referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Kocúrkovo
Dátum pridania: 22.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kubik66666
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 364
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Prvé dejstvo: odohráva sa u Tesnošilovcov , pani domu- Madlena čaká na výrok rady , ktorá mala rozhodnúť kto sa stane novým rektorom. Madlena sa rozhodla že novy rektor sa musí stať manželom jej dcéry Aničky .

Druhé dejstvo: odohráva sa v lese, kde napadnú traja zbojníci nového pána rektora, ktorý sa vracal z Kežmarku domov aj so študentmi z Kocúrkova. Keďže študenti pri sebe nemali žiadne peniaze, zbojníci ich nemali o čo obrať. V tomto dejstve sa veľmi bojazlivo zachoval Tesnošilov syn Honzík, ktorý ako jediný pred zbojníkmi utiekol do lesa.

Tretie dejstvo: Študenti s novým rektorom sa dostávajú do kocúrkova. Študenti, ktorí cestovali s novým rektorom, poznali Tesnošilov a vedeli, že si chcú nového rektora získať, sa preobliekli za dobových potulných obchodníkov a boli ponúkať svoje remeslo k Tesnošilovým, aby tak odradili nového rektora od návštevy u nich. Po príchode sa nový pán rektor zaľúbi do Ľudmily, dcéry starého rektora a požiada ju o ruku.

Opis rodiny:

Čižmár Tesnošil spolu so svojou rodinou predstavuje remeselnícku vrstvu mešťanov. Ich túžbou je zaradiť sa do „panskej“ triedy, napodobňujú život vyšších vrstiev, Tesnošil svoju prácu zanedbáva, pracuje nekvalitne, a o to viac času venuje pijatike a kartám. Tesnošil je namyslený, zadubený, vyvyšuje sa nad ostatnú kocúrkovskú spoločnosť aj rečou, používaním maďarských slov a fráz, čím sa iba zosmiešňuje. Považuje sa za hlavu rodiny, ale jeho žena jej deti si robia , čo chcú. Žena Madlena je typická malomestská intrigánka a klebetnica. Snaží sa vždy všetko zariadiť tak, aby v hanbe nezostali. Je nekritická k vlastným deťom,ale na luďoch z mesta vidí všetko zlé.

Protiklad tejto spoločenskej triedy Chalupka vykreslil v národne uvedomelom vzdelancovi, učiteľovi Slobodovi. V ňom sa ukazuje postava blízka štúrovcom. Z jeho názorov vychádza duch vlastenectva.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.