Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Eragon

Tento čarovný príbeh sa začína v dobách drakov, elfov a čarodejníkov. Hlavnou postavou je 15 ročný chlapec, ktorý žije so svojím strýkom Gerom a bratancom Roranom v malom a hlavne pokojnom mestečku v krajine nazývanej Alageasia.

Jedného dňa sa ale jeho osud náhle zmení, pretože pri love v Dračích horách nájde pekný, lesklý modrý kameň. Neskôr sa však ukáže, že to nieje len obyčajný kameň, ale dračie vajce, z ktorého sa vyliahne drak. Chlapec sa rozhodne si draka nechať a dá mu meno Zafira. Eragon je veľmi zmetený, nevie čo si myslieť a komu o tom povedať, pretože doteraz bol presvedčený, že draky neexistujú.

O niekoľko dní prídu do jeho mesta dvaja čudní tvorovia, ktorí hladajú práve ten modrý kameň, ktorý našiel. Jeden obyvateľ mesta im zradí, že ho má práve Eragon. Zafira Eragona násilím unesie do Dračích hôr, aby mu zachránila život, avšak po odchode Rorana zostane strýko Eragona napospas tým dvom tvorom. Zabijú ho, ako Eragon zistí po rýchlom návrate a rozhodne sa pomstiť ho.

Vydáva sa na cestu nástrach, plnú prekvapení a nečakaných zistení. Pridáva sa k nemu Brom- mestský rozprávač, ktorý mu zo záhadných dôvodov chce pomáhať. Eragon sa dozvie, že sa stal dračím jazdcom ochrancom celej Alageasie. So Zafirou sa stáva nerozlučnou dvojicou, ich mysle sú prepojené, čím ďalej, tým viac. Neskôr sa ukáže, že Brom bol v skutočnosti tiež jazdec, ale jeho draka zabili.

Brom začína s jeho výučbou jazdca, postupne učí Eragona čarovať a poznávať tajomstvá mágie. Spolu sa dostávaju až do mesta, kde nájdu dvoch vrahov Gera, no však tý zabijú Broma a Eragona zachráni neznámi muž - Murtagh, syn Morzana, posledného z Krivoprísažníkov- zradcov jazdcov. Utekajú spolu z kráľovstva, kde vládne šialený kráľ Galbatorix, tiež jazdec, zakladateľ Krivoprísažníkov, ktorý ovláda čiernu mágiu a nešetrí žiadnymi životami ľudí, ktorí sa s ním nespolčia. Aj dvaja vrahovia boli v jeho službách a konali na jeho príkaz.

Eragon s Murtaghom utekajú cez púšť k vzbúrencom kráľovstva- Vardenom, na opačnú stranu Alageasie. Dostanú sa do bezpečia, no však vojna sa začína. Kráľovstvo napadne Vardenov a trpaslíkov v trpasličom meste Farthen Dur. V tejto bitke Eragon taktiež bojuje, dostáva sa do súboja s veľmi mocným Tieňom- človekom s veľkou silou, ktorého ovládajú duchovia. Tieň Eragonovi presekne chrbát, a tým mu spôsobí trvalé zranenie, no však Eragon ho vďaka pomoci Zafiry a Arye (elfky, ktorú Eragon zachránil z väzenia kráľa počas úteku s Murtaghom) zabije.

Vardenovia vyhrajú bitku a Eragonovi zostáva jazva cez celý chrbát, ktorá mu neskôr bude spôsobovať veľké záchvaty bolesti. Kráľovi sa podarí zabiť Murtagha, ale ako sa neskôr ukáže, nie zabiť, len uniesť. Taktiež zomrie kráľ Vardenov a na jeho miesto nastúpi jeho dcéra Nasuada, ktorej Eragon musí prisahať vernosť. Spolu s Aryou Eragon a Zafira odchádzajú k elfom- na dokončenie potrebného výcviku. No však vojna sa len začína a čaká ich ešte veľmi veľa prekvapení a nečakaných situácií. Počas cesty k elfom si Eragon uvedomuje, že sa zaľúbil do Arye, čo mu riadne komplikuje život...

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk