Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

William Shakespeare – Hamlet

William Shakespeare sa narodil v roku 1564 v malom vidieckom mestečku Stratforde. Pochádza z dobre situovanej rodiny. Počas svojich štúdií sa naučil po latinsky, ale na univerzitu ho neprijali. Oženil sa veľmi mladý, osemnásťročný. Mal deti a musel sa starať o rodinu. Neskôr odišiel do Londýna a dal sa k divadlu. Hrával, režíroval a písal hry. V roku 1589 si spolu s kolegami založil vlastné divadlo s názvom Globe Theatre a stáva sa divadelným podnikateľom. Avšak v Londýne sa mu znepáčilo. V roku 1611 odchádza do rodného mesta a prestáva mať záujem o divadlo a všetko s ním súvisiace. Dožíval na vidieku, ale nie dlho, v roku 1616 ako 52-ročný zomiera a pochovali ho doma, v stratfordskej katedrále.

Tvorba Shakespeara je rozsiahla, zaraďuje sa do literárneho smeru renesancie. Písal komédie, ale i veľké tragédie, medzi najznámejšie patrí Rómeo a Júlia, Hamlet či Othello alebo Kráľ Lear. V celom jeho diele vyniká humánny charakter, hľadanie pravdy a nenávisť k útlaku. Bol nepriateľom stredovekých predstáv o urodzenosti pánov a uplatňoval princíp morálnej rovnosti všetkých ľudí. Svojím pohľadom na základné problémy existencie človeka a ľudských hodnôt si vyslúžil trvalé miesto vo svetovej literatúre.

Dráma Hamlet patrí medzi najznámejšie divadelné hry na svete. Je to renesančná psychologická dráma, ktorá sa odohráva v Dánsku. Dej je založený na motíve vraždy a pomsty. Hra je osobnou tragédiou princa Hamleta, ktorý chce pomstiť otcovu smrť.

- Lit. Druh diela je: dráma
- Žáner: tragédia

V diele vystupujú:

Hlavné postavy:

Hamlet - princ a syn zavraždeného kráľa
Claudius - brat kráľa Hamleta, Dánsky kráľ, manžel Gertrúdy
Polonius - kráľovský radca
Horácio - najlepší Hamletov priateľ
Leartes - syn Polonia

Vedľajšie postavy:

Gertrúda - princova matka, manželka bývalého aj súčasného kráľa
Ofélia - dcéra Polónia, milá Hamleta

Miesto deja: Dánsko, hrad Elsinor

Obsah:

Po Dánsku sa rozpráva novina, že kráľa Hamleta pri popoludňajšom spánku v záhrade uštipne had a otrávený jeho jedom zomiera v plnom zdraví. Jeho smrť bola náhla a rýchla, nestihol sa ani vyspovedať. Mladého princa Hamleta, kráľovho syna, zavolajú zo štúdií na otcov pohreb. Kráľova manželka Gertrúda bola známa svojou láskou a vernosťou k svojmu manželovi, avšak hneď po pohrebe sa vydala za svojho vlastného švagra, mladšieho brata kráľa Claudia, a ten sa stáva novým kráľom Dánska. Mladému princovi Hamletovi sa to nepáči.

Na hradbách sa začne objavovať duch a prezradí Hamletovi okolnosti vraždy jeho otca a žiada potrestanie vraha Claudiusa. Duch nechce, aby proti matke niečo podnikal, má sama podľahnúť svojím výčitkám. Hamlet predstiera šialenstvo.

Medzitým do mesta dorazili herci, ktorý by tu mali odohrať svoje predstavenie, ale po dohode s Hamletom trochu pozmenili dej. Princ chce zistiť, či bol jeho otec skutočne zavraždený, a tak do deja pridal scénu otcovej vraždy ako spiacemu kráľovi naliali do ucha jed. Ukáže sa že duch hovoril pravdu, ozajstný kráľ utečie z vystúpenia. Neskôr Claudius pošle Polónia, aby vypočul rozhovor kráľovnej s Hamletom. Polónius sa ukryje za závesom. Hamlet v domnienke, že je to Claudius, vytasí meč a zabodne ho do čalúna. Polónius padne mŕtvy na zem, ale Hamlet svoj čin vôbec neľutuje.

Odchádza do Anglicka, kam ho poslal sám kráľ, chce ho tam nechať popraviť. Keď sa Leartes dozvedel o smrti otca, ihneď sa vrátil do Dánska. Tu sa dozvedá o ďalšej nešťastnej udalosti, jeho sestra Ofénia sa zbláznila. Je presvedčený, že za všetko môže Hamlet a spolu s Claudiom vymysleli plán, ktorým zaistia smrť princa. Horátio dostane list, v ktorom píše, že ich loď napadli piráti a jeho jediného zajali. Žiada Horátia aby, prišiel. Hamlet poslal list aj Claudiovi a žiada ho, aby ho mohol navštíviť.

Claudius a Leartes naplánujú šermiarsky súboj, v ktorom Hamletovi otupia meč, svoj natrú jedom, aby i to najmenšie škrabnutie znamenalo istú smrť. A ak sa náhodou ich plán nepodarí, dajú mu vypiť otrávené víno. Vtom prichádza kráľovná so správou o utopení Ofélie, utopila sa, keď pri rieke vešala vence.

Na cintoríne Hamlet s Horáciom pozorujú ako kopú hrob pre Oféliu. Hamlet pritom uvažuje o zmysle života. Medzitým pohrebný sprievod nesie otvorenú truhlu s Oféliou. Leartes od žiaľu skočí za ňou do hrobu, Hamlet ho nasleduje. Leartes ho obviní z trojnásobnej vraždy. Hamlet vysvetlí okolnosti vraždy svojho otca, kráľove intrigy a vyzná sa zo svojej úprimnej lásky k Ofélii. Dohodnú sa, že v ten deň sa bude konať šermiarsky súboj.

Na začiatku toho súboju sa kráľovná napije otráveného vína skôr, ako jej v tom stihnú zabrániť. Po výmene kordov sa zrania obaja protivníci. Leartes prezradí Hamletovi, že onedlho obaja zomrú. Prinútia kráľa vypiť zvyšok otráveného vína.

Kráľ zomrie. Leartes pred smrťou požiada Hamleta o odpustenie. Hamlet prosí Horácia, aby všetkým vyrozprával pravdivý príbeh kráľovskej rodiny a zomiera. Keď na hrad prichádza víťazný Fortinbras, nájde všetkých mŕtvych. Vydáva rozkaz, aby telo Hmaleta vyniesli za dunenia slávy.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk