referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Ján Jonáš Zrnká vo vetre, V znamení panny, Jedenáste prikázanie
Dátum pridania: 13.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 766
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Ján Jonáš

Zrnká vo vetre
V znamení panny
Jedenáste prikázanie

- prvý diel nedokončenej trilógie z dedinského prostredia
V Jedenástom prikázaní podáva autor obraz slovenskej dediny Drienkovce na Záhorí v období od 2. svetovej vojny až ku kolektivizácii. Zobrazuje tu výstavbu socializmu na slovenskej dedine, nové názory ľudí na hospodárenie. Zmýšľanie ľudí je však rôzne. Sú tu takí, ktorí chcú hospodáriť samostatne, gazdovsky, sú proti združstevňovaniu. Takto zmýšľa Helena Adamicová, vdova. Jej muž Štefan, ktorý riadil hospodárenie na Podkose, zomrel pri sťahovaní koní cez rieku počas prechodu nemeckého frontu cez dedinu. Helena prevzala hospodárstvo do svojich rúk. Podobne ako ona zmýšľajú aj jej paholkovia Šimon a Cyprián. Šimon tu slúži od svojho detstva. Nikdy nezmýšľa inak ako slúžiť. Nemyslí na to, že by mohol mať niekedy vlastnú pôdu, na ktorej by hospodáril. Zrodil sa ako človek poslúchajúci jedenáste prikázanie :
· „Zemi slúžiť budeš! ...slúžiť budeš tejto pôde až do skonania! Budeš si ju ctiť, budeš jej vďačiť za každý krajec chleba, ktorý ti dožičí za to, že na nej pracuješ!
Šimonovi sa začína Helena čoraz viac páčiť. V dedine vznikajú reči o ich vzťahu, Helena mu však jasne vysvetlí, že o nič nejde. Šimon ich odchádza z Podkosu a odchodom sa mení aj jeho zmýšľanie. Vracia sa k svojej matke, hluchonemej Sidónii. Stretá sa s Lantajom, ktorý je predseda družstva a ten ho natoľko ovplyvní, že Šimon ide do škôl. Po návrate pracuje s družstevníkmi ako dohliadač dodávok, ktoré musia ľudia odovzdávať, ide hlavne o mlieko. Cyprián odchádza z Podkosu neskôr, z podobného dôvodu ako Šimon. Je zahľadený do Katky, Heleninej dcéry, tá sa však stretáva s Benjamínom Gubanom. Neskôr sa Cyprián tiež pridáva k družstevníkom. Helena zostáva bez paholkov, no napriek tomu odmieta pomoc od družstva. Je presvedčená, že si poradí sama. odmieta pomoc aj od brata Augustína Leštinu, ktorý je predsedom strojového družstva. Benjamín spolu so svojim bratom Samuelom a otcom hospodária v Hrašnom mlyne. Samuel hneď od začiatku spolupracuje s Lantajom. Je traktoristom. Dedina ho odsudzuje za vraždu náhodných pocestných, ktorých vyprevádzal z dediny. Neskôr, keď našli u Ďuríka majetok, ktorý patril pocestným, vysvetlilo sa, že v vrahom nebol Samuel. Samuel bol zaľúbený do Anny Beňákovej. Mali spolu dieťa. Starý Beňák bol proti tomuto vzťahu, pretože by sa nedokázal zmieriť s Anniným odchodom do Hrašného mlyna. Nechcel, aby prešla k družstevníkom.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.