referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Rudolf Jašík: Čierne a biele kruhy
Dátum pridania: 17.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Radula
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 675
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Mŕtve oči

Adam – slepý, jeho brat, matka, otec

Príbeh je o slepom Adamovi, ktorý má zlého otca a matka ho volá Slepáň. Raz pri večeri povie jeho mladší brat, že sa chce ženiť a Adam by mal ísť do ústavu, lebo bude v dome zavadzať a v ústave bude medzi svojimi. Keď sa to Adam dozvie, je smutný a všetkým chce dokázať, že je užitočný. Ide v búrke na rúbanisko vyklčovať pne a stiahnuť ich dole. Matka sa ho zastáva, ale otec sa rozhodol.

Adam strávil večer so slúžkou pri potoku a keď počul otcove rozhodnutie, išiel k starej vŕbe a utopil sa.

Čas medených tvárí

Verona, Michal, matka Odkorkuľa, otec

Príbeh je o mladej dievčine Verone, ktorá chodieva s kravami na pašu, kde sa stretáva s pastierom Michalom. Jej rodičia si všimnú, že už vyrástla a kým je Verona na paši, matka vyriadi izbu – komoru. Keď sa o polnoci vráti, rodičia jej dajú vlastnú izbu. V noci ale Verona nejde spať. Noc ju láka, tak vyjde cez okno z domu. Prechádza sa a zamieri k Michalovmu domu. Je šťastná, usmieva sa a má medenú tvár.

Popolavá vrana

Ondrej, Pajer – 15 rokov, pani učiteľka

10 ročný Ondrej našiel malé vrany a zobral si ich v košíku domov. S jednou sa chváli pred deťmi a Pajer mu závidí. Chce ho zbiť a naháňa ho. Ondrej mu ujde a vranu zanesie pani učiteľke. Ona mu za to dá 3 koruny. Doma má Ondrej ešte jednu vranu o ktorú sa stará. Dáva jej svoje jedlo, aj keď on ostáva hladný. Ide jej nachytať žaby a spriatelí sa s Pajerom. Spolu idú na ryby k Adamovej vŕbe. Pajer o jeho vrane nevie a keď už trochu vyrastie a zosilnie, Ondrej sa ju chystá ukázať Pajerovi. Teší sa z toho, ako od zlosti ozelenie. Vrana ho počúva na slovo, ale už by chcela lietať a nie byť stále zavretá v izbe. Keď ju napokon Ondrej vezme von a Pajer vidí aká je vycvičená, chce mu za ňu dať nožík, ale má len jeden. Vrana zaletí do Pajerovej záhrady a jeho to ešte viac nahnevá. Začne po nej hádzať skaly a pridajú sa k nemu aj ostatné deti. Vrana odletí a smutný Ondrej na ňu stále volá. Aj potom, aj vždy, keď okolo letia vrany. Ale tá jeho sa nikdy nevráti. Aj Pajera to mrzí a Ondrejovi sa odvtedy vyhýba.

Mesiac na vode

Klandúch

V noci sa mu snívalo niečo zlé a bol nepokojný. V ten deň ani nepracoval. Išiel na kopec a sadol si na skalu. Pozoroval prírodu, dedinu a pracujúcich ľudí. Prišiel k nemu četník, richtár, súdny asistent a advokát. Čakali ešte na súdneho odhadcu. Chceli kúpiť Klandúchovu roľu. Klandúch bol z toho nešťastný a nechcel ani žiť. Nemohol to povedať ani žene a tak išiel do krčmy a opil sa.

Traja pútnici

Matúš, Fedor, jeho žena - na voze

Matúš ide v noci na voze do mesta, lebo chce pomôcť Fedorovi odviezť tovar na púť. Fedor je už starý a veľmi zničený. Keď prídu na miesto, prespia tam a ráno sa zobudia, zisťujú, že sú tam sami. Fedor je smutný, uvažuje či neprišli v zlý deň. Neskôr tam prichádza Šesták, predáva cukríky a nadáva Fedorovi. Mesto sa zaplní a ľudia prichádzajú nakupovať. Fedor sa podarí niečo zarobiť. Prišiel nejaký chlap a vynadal mu. Potom sa Šesták zbalil a ušiel. Fedor so ženou a Matúšom ho išli sledovať, ale ušiel im. A tak sa Fedor s Matúšom v krčme opili.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.