referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Ladislav Ballek
Dátum pridania: 26.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tinussska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 551
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
- študoval za učiteľa a pracoval ako redaktor
- neskôr pôsobil na ministerstve kultúry a bol aj poslancom
- v jeho tvorbe sa vyskytujú prvky lyrizovanej prózy
- do konfliktu sa dostáva človek a spoločnosť
- bol ovplyvnený aj avantgardnými prúdmi mladej prózy
- časté je u neho hľadanie hodnôt, mravné problémy

Literárna tvorba:

1. novela Útek na zelenú lúku
2. novela Púť červená ako ľudia

- významné sú jeho romány, napr. Južná pošta – má autobiografické prvky na postave chlapca. Opisuje rodinu na južnom Slovensku, na slovensko-maďarských hraniciach v mestečku Palánk. Je to rodina colníka.

román – Agáty – druhá kniha o Palánku – je to akoby voľné pokračovanie románu Pomocník. Dej sa odohráva v 60.-tych rokoch. Vystupuje tu veľa postáv, preto je to román – epopeja. Sú tu známe postavy, len si vymenili úlohy. Hlavné postavy vedľajšie a naopak.

román – Lesné divadlo – nadväzuje na Južnú poštu

román – Čudný spáč – opisuje obdobie normalizačných rokov so záberom do vzťahov generácií otcov a synov.

román – Pomocník

– je to vrcholné dielo jeho tvorby. Zachytáva povojnový život na Slovensku v Slovenskom meste Palánk. Je to pravdepodobne mesto Šahy.
- hl. postavou je mäsiar Riečan a jeho pomocník Volent Lančarič. Riečan prichádza na južné Slovensko z Horehronia. Počas vojny prišiel o dom i mäsiarstvo a ako bývalému partizánovi mu pridelili dom i mäsiarstvo v Palánku.
- zdedil aj pomocníka, bývalého mäsiara Volenta Lančariča, ktorý bol dobrým odborníkom a Riečan si ho nechal. Riečan si priviedol ženu a dcéru, kt. sa veľmi rýchlo prispôsobili novému životu, prestali nosiť kroj, moderne sa obliekali, česali, celé dni chodili po zábavách, obchodoch, prijímali návštevy.
- naopak Riečan sa nechcel vzdať svojich šiat a nezúčastňoval sa ani na spoločenskom živote. Bol skromný, pokorný a bál sa, že ich šťastie je iba prechodné. Uznal, že Lančarič je vynikajúci mäsiar aj obchodník, vo všetkom sa na neho spoliehal.
- mäsiarstvo vynášalo stále viac peňazí. Lančarič sa postaral Riečanke o prepychovú vilu a dopomohol jej aj k veľkému bohatstvu. Nakoniec sa stala jeho milenkou.
- keď Riečan nevedel zniesť nemravný život manželky a dcéry, odcestoval domov na Horehronie. Lančarič ho navštívil a povedal mu, že jeho žena má aj iných mužov. - Riečan pracoval v zlievarní a liečil sa na tuberkulózu. Dcéra Eva sa chcela pomstiť matke za otca a vydala sa za Lančariča. Manželstvo bolo nešťastné, Lančarič sa zaplietol do čierneho obchodu, za čo ho odsúdili na 8 rokov. Riečanka odišla s bohatým milencom do Čiech a už sa neozvala. Riečan sa vrátil do Palánku za svojou dcérou, bola zanedbaná, mala 2 deti a Riečan sa o ne postaral.
- autor vykreslil spol.situáciu a život v nej v období po 2. svetovej vojne.
 
Podobné referáty
Ladislav Ballek GYM 2.9704 834 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.