referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Streda, 29. novembra 2023
Peter Karvaš Polnočná omša
Dátum pridania: 13.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 706
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Citáty :
Marián : Za prekrývanie partizána - smrť. Za zatajenie neznámeho človeka - smrť. Za pomoc osobe nevedenej v evidencii - smrť. Prejde im chuť - raz navždy!
Vilma : Musela prísť! Dobre tak! Ľudia sa už do kože nepratali! Nehanebníci! Sodomiti! Zlata sa nažrali, boha zapredali...párili sa už ani tí psi na ulici! Teraz prišiel trest boží - nuž trpte!
Vilma : Ničoho sme sa nedopustili. Boh nás netresce, ale skúša.
Marián : Neviete...ako vyzerá peklo! Nič neviete. Voľakedy som sa nazdával, že tam čerti rohatí varia duše v kotloch...He. Somárstvo, čo? Potom som si predstavoval, že je peklo taký velikánsky koncentrák...a plno popravných čiat a vápenných hrobov...Aj to je sprostosť - veď či sa dá popraviť mŕtvy človek? Ale teraz už viem, ako vyzerá peklo. Je to také šíre pole...všade špinavá hmla.. A na tom poli - deti...Behajú sem i tam.. akoby sa naraz boli pojašili alebo čo...Kučeravé deťúrence s velikánskymi okáľmi...s roztrhanými nohavicami a s holými zadkami ani ružové jabĺčka.. To je peklo.
Marián : Zakapeme na tvojho syna! Kvôli nemu všetci zahryzneme do zeme...! Ja sa bez neho zaobídem, boha mu!
Vilma : Že sa nehanbíš...Musíme podstúpiť všektko. Musíme Ďurka zachrániť.
Marián na adresu židov : Nevráti sa! Môžete spokojne spať! Človek strelený do tyla a spálený vo vápne sa nemôže vrátiť!
Vilma o bohu : Nechaj ty boha! On vie, čo robí! Či ho my môžeme pochopiť...? Ak sa stalo, čo sa stalo - nuž on tak chcel! Tak a neinak! My sme iba jeho nástrojom-
Odpoveď od Paľa : Bravo! Až prídu naši a opýtajú sa nás: Kto je zodpovedný za tieto beštiálne zločiny proti ľudskosti? Kto utopil ideály humanity v strašnom mori krvi...? Povieme: Obráťte sa láskave na pánaboha - za všetko je zodpovedný on!
Vilma : To je pán dôstojník. Myslíte na Ďurka! Musíme ho zachrániť, čo by sme hneď ostali o žobráckej palici, rozumiete?! Ďurko nesmie umrieť! Na nič iného nemyslite - iba na Ďurka! Pánboh ho chrni! Počuli ste?!
Brecker : Áno...syn je pýcha! Matky a otcovia môžu mať dcéry, vlasť - má vždy synov! Dcéry zbožňujeme, ale na synov sme pyšní!
Ďurko : Katka...Katka, povedz - zradia ma?
Zradia ma, Katka? Zradia...?! Ja viem dobre, že ma nezradia - ale prečo...? Lebo si na rátacej mašinke vyrátali, že bude lepšie držať s nami! Boja sa boja - všetci! Paľo bol v povstaní, aj keď len na skok - vie, kto sú partizáni...Otec sa bojí o rodinu, o povesť, o obchod.. Mama sa bojí božieho trestu.. Marián sa bojí Paľa a rodičov a Angely..
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Peter Karvaš Polnočná omša SOŠ 2.9841 583 slov
Peter Karvaš Polnočná omša SOŠ 2.9246 584 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.