referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
P.O. Hviezdoslav - Hájnikova žena
Dátum pridania: 06.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jajkafr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 507
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Dovoľte, aby som vám predstavila epickú báseň Hájnikova žena, ktorú napísal slávny slovenský spisovateľ Pavol Országh-Hviezdoslav.

V tejto rozsiahlej epickej básni opisuje autor lásku dvoch mladých ľudí, Hanky a Michala.
Pavol Országh-Hviezdoslav bol známy slovenský spisovateľ. Okrem Hájnikovej ženy napísal aj diela ako sú Letorosty, Sonety, Krvavé sonety, Žalmy a hymny, Stesky, Ežo Vlkolinský, Prechádzky jarom, Prechádzky letom...
Táto báseň je rozdelená na 15 spevov + pozdrav a zbohom.
V básni vystupujú tieto kľúčové postavy: horár Čajka, Michal Čajka, Hanka, Artuš Villáni

Dej tejto básne je zasadený do nepriehľadných hôr, do sveta čistých mravov a pekných zásad. Básnik tu kreslí krásny obraz oravskej prírody a v nej stesnenú hájovňu, v ktorej žije starý hájnik Čajka so synom Michalom. Starý horár Čajka zomiera. Michal sa stará o hájovňu, kúpi nový nábytok. Hájovňa vyzerá pekne - čisto. Hájovňa bola v poriadku a Michal začal uvažovať nad sobášom. Veľmi sa mu páčila Hanka, ktorá mu zostala verná aj počas jeho vojenskej služby. Po návrate z vojny ju požiadal o ruku a na jar bola svadba. Trvala 3 dni. Po svadbe ostali manželia sami a začal sa ich nový pokojný život. Hanka ho každé ráno vyprevádza a večer mu ide naproti. Potom sa rozprávajú o jeho práci. Hanka je dobrá gazdiná a ich dom je príbytkom lásky. Cez ľudovú pieseň si Hanka a Michal sľubujú vernosť a lásku. Michal išiel ako vždy na obchôdzku. Bolo zlé počasie a Hanka sa oňho bála, keď sa vrátil napätie sa odstupňovalo. Pred hájovňou zastali dvaja muži v uniforme jeden z nich Artuš Villáni sa líškal sladkými slovami a pýtal si vodu. Hanka mu podala krčah z vodou. Artuš pil dlho ale keď jej vrátil krčah nebolo z neho odpité. Na dne si Hanka všimla peniaz nazlostila sa a vodu vyliala do potoka. Artušovi sa Hanka páči a chodí za ňou. Na jeseň usporiada poľovačku a Michalovi dá miesto najďalej od horárne aby sa mohol zmocniť Hanky. Artuš prichádza do horárne a prekvapená Hanka ho zabíja. Michal vzal všetku vinu na seba a končí vo väzení. Hanka prichádza k rodičom otec zistí že je u nich a Hanku vyháňa. Hneď na to zomiera Hankina matka. Hanka sa pomätie. Michal na súde priznal, že on zabil Villániho. Chcú ho obesiť. Súd sa chýli ku koncu a Hanka sa priznáva z vraždy. Michal aj pomätená Hanka sú prepustený na slobodu. Nakoniec sa Hanke a Michalovi narodil synček, ktorému dali meno Janíček.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.