú isté ľudské vlastnosti, ktoré majú cenu veľkého bohatstva a na to ste zabudli. My dvaja s Magdalénou dávame prednosť týmto vlastnostiam pred leštinským chotárom. Jedine my dvaja máme právo rozhodnúť o svojej budúcnosti, lebo sa rozhodujeme dobrovoľne, a bez násilnosti a čistým srdcom.
Kôň pripravený o zrak nevedel, kde sa vrhnúť. Hodil sa znova dozadu a splašený krikom ľudí pred vrátami sa potom rozletel. Nevidomý, zaryl kopytami do pŕs Zápotočnému a podkovou mu búšil do pravej sluchy.
Ale nemilovala ho. Presvedčil som sa o tom neskoršie. Plakala nad ním len ako nad nešťastníkom, s ostatnými ľuďmi.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Margita Figuli Tri gaštanové kone SOŠ 2.8805 699 slov
Margita Figuli Tri gaštanové kone SOŠ 2.9315 399 slov
Margita Figuli Tri gaštanové kone SOŠ 2.9774 695 slov
Margita Figuli Tri gaštanové kone SOŠ 2.9593 736 slov
Margita Figuli Tri gaštanové kone SOŠ 2.9314 577 slov
Margita Figuli Tri gaštanové kone SOŠ 2.9678 502 slov
Margita Figuli Tri gaštanové kone SOŠ 2.8816 1232 slov
Margita Figuli Tri gaštanové kone SOŠ 2.9564 1208 slov
Margita Figuli Tri gaštanové kone SOŠ 2.9534 1751 slov
Margita Figuli Tri gaštanové kone SOŠ 2.9637 1032 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.