referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alexander
Štvrtok, 27. februára 2020
Charlote Bronteova - Jana Eyrova
Dátum pridania: 06.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jajkafr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 815
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 

Dovoľte, aby som vám predstavila román Jana Eyrová, ktorý napísala vynikajúca autorka Charlotte Brontёová.

V tomto románe opisuje autorka kruté detstvo siroty Jany, jej život v internátnej škole, lásku k mužovi, s ktorým sa nakoniec po prekonaní dosť náročných prekážok a útekom spred oltára zosobášila.
Charlotte Brontёová bola predstaviteľkou anglickej literatúry a preslávila sa románom Jana Eyrová.
V románe vystupujú tieto hlavné postavy: Jana Eyrová, pani Reedová, Besie Leesová, Helena Burnsová, Pani Templová, Edward Rochester,
Jana Eyrová je sirotou, vykreslená je krásna duchom – čistá, rozumná, inteligentná a vzdelaná.
Pani Reedovú opísal autor v románe takto: „Pani Reedová mala ... ukázali“ (s. 34)
Besie Leesová je slúžka, spočiatku dosť odmietavá a hrubá na Janu, ale neskôr si ju obľúbi.
Helena Burnsová je najlepšou priateľkou Jany. Je staršia, Jana má v nej veľkú oporu.
Slečnu Templovú opisuje autor takto: „Slečna Templová....odstrihnúť“ (s. 61)
Edward Rochester je hlavná mužská postava, majiteľ anglického sídla, má malú dcéru, pobláznenú manželku a žije utiahnutým životom. Od života nič neočakáva, o ženy nemá záujem, žije zo slúžkou a dvoma sluhami. Nádej vkladá do svojej dcérky Adelky.

V tomto rozsiahlom románe autorka opisuje príbeh Jany Eyrovej, ktorej umreli obaja rodičia. Od smrti rodičov žije u svojho uja, ktorí tiež zomiera. Pri tete pani Reedovej, ktorá Janu nenávidí prežíva kruté detstvo a lásku pociťuje len od starej služobnej slečny Besie. Jana to dosť dobre znáša, ale po určitom čase vykričí tete všetko čo si myslí. Teta posiela Janu do internátnej školy. Jana je rada a túži už nikdy sa nevrátiť. V škole získava priateľku, ktorá časom umiera na suchoty. Prostredníctvom inzerátu sa dostane do Tooufieldu k pánovi Rochesterovi. Stáva sa vychovávateľkou jeho dcéry Adelky. Raz pri prechádzke stretáva neznámeho muža na koni. Kôň sa splaší a muž sa zraní. Nikto o nikom nevie. Po návrate domov zistí, že to bol pán Rochester, on ju prijíma zoznamuje sa s ňou, ale správa sa k nej odmerane. Jana si ho obľúbi a neskôr to prerastá v lásku, ktorá je obojstranná. Každý svoje city tají. Koná sa večierok Jana sa tam dozvedá o jeho sesternici, o ktorej sa hovorí, že chce získať pána Rochestera. Jana je z toho zronená, pretože ho ľúbi. Popri tom sa dozvedá, že jej teta je smrteľne chorá. Ide za ňou a dozvedá sa veľké tajomstvo. Pani Reedová jej dáva všetky listy, v ktorých sa dozvedá o sebe aj to aký má majetok. Všetok majetok zanecháva tetiným deťom a ona odchádza späť do Tooufieldu. Privíta ju pán Rochester, ktorí jej vyznáva lásku. Jana sa tiež priznáva k láske k nemu a chystá sa svadba. Jana sa dozvedá o manželke pána Rochestera a uteká spred oltára. Vyčerpaná zaklope na dvere domu, ale slúžka ju vyhodí. Mladý pán ju nájde, poskytne jej pomoc a ona uňho zostáva. Dozvedá sa, že je to jej bratranec John. Chce sa s ňou oženiť. Jana sa usídli v domčeku kde učí. Za ten čas, Rochesterová manželka spôsobí požiar a z Rochestera sa stáva mrzák. Jana sa dozvie, že je zranený. Vráti sa k nemu a nakoniec sa stávajú manželmi.

Tento román je jedným z tých románov, ktoré sa mi páčia. Hoci opisuje život dievčaťa, ktoré je skúšané krutým osudom, všetko sa končí rozprávkovo pekne. Bolo to strašné ako autorka opisovala kruté správanie pani Reedovej k chuderke Jane. Aj keď bola tak povediac macochou, správať sa tak nemusela. Veľmi sa mi páčilo ako sa jej Jana postavila a povedala jej všetko čo si myslí, ja by som si tak dlho „po hlave skákať nedala“. Myslím si, že Jana sa mala v škole lepšie, veď konečne si tam našla priateľku, ktorá časom umiera čo sa tiež mi nepáčilo. Ale tento román, je ako som už spomínala ako rozprávka. Zo začiatku skúšaná osudom, vychovávaná krutou tetou, neskôr v prísnom režime školy. Nakoniec si našla lásku, ktorú spočiatku tajili no neskôr sa k nej priznali. Bolo to krásne, hoci Jana skončila z mrzákom, ale hlavne, že sa ľúbili.

 
Zdroje: Brontёová, Charlotte: Jana Eyrová, Obert, Viliam – Ivanová, Mária – Žemberová, Viera: Literatúra pre 2. ročník gymnázií a stredných škôl
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.