referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomír
Utorok, 16. júla 2024
Peter Jilemnický Kompas v nás
Dátum pridania: 14.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 332
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Obsah:
O tom ako sa platilo za ovce ľudskou krvou

Starý otec rozpráva príbeh, ktorý sa odohral ešte za jeho mladosti.
Začína sa tým, že za Totovým otcom prišiel sused Džedželov a žiadal od neho peniaze, ktoré im vraj požičal ešte jeho dedo a vyhrážal sa mu, že ak nezaplatí, na mohyle jeho predkov zabijú mačku, aby ich večne prenasledovala. Mak sa preľakne a napriek tomu, že vedel, že dlžoba je splatená, zaplatí ešte raz.
Po nejakom čase ešte išiel Matov brat Razden na koni po chodníku v horách. Napriek zákazu sa stretol s Džendželovym pastierom a ovcami, z ktorých niektoré od laku popadali do priepasti. Razden sa, aj keď horko-ťažko, obrátil a tým zachránil ostatné ovce. Onedlho sa však začali šíriť klebety, že sa nad smrťou oviec smial a urážal Džendželových predkov. Ten sa mu chcel pomstiť za mŕtve ovce, a tak najprv zabil Mata a neskôr zastrelil Razdena počas búrky v horách a jeho kolibu zapálil. Dedina však neverila Džendželovmu tvrdeniu, že Razden zahynul v chalupe zapálenej bleskom. Mateho synovia chceli pomstiť smrť, on to však na smrteľnej posteli odmietol:

Nerob to! Nerob to, náš spor by nemal konca. Dosť je jedného nešťastia.


O dvoch bratoch, z ktorých prvý druhého vôbec nepoznal

Príbeh o rodine Haviarovcov.
V dome Haviarovcov bývajú mladomanželia (Vendel Haviar, Tereza), dcéra Bertinka, starý Haviar, brat Jozef so ženou Hanou, synom Jurkom a dcérou Elenkou.
Prídu dva listy: zaplatiť poistku; vracia sa brat Jozef, ktorému sa vo svete zle vodilo
Proti Jozefovmu návratu sa búri Vendelova žena Tereza. Keď Jozef prišiel, zabývali ho v maštali. Bertinka zomiera, keď k nej nechceli zavolať lekára. Zomrela a ušetrené peniaze minuli na kar. Vendel prichytí Jozefa, ako chcel zapáliť dom. Z obavy zvýši poistku na Sk 10.000,--. Jozef odchádza k priateľom.


O láske, ktorá bola ťažkým bremenom v časoch, keď sa spievala ľúbostná pieseň Sahaesa

Čermen, otec Kozbek, starý otec Gavarajev. Gavarajev sa pozerá len spiatky, nebaví ho žiť. V minulosti sa všetko meralo majetkom. Dnes sa ľudia berú z lásky.
 
Podobné referáty
Peter Jilemnický Kompas v nás SOŠ 2.9665 430 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.