referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Štvrtok, 27. januára 2022
Thomas Brezina: Tajomstvo zelenej strašidelnej dráhy
Dátum pridania: 09.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: michals
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 140
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Autor: Thomas Brezina

Názov diela: Tajomstvo zelenej strašidelnej dráhy

Ilustrátor: Bernhard Förth

Vydavateľstvo: Arkus

Rok vydania: 2003

Stručný obsah knihy:

Dada nahovorila svojho mladšieho brata Miša na vstup do opustenej strašidelnej dráhy. Mišo vbehol do strašidelnej dráhy, no čosi studené sa dotklo jeho ruky, zľakol sa a utiekol. Mišo si od majiteľa strelnice požičal za desať mariek fotoaparát, aby odfotil to, čo ho chytilo za ruku. Vošiel do strašidelnej dráhy po druhý raz. Niečo ho znova schmatlo a fotoaparát mu spadol na zem. Zrazu sa objavil nízky chlapec, ktorý ho chcel dať zožrať vlkodlakovi, pretože za splnu mesiaca potreboval zožrať živého človeka. Inak by všetko rozlámal na kúsky. Mišo a chlapec sa dohodli na tom, že Mišo pôjde domov a niečo vymyslí, inak ho ďalšie strašidlo s menom Nôžka privedie späť a vlkodlak ho zožerie.

Mišo doma zistil, že jeho mama používa na zaspanie baldriánové pilulky. Vyhovoril sa na to, že musí ísť kúpiť nejaké potreby na darček pre jeho sestru Dadu a ponáhľal sa do strašidelnej dráhy. V strašidelnej dráhe dal všetkých päťdesiatpäť tabletiek chlapcovi, ktorému sa pomocou nich podarilo vlkodlaka uspať. Chlapec sa Mišovi poďakoval a rozhodol sa ho zoznámiť s ostatnými strašidlami bývajúcimi v strašidelnej dráhe. To boli: Lucilla, Nôžka, Boris (Frankenštajnovo prvé monštrum), Múmia, Nessina (dcéra Nessie), Wolfgang Amadeus vlkodlak, Baby-drak a Zerbi (pekelný pes). Chlapec sa mu predstavil ako Frank Štajník. Frank Štajník ho ďalej oboznámil s hrôzostrašným plánom Karly Kätscherovej, ktorá chcela vystavovať strašidlá v cirkuse. Na ďalší deň sa Mišo z plagátu nalepenom na stene strašidelnej dráhy dozvedel, že ju budú búrať a na jej mieste postavia novú podzemnú garáž.

Mišo to hneď oznámil strašidlám, no musel ísť domov. Doma sa z telefonického rozhovoru svojej sestry a jej priateľa Egona, čo bol syn muža, ktorý mal postaviť podzemnú garáž na mieste strašidelnej dráhy dozvedel, že Egon mladší dnes usporadúva večierok v bazéne a to bola dobrá príležitosť vystrašiť Egona staršieho, ktorý by mohol stavbu podzemnej garáže zrušil. Mišo zbalil nejaké oblečenie a v strašidelnej dráhe do neho obliekol Zerbiho, vlkodlaka, Lucillu a Borisa. Egon starší sa po príchode strašidiel do jeho kancelárie veľmi nezľakol, skôr to bral s humorom. Strašidlá Nessina a múmia medzičasom prišli pred Egonov dom . Keď sa sklamané strašidlá vrátili z kancelárie a povedali Mišovi ako sa im vodilo, bol sklamaný aj Mišo. No múmii sa podarilo pozrieť na povolenie na stavbu podzemnej garáže od starostu zlým pohľadom. Cestou do strašidelnej dráhy stretli strašidlá skupinku nepravých zajacov na motorkách, no múmia sa na pneumatiky motoriek pozrela zlým pohľadom. Pneumatiky praskli a zajace utiekli.

Na ďalší deň išiel Mišo s Dadou, jej priateľom Egonom mladším a Egonom starším na predstavenie Karly Kätscherovej s nepravými strašidlami. Predstavenie sa takmer nikomu nepáčilo a počas prestávky Mišo, Dada, Egon mladší a Egon starší odišli, pretože Egon starší ich pozval na pizzu. No Mišo ešte stihol získať vizitku pani Kätscherovej. Ešte v ten deň jej Mišo poslal telegram, aby odišla do Škótska, pretože tam boli videné strašidlá. Po škole sa Mišo vybral do strašidelnej dráhy a cestou tam videl, ako smerujú do lunaparku aj nákladné autá a pracovné stroje. Keď prišiel k strašidelnej dráhe zistil,že stroje nesmerujú k nej ale k autodrómu, ktorý rozširujú. V strašidelnej dráhe sa dozvedel,že starosta stavbu podzemnej garáže povolil, no zlý pohľad múmie zapríčinil opak. Večer sa do strašidelnej dráhy chceli dostať dvaja muži. Keď Baby-drak hľadal kliešte, pomocou ktorých chcel zlomiť pílku, našiel koženú aktovku, v ktorej bolo 200 000 mariek. Vtom sa do strašidelne dráhy dostal jeden z mužov a snažil sa Baby-drakovi aktovku vytrhnúť z ruky. Zerbi sa zahryzol mužovi do ruky a keď vtrhol do strašidelnej dráhy aj druhý muž s pištoľou, Lucilla mu ju zjedla. Strašidlá mužov zviazali a Mišo zavolal políciu. Strašidlá nakoniec všetko zakončili oslavou.

Podrobný obsah kapitoly „Čo teraz?“:

Mišo dobehol domov a Nôžku schoval pod pulóver. Dvere mu otvorila Dada, ktorá mu oznámila, že má isť za mamou. Mama mu dávala výchovnú kázeň, no Mišo myslel na vlkodlaka. Pri večeri Mišo rodičom ako prvý prezradil, že Dada má priateľa, za čo bola jeho sestra na neho nahnevaná. Mama sa z priestupkov jej detí rozčúlila. Na upokojenie užila baldriánové pilulky. Mišovi napadlo, že ak baldriánové pilulky pomôžu jeho mame upokojiť sa, musia upokojiť aj vlkodlaka. Mišo z obývačky vzal baldriánové pilulky a po odkvapovej rúre sa spustil na ulicu. Vyskočil na skejt a spolu s Nôžkou vyrazili smerom k strašidelnej dráhe.

Hlavná myšlienka: Príbeh hovorí o kamarátstve Miša a strašidiel, ktoré sa prejavuje tým, že strašidlá zachránili Miša pred vlkodlakom, Mišo zachránil strašidlá pred Karlou Kätscherovou a spoločne zachránili strašidelnú dráhu pred zbúraním.

Hlavná postava: Mišo

Charakteristika hlavnej postavy: Mišo bol zo začiatku bojazlivý, no neskôr po skamarátení zo strašidlami sa stal odvážnym a rozumným chlapcom.

Vedľajšie postavy:

Dada, pani Müllerová, pán Müller, Egon starší, Egon mladší, Karla Kätscherová, Lucilla, Nôžka, Frank Štajník, Boris, Múmia, Nessina, Wolfgang Amadeus vlkodlak, Baby-drak a Zerbi

Citáty:

„Dovidenia, a vaše predstavenie určite nebudem nikomu odporúčať,“ povedal neveľmi prívetivo a odišiel.
„No čo, prišiel už ten Tvoj Egon konečne na to, čo si za hus?“ opýtal sa jej Mišo posmešne.

Vlastné zhodnotenie:

Od autora Thomasa Brezinu mám viac kníh no táto kniha sa mi páči najviac, pretože je to zaujímavá kombinácia pravdy a fikcie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.