referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Utorok, 25. júna 2024
Vincent Šikula Majstri
Dátum pridania: 15.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 636
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 10s
Pomalé čítanie: 13m 45s
 
diela: Na koncertoch sa netlieska, Možno si postavím bungalow, S Rozarkou, Nebýva na každom vŕšku hostinec, Horská robota, Majstri, Muškát, Vilma, Vlha, Liesky, Vojak, Matej, Heroické etudy pre kone, Pastierska kapsička, Ornament, Pôstny menuet, Nokturná, Z domu na kopci, Zo zanedbanej záhrady, Pán horár ma za klobúkom mydleničku, Prázdniny so strýcom Rafaelom

Majstri
(prvá časť trilógie)


· Román sa odohráva v dedine Okoličné, počas II. svetovej vojny a zachytáva obdobie od roku 1942 až po august 1944, skladá sa z piatich častí: Tesári, Dvaja, Veža, Divadlo a Slnečné hodiny.

· Hlavné postavy:
· starý Guldán
· Imro Guldán (syn starého Guldána)
· Vilma (Imrova žena)
· Štefka (Imrova milenka)

TESÁRI

V okoličnom žije rodina Guldánovcov - starý Guldán a traja synovia (najstarší Jakub, prostredný Ondrej a najmladší Imro). Všetci pracujú ako jedna skupina tesárov, ktorá je po okolí známa hlavne svojou šikovnosťou a serióznosťou. Guldánovci dostanú objednávku tesárskych prác na škole v susednej dedine. Popri práci si nájdu synovia aj voľný čas, ktorý využivajú popíjaním alkoholu alebo spoznávaním miestnych dievčat. Onedlho Jakub a Ondrej spoznajú dve dievčatá, do ktorých sa naozaj zaľúbia. Ich cit prerástol do takej hĺbky, že rozmýšľajú nad svadbou. Tesári prácu na škole úspešne dokončili a zároveň začínajú pracovať na novej zákazke. Tou je stodola pre bohatého sedliaka. Jakub a Ondrej sú rozhodnutí oženiť sa, a tak v jeden deň prednesie svoju reč otcovi Jakub. Otcova reakcia bola pre Jakuba a Ondreja nečakaná - starý Guldán so svadbou nesúhlasil, pretože bolo jasné, že bývať pôjdu k nevestám a on chcel udržať tesársku partiu po kope. No synovia nechceli povoliť, boli pevne rozhodnutí a nakoniec, už dávno chceli ukázať, že aj oni sa vedia rozhodnúť. Tretí syn Imro ostáva neutrálny, nechce si pohnevať otca a chce byť zadobre aj s bratmi. Prišlo k tomu, čoho sa starý Guldán obával, rodina sa rozišla v zlom.
Na druhý deň dokončia stodolu už len dvaja Guldánovci - starý Guldán a najmladší syn. Po práci sú pozvaní na posedenie u sedliaka, ktorý sa mimochodom opýta, prečo stavbu dokončili iba dvaja. No hneď nato položí sedliak inú otázku a starý Guldán je rád, že nemusel odpovedať, že nemusel priznať, že jeho tesárska rodina nedrží spolu.
Ďalší deň idú Imro a otec do krčmy, kde stretnú Jakuba a Ondreja. Starý Guldán, už triezvo zmýšľajúci, vyzval synov, aby si o všetkom v kľude pohovorili.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Vincent Šikula Majstri SOŠ 2.9920 1907 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.