referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
Jean Baptiste Poquelin Moliere Lakomec
Dátum pridania: 14.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 182
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Jean Baptiste Moliere : Lakomec
Dej tejto komédie sa odohráva v Paríži, kde žil mešťan Harpagon, ktorého celé okolie poznalo ako najväčšieho lakomca a skupáňa. Svojmu služobníctvu nariaďoval aj 30 dní pôstu, vlastnej dcére a synovi nedal ani korunu a sebe sa bál kúpiť nové šaty, aby náhodou neschudobnel : No povedzte, či toto nie je až chorobné lakomstvo a strach o peniaze?
Šidlo o ňom hovorí : Veľkomožný pán Harpagon je zo všetkých ľudí odľud najneľudskejší, smrteľník zo všetkých smrteľníkov najbezcitnejší a najskúpejší. Slovo dať je mu také odporné, že keď sa chce zahroziť, nepovie, ja ti dám, ale ja ti požičiam.
Do jeho služieb vstúpi Valér, ktorý chce jeho dcéru Elizu za ženu. Kleant zháňa peniaze, aby pomohol svojej Mariane. No do Mariany sa zaľúbi aj jeho otec. Dlho o sebe nevedeli, ale po čase si to povedia do očí. Pohádajú sa a Kleant odíde. Šidlo zoberie truhličku Harpagonovi. Príde tam Anzelm, Harpagonov známy. Valér je jeho syn, a Eliza dcéra. Kleant vráti truhlu otcovi až potom, keď privolí svatbu s Marianou. On povolí po tom, ako Anzelm povie, že vystrojí svatbu všetkým štyrom.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.