referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Dominik Tatarka Prútené kreslá
Dátum pridania: 15.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 238
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Dominik Tatarka : Prútené kreslá
Bartolomej Slzička sa dostáva do Paríža študovať. Býva v penzióne u Madame. Zaľúbi sa do jej dcéry Daniely. Spolu prežívajú pekné chvíle ako vysedávanie v kaviarni v prútených kreslách. Bartolomeja aj predvolajú na políciu, pretože prekladal nedovolené letáky. Podstatnou zložkou tohto diela je filozofická zložka a síce rozpravy o Československu v rokoch 1938 - 39.
či je Československo obetované a či nie, kto ho obetoval a či musel, či je už alebo ešte nie krajinou nikoho. A teraz medzi nich prikvitol ktosi odtiaľ.
Jack zo svojho amerického stanoviska dôvodil, ako dôvodili v tom čase nejedny zahraničné noviny, že osud Československa je spečatený, že Česi, akože my, i ja osobne, už iba na to čakáme, kedy nás pohltí Ríša. Podľa filmových žurnálov, ktoré vtedy bežali na plátnach vari všetkých parížskych kín, mohol som si to živo predstaviť. Bubeníci a trubači a kolóny armád parádnym krokom budú pochodovať popred tribúnu, na ktorú v určitej chvíli, vyrátanej podľa horoskopu, vystúpi vodca a do výšky očí vyhodí pravicu na pzdrav más: Heil, milí ríšski príslušníci. Burácajúce neutíchajúce heil, heil zo všetkch strán. Fúzkatý pažerák cmukne, ďavne: Títo Česi. A my a ja osobne už sme tam, pažerákom vodcu sa kĺžeme ako zhltnutá mucha do vnútorností Ríše! Lebo pre nás, veľkonemecký národ, ne neznesiteľné, aby sa nám v srdci Ríše rozťahovali akísi česi.
V diele sa dochádza k názoru, že národy sú schopné dorozumievať a komunikovať medzi sebou nielen v citovej oblasti.
 
Podobné referáty
Dominik Tatarka Prútené kreslá SOŠ 2.9627 378 slov
Dominik Tatarka Prútené kreslá SOŠ 2.9285 518 slov
Dominik Tatarka Prútené kreslá SOŠ 2.9410 1322 slov
Dominik Tatarka Prútené kreslá SOŠ 2.9487 551 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.