referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Nedeľa, 18. apríla 2021
František Hečko : Červené víno
Dátum pridania: 16.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sonnigsofia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 766
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 15.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 25m 10s
Pomalé čítanie: 37m 45s
 
Román pozostáva z troch častí: Živly, Hrdinka a hrdinča, Marek a Lucia

Jednotlivé časti obsahujú kapitoly.

Dej sa odohráva počas dvadsiatich rokov pred prvou svetovou vojnou a na začiatku druhej svetovej vojny.

1.ŽIVLY

Vlčindol
-opis dediny Vlčindol: koryto Prašivej vody, Slivnická rovina. Susedné dediny: Slivnica, Uhlisko, Blatnica, Ochchlov, Zelená Misa – bydlisko Urbana Hodžu.
Zakladatelia dediny Vlčindol: Gregor Bolebruch, brat jeho ženy Martin Pančucha, Rafael Slivnický.
Vlčindol je vinohradnícka dedina. Ľud sa tu živý produktom vinohradov. Na Vlčindol väčne padá neprajnosť počasia –mrazy a ľadovce –čo ničí dobrú úrodu. Patrónom Vlčindolu je sv. Urban – odháňa mrazy,a sv. Vendelín – striehne, či sa od Zelenej Misy nekradne k nim svinský dúl, sv. Ján z Nepomuku stráži vchod do Vlčindolu a nenávistne pozerá na Zelenú Misu...za tieto verné služby im postavili dve kaplnky pod Baraňou hlavou: Urbanovi zhora a Vendelínovi zdola.

Truhlíci prihoretí
Urban a Kristína, rodená Svätá, opúšťajú dom Michala a Veroniky Habdžových. Keďže Kristínou v dome len opovrhovali. Boja sa reakcie rodičov, preto dom opustia, keď sa Veronika opije a spí a Michal je na poli. Dom zaplatili notárovi, leží vo Vlčích kútoch za Baraňou hlavou, kde je Vlčindol najdivší. Pri odchode im pomáha prababička Alojzia Kristová, rod. Hržičová, kt. je oveľa statočnejšia a menej nábožná ako jej dcéra Veronika. Urbanovi súrodenci: Mikuláš, Filip, Jozefína.
Marek sa narodil mesiac po svadbe a pre Michala je červavým plodom a nie vnukom, Kristínu nenávidí, pretože je pre neho žobrač a stiahla si Urbana, prvorodeného syna, na svoju stranu. Odchod syna s Kristínou Michal neodpustí a zaprisahá sa, že ho už nepozná...

Vitajte, dobrí ľudia
Mladých víta celá dedina. Vo Vlčindole je 33 chalúp. Ľudia im pomôžu vyniesť z voza veci do maštale, upraviť izbu.
Slivnica je okresné mesto. Tomáš Slivnický je verný ochranár dediny. Má dvoch synov. Oliver Ejhledjefka sa so ženou Filoménou stanú verní priatelia Habdžovcov. Spolu znášajú biedu a krivdu zo strany Šimona Pančuchu – podlizovača Silvestra Bolebrucha, a Silvester Bolebruch, ktorí je ponížení, pretože jeho nádeje na krásnu Kristínu zmaril Urban. Oliver zase nenávidí Silvestra, bo keďSilvestra odmielta Kristína, Silvester si zobral snúbenicu Olivera – Evu. Oliver ostál sám, za čo ho znenávidel. Oliver bil Filoménu za triezva a Silvester za podpitosti a kvôli Kristíne.
Vlčindolský richtár – Vendelín Babinský, tučný Pavol Apoštol, Filip Rajčina – vždy sa prikláňajú na stranu Urbana a Olivera.

Jarný sneh
Vo Vlčindole platia dva zákony: robota a láska. Urbanovi sa prvé roky darí, je veľmi obdivovaným odborníkom, v dedine panuje zdravá závisť. I Urban je šťastný, úrode sa darí, s Kristínou sa milujú. No začínajú sa objavovať prvé nešťastia: napadne sneh. Oliver haní sv. Urbana, ale našťastie sa úrode nič nestane. Všetci sú šťastní.
Kristína čaká 2. dieťa – Magdalénku.

Čo ma to tak páli zdnuka?
Prvá pliaga ničí vinič – fyloxéra. Rozhodnú sa striekať sirovodíkom. Prezerajú si vinice a uznajú, že Urban ich má najkrajšie. Urban sadie americké výhonky, iní to odmietajú, ale nakoniec uznajú, že Urban robil dobre...

Výborníci
Richtár usporiada zasadnutie, na ktorom sa rozhodne dátum oberačky – na sv. Placida. Po zasadnutí sa pije a všetci ohovárajú vinice tých druhých, len nie Urbanovu, bo ho majú v úcte. No Oliver skočí do Bolebrucha, Pančucha je na Boleb. strane a nastane ruvačka. Pančucha vždy len niekoho morduje a vláči po sudoch a tak to bude i v Urbanovom prípade.

Oberačky
Prišla pomôcť i Kristínina sestra Katarína z Podhája, prababička Alojzia. Úroda je honosná, Urbanovi dokonca chýbajú i sudy. Víno predal Zelenej Lipe a Krvavému hnátovi. Na okoštovku prišiel i Nehreš – stále len hrešil ,tak ho prestali volať krstným menom a volajú ho Nehreš, síce nepochválil Urbanovo víno priamo, ale pred socohu sv. Urbana.
Urbanovi sa narodila v jeden deň Magdalénka i dve teľce.

Magdaléna
Jozefína ju nosí do krstu. Z krstu odíde Michal a Veronika, keďže sedí uprostred lavice, musí krst pretrpieť.
Pasatúti a Sasafrasi
Urban i Oliver, hoci majú polia, sú zadĺžení Hospodárskej banke. Obidvaja však neustále pracujú a vymýšľajú iné metódy hnojenia a štepenia, čo iných hnevá.

Psie teľce
Silvester Bolebruch bol šťastny pri narodení Jožka. No pri narodení Lucii už nevyspevoval, bo pred očami mal dom Habdžovcov. Silvester vypustí svoje psy. Urban, vracajúci sa so šípmi od jedlých gaštanov, začuje podozrivé ticho. A tu sa na neho vrhnú psy. Jedného zabije. Silvester ho udá.

Šimon Pančucha
Spolu so ženou nemajú deti, ale starajú sa o siroty – Rafaela a Zuzanu, kt. v opitosti prisľubujú majetok. Deti bývajú v maštali a tvrdo pracujú. Raz zajdú Kristínine húsence do Pančuchovho dvora. Marek sí príde po ne, no tu ho Pančucha kope, až Marek spadne a rozbije si hlavu. S plačom uteká za otcom, Šimon im ešte zašliapne 3 húsence. Urban sa vybral pomstiť, ale len sa túlal po horiach a bolo mu veľmi ťažko, plakal. Po zahojení Markovho zranenia Urbana nachytali: Silvester sa schoval a Pančucha provokoval Urbana, Urban mu vynadal a v tom vyskočil Silvester ako svedok hanenia Pančuch. osobnosti. Urban dostal predvolanie na súd a 14 dní väznenia. Oliver a Urban sa v krčme v Krvavom Hnáte pobijú s Boleb. a s Panč.

Peronospóra
Po zbere hrozna sa dal Urban na žatvu k Slivnickému i s jeho dcérou Martou. Na dedine a na viniciach sa nedarí – plesne.
Muži odchádzajú do Ameriky.

To je trest za kaplána
V Zelenej Mise vydržal kaplán len pol roka. Založil čítací kruh a úverkový spolok a za to ho odvliekli žandári. V dedine nastali povodne a neskôr požiar. Urban so Slivnickým pomáhal hasiť. Po požiari sa všetci zišli Usmädného vola, popili sa a porozbíjali okná. – pokuta.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.