referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tamara
Utorok, 26. januára 2021
Fiodor Michajlovič Dostojevskij Netočka Nezvanovová
Dátum pridania: 15.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sisu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 116
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Román je písaný v „ ja“ rozprávaní nejakej ženy – Netočky, Anetty. Rozpráva svoj celoživotný príbeh. Väčšina románu je písaná o živote jej otčima – Jefimova. Skoro všetko o ňom sa dozvedela od jeho kamaráta B. .
Svojho otca nepoznala, zomrel keď mala dva roky. Potom sa jej matka druhýkrát vydala za tohto muža. Pracoval ako klarinetista v orchestri. Raz stretol čudného človeka. Bol to kapelista z divadelného orchestra. Vyhodili ho a nikto sa s ním nebavil, iba jej otčim sa ho ujal. Keď kapelník nečakane zomrel, zanechal Jefimovi všetko, čo mu zostalo – husle. Nejakí ľudia ich chceli od neho kúpiť, pretože on nich nepotreboval, lebo hral na klarinet. On ich však nechcel predať. Dokonca ho kvôli tomu z pomsty chceli usvedčiť z vraždy. No nepodarilo sa a husle zostali Jefimovi. Nikto totiž nevedel, že kapelník Jefimova naučil hrať na husle a bol z neho naozajstný talent.
Otčim sa dostal do Petrohradu, kde chcel preraziť ako huslista. Stretol sa tam s istým B., ktorý mal také isté ciele. B. sa prebíjal, zatiaľ hrával na večierkoch kupcov. Jefimov mohol tiež, ale nechcel, aby z neho bol nejaký pouličný huslista. A tak sa huslí skoro vôbec nedotkol. Žil iba z peňazí priateľa B. a stal sa na ňom závislý. Na B. sa usmialo šťastie. Podarilo sa mu podať dobrý výkon na jednom koncerte. Bol už v tom čase veľký umelec, známy, a dostal sa do operného orchestra. Keď sa lúčil s otčimom, nechal mu nejaké peniaze a chcel, aby mu sľúbil, že naďalej bude hrať na husle. Keď B. odišiel, Jefimov ho ešte veľakrát navštívil. Chcel od neho peniaze. B. ako dobrý priteľ mu ich párkrát samozrejme dal, ale potom prestal. Odvtedy sa skoro vôbec nevideli.
Otčim sa oženil s Netočkinou matkou len kvôli tomu, že zdedila 10 000 rubľov. Bývali v byte, vlastne v jednej izbe. Netočkin život bol veľmi ťažký. Stále len počúvala ako sa otec s mamou hádajú. Matka ju posielal s poslednými peniazmi do obchodu a ona sa vracala bez ničoho, všetko dala otcovi. Veľmi ho milovala, oveľa viac ako matku. Obľúbila si ho aj kvôli tomu, že sa jej viac venoval, pretože matka pracovala. Učil ju napríklad aj čítať zo šlabikára. Otec ale sedel celé dni krčne a stal sa z neho alkoholik. Všetci traja žili z matkiného platu. Otec zo všetkého vinil matku. Ževraj iba ona mu zakazovala rozvinúť svoj talent huslistu. Netočke rozprával, že po smrti matky spolu odídu a bude sa im dobre žiť. Netočka sa na to občas tešila.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Fiodor Michajlovič Dostojevskij Netočka Nezvanovová SOŠ 2.9689 1614 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.